Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir

Bu sayfada sizlere Mutluluk Çubuğu Çeşitleri sorusunun cevabı ile ilgili bilgiler verilecektir. Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezler (implantlar), erektil disfonksiyon probleminin üçüncü basamak tedavisinde başvurulan cihazlardır. Bu cerrahi prosedürde, şişirilebilir veya esnek bükülebilir çubuklar kullanılır. Penis ve skrotum (testis) içerisine yerleştirilen bu implant çubuklar bireylerin cinsel fonksiyonlarını tekrar kazanmasını sağlar.

Genel Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Penil protezler genel olarak bükülebilir veya şişirilebilir olmak üzere 2 tipte mutluluk çubuğu çeşitleri vardır. Şişirilebilir implantlar birbirine bağlı iki silindir, bir su rezervuarı ve pompadan oluşur. Ereksiyonun sağlanması amacıyla ilk olarak 1973 yılında üretilen bu implantlar başlangıçta iki parçalı olarak tasarlanmıştır. İki parçalı implantlar ile üç parçalı implantlar arasındaki temel fark su rezervinin ayrı bir parçada değil direkt olarak skrotumdaki (testis) pompanın içerisinde yer almasıdır.

Bükülebilir implantların ortaya çıkışı ise 1980’li yıllarda gerçekleşmiştir. Penil protezlerin en basit formu olan bükülebilir implantlar direkt olarak penis içerisinde yerleştirilen bükülebilir çubuklardır.

Kişiye en uygun mutluluk çubuğu tipinin belirlenmesinde çeşitli faktörler yol gösterici olabilir:

 • Bireyin vücut yapısı
 • Yaş
  Penis ve diğer cinsel organların boyutu
 • Daha önce kasık ya da karın bölgesinden operasyon geçirilip geçirilmediği
 • Kolostomi varlığı
 • Genel sağlık durumu
 • Farklı mutluluk çubuğu çeşitleri ve özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

Tek Parçalı (Malleable) Mutluluk Çubuğu Çeşitleri

Bükülebilir mutluluk çubukları sürekli olarak sertlik sağlayan penil implantlardır. Bükülebilir olmaları sayesinde cinsel birliktelik öncesinde penisin ereksiyon haline gelmesini sağlarken, diğer zamanlarda ise kıyafetlerle gizlenebilecek şekilde penisin yönü ayarlanabilir. Bükülebilir mutluluk çubuklarındaki temel avantajlar daha basit bir cerrahi işlemle yerleştirilebilmesi ve kullanım kolaylığıdır.

Bükülebilir implantlar cerrahi olarak penis içerisine yerleştirilen iki esnek çubuktan meydana gelir. Bu implant tipinin kullanımı oldukça kolay olmasına rağmen sürekli sertlik hali zaman zaman rahatsız edici bir hisse neden olabilir. Kullanılan parça sayısının az olması nedeniyle bükülebilir mutluluk çubukları diğer penil implantlara göre daha düşük oranda arıza riskine sahiptir.

2 parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Çeşitleri

İki parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları ise penis içerisine yerleştirilirken, sıvının penis içerisine akışını sağlayacak pompa ise skrotumda (testis) yer alır.

3 Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Çeşitleri

Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu en sık kullanılan penil implant tipidir. Bu üç parçalı protezlerde aynı zamanda karın içerisine sıvı rezervuarı işlevi gören bir cihaz yerleştirilir.

3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları kendi içerisinde ikiye ayrılır. (Detaylı bilgi için sayfanın aşağısında yer alan karşılaştırma tablosunu inceleyebilirsiniz)

 • 3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilen Mutluluk Çubuğu
 • 3 Parçalı Şişirilebilir Enine Boyuna Genişleyebilen Mutluluk Çubuğu*

*3 parçalı şişirilebilir enine boyuna genişleyebilen mutluluk çubuklarının hastaya uygunluk kararını üroloji hekimi tarafından verilmelidir.

Pompanın aktive edilmesi sonrasında karın içindeki haznede yer alan sıvı silindirlerin içerisine geçer ve penisin ereksiyon haline ulaşmasını sağlar. Cinsel birliktelik sonrasında skrotumdaki (testis) vana işlevi gören pompa sıkılabilir ve böylelikle silindirlerin içerisinde yer alan sıvının tekrar karın içindeki hazneye dönmesi sağlanabilir. İçerisindeki sıvının çekilmesi ile birlikte penisin tekrar gevşek yapı kazanması sağlanır. Mutluluk çubuğu yerleştirilen bireylerde başarı oranı %90-95 arasında değişkenlik gösterir. [7]

Penil implant kullanımı ile birlikte elde edilen sertlik doğal ereksiyon haline oldukça benzerdir. Protez kullanımı sonrasında cilt duyusu üzerinde herhangi bir değişiklik meydana gelmez ve dolayısıyla kişilerin cinsel tatmin hissinde bir azalma ortaya çıkmaz. Ejakülasyon (sertleşme), mutluluk çubuğu kullanımı sonrasında etkilenmeyen bir diğer konudur. Ancak her cerrahi prosedürde olduğu gibi kanama, enfeksiyon, yara dokusu oluşumu ve çeşitli mekanik problemlerin ortaya çıkabileceği konusunda bilinçli olunmalıdır.

Penil protezler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu tedavi yöntemi hakkında belirlediği karşılama şartları ve mutluluk çubuğu çeşitleri hakkındaki sorularınız için web sayfamızda yer alan “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bize ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27045255/
2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3126066/
3- https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/penile-prosthesis
4- https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
6- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
7- https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2019.04.013


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir
Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 22 Mayıs 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.