Skip to main content

Kalbe Zarar Vermeyen Sertleştirici yerine Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Sertleşme sorunu tedavisinde kalbe zarar vermeyen sertleştirici ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar her ne kadar kalbe zarar vermeseler de kalp hastalığı olan kişilerde risk oluşturabilirler. Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan durum cinsel aktivite için yeterli sertleşmenin oluşmaması ya da sertleşmenin yeteri kadar uzun sürdürülememesidir. Erektil disfonksiyonun ilk basamak tedavisinde kullanılan sild*naf*l, t*dal*fil gibi ilaçlar penis içerisine olan kan akışını artırarak peniste sertleşme olmasını sağlarlar. Bu ilaçlar özellikle hipertansiyon ve göğüs ağrısı (anjina) tedavisinde kullanılan nitrat grubu ilaçlar ile birlikte kullanıldığında kan basıncında ani düşüklüğe neden olabilmektedir. Bu yüzden nitrat tedavisi alan kişilerde kullanımı oldukça risklidir. Ayrıca özellikle son altı ayda kalp krizi, inme ya da kalp pompalama ritmini etkileyen ciddi rahatsızlıkları olanlar ile konjestif kalp yetmezliği olan kişilerde sertleşme sağlayan ilaçlar risklidir.¹ Bunlara ek olarak birinci basamak tedavide kullanılan bu ilaçlar sertleşmenin sadece geçici süreyle oluşmasına katkıda bulunurlar. Erektil disfonksiyonu olup sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm isteyen kişilere ise penis protezi tedavisi önerilmektedir.

Kalbe Zarar Vermeyen Sertleştirici yerine Mutluluk Çubuğu

Penis protezleri 40 yılı aşkın süredir erektil disfonksiyonun tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Avrupa Üroloji Derneği (EAU) tarafından hazırlanan rehbere göre erektil disfonksiyonda öncelikle kalbe zarar vermeyen sertleştirici ilaçlar, penil enjeksiyon ve vakum cihazlarının kullanımı önerilmiştir. Ancak bu tedaviler sertleşmenin sadece cinsel aktivite öncesinde geçici olarak oluşmasını sağlarlar. Ameliyat dışı bu tedavi yöntemlerinin her cinsel birliktelik öncesi kullanılması gereklidir. EAU tarafından hazırlanan rehberde erektil disfonksiyona kalıcı çözüm olarak mutluluk çubuğu tedavisi tavsiye edilmiştir.² Tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere sıklıkla kullanılan iki çeşidi olan bu protezler ameliyat ile penis içerisine yerleştirilirler. Tek parçalı protezler bükülme açıları sayesinde elle dik konuma getirilerek kullanılırlar. Üç parçalı protezler ise pompa mekanizması sayesinde şişirilerek sertleşmenin oluşmasını sağlarlar. Hem tek parçalı hem üç parçalı protezlerin hidrofilik kaplamaya sahip çeşitleri de mevcuttur. Bu protezlerde hidrofilik kaplama, protez yüzeyine bakterilerin tutunmasını ve üremelerini önlemektedir. Bu sayede enfeksiyon oluşma riskini azaltan hidrofilik kaplama aynı zamanda antibiyotik emici özelliği sayesinde enfeksiyon gelişmesi durumunda da tedaviye katkıda bulunur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır

Ameliyat öncesi hekim tarafından yapılan görüşme ve muayene sonucu kişinin ihtiyaçlarına uygun protez çeşidi seçilir. Ayrıca muayenede kişinin anatomik yapısına uygun boy ve çapta protez belirlenir. Erektil disfonksiyonda kalbe zarar vermeyen sertleştirici ilaçlar yerine uygulanan protez tedavisinde ameliyat öncesinde bazı tetkikler yapılır. Bu rutin tetkikler kişinin ameliyat için uygun olup olmadığının belirlenmesinde ve tedavinin planlanmasında önemlidir.

Tek parçalı penil protez ameliyatı sırasında penis altına yapılan bir kesi ile iki adet protez corpus cavernosum isimli kanallara yerleştirilir. Corpus cavernosum kanalları normalde sertleşme sırasında kan ile dolan ve bu sayede sertleşmenin oluşmasını sağlayan kanallardır. Tek parçalı protezlerin bükülme açısı sayesinde ameliyat sırasında ufak bir kesi yapılması yeterli olmaktadır. Üç parçalı protezlerde ise testis içerisine pompa mekanizması yerleştirilirken karın içerisine sıvı dolu rezervuar yerleştirilir. Pompanın şişirilmesi ile corpus içerisine yerleştirilen silindir protezlerin içerisine doğru dolan sıvının yardımıyla sertleşme sağlanmaktadır. Tek parçalı protez ameliyatı yaklaşık 30 dakika sürerken üç parçalı protez ameliyatı genellikle bir saat içerisinde bitmektedir.

Protez ameliyatları erektil disfonksiyon tedavisinde güvenle kullanılan bir yöntemdir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı şartlarda bu tedavi ücretinin bir kısmını karşılamaktadır. SGK’nın ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için “Bilgi İsteme Formu” iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda kalbe zarar vermeyen sertleştirici ilaçlar ve protez tedavisi hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler alanında deneyimli hekimlere danışabilirler.Referanslar

1 https://www.health.harvard.edu/mens-health/are-erectile-dysfunction-pills-safe-for-men-with-heart-disease

2 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Kalbe Zarar Vermeyen Sertleştirici yerine Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Kalbe Zarar Vermeyen Sertleştirici yerine Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Kasım 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.