Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erektil disfonksiyon özellikle 40 yaş üstü erkeklerde çok sık görülen bir sorundur ve erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında uygulanan mutluluk çubuğu gibi yöntemlerle kalıcı olarak kontrol altına alınabilir.

Yoğun stres durumlarında bireylerde ortaya çıkan geçici cinsel fonksiyon bozuklukları sık görülür. Ancak bu durumun sık olarak tekrarlanması altta yatan bir sağlık problemine işaret ediyor olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Erektil disfonksiyon 40-70 yaş arası bireylerin neredeyse yarısını etkileyen bir problemdir. Üroloji hekimlerine sertleşme problemi ile başvurulması sonrasında hekimler öncelikle altta yatan durumun neler olabileceğine dair araştırma yapabilir. Tanıyı takiben ise uygulanabilecek çeşitli yöntemler ile kişilerdeki sertleşme probleminin giderilmesi sağlanabilir.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cerrahi olarak penis içerisine yerleştirilen penil implant tedavisi özellikle diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen sonuç alınamamış kişlerde ön plana çıkar. Erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlar içerisinde başarı ve hasta memnuniyeti açısından hastanın diğer tedavilerden sonuç alamadığı durumlarda en son çare ise penil protez (mutluluk çubuğu, penil implant) uygulamalarıdır. Penil protezler şişirilebilir veya bükülebilir özelliklerine göre temel olarak iki çeşittir. Şişirilebilir mutluluk çubuklarında sıvı içeren bir rezervuar ve pompa fonksiyonu gören parçalar mevcuttur. Bükülebilir mutluluk çubukları ise sadece penis içerisine yerleştirilen esnek silindirlerden oluşur.

Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Bu implantların boyutu sabittir ve kişilerde sürekli olarak bir sertlik hali oluşturur. Pozisyon verilebilir olması sayesinde cinsel birliktelik, idrar yapma ya da kıyafetlerle gizleme gibi içerisinde bulunulan duruma göre kolay bir şekilde yönü ayarlanabilir. Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu ile erektil disfonksiyon tedavisi 2 adet esnek silindirin cerrah tarafından hastanın penisi içerisine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Kullanım kolaylığı ve cerrahi olarak diğer mutluluk çubuklarına göre daha basit bir işlem olması da tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuklarının olumlu özellikleri arasında yer alır.

3 Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Erkeklerde cinsel uyarı sonrasında penis içerisindeki kaslarda bir gevşeme meydana gelir. Bu gevşeme sonrasında bu bölgeye olan kan akışı hızlanır ve penisin içerisindeki 2 boşluk kan ile dolarak ereksiyon halinin oluşmasını sağlar. Ereksiyonun sonunda ise penis içerisindeki kaslar kasılır ve içerisindeki kanı toplardamarlar vasıtası ile penisten uzaklaştırarak gevşemenin meydana gelmesini sağlar. Erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında yerleştirilen 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğunun çalışma mantığı da bu doğal fizyolojik mekanizma ile benzerlik gösterir. Bu penil protezler penis içerisinde normalde kan dolarak şişme özelliği olan dokunun bulunduğu bölgeye yerleştirilen 2 adet silindir, karın boşluğuna yerleştirilen rezervuar ve testislerde bulunan pompadan meydana gelir. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu testiste yer alan pompanın sıkılması ile aktive olur ve böylelikle rezervuar içerisindeki sıvı peniste yer alan silindirlere doğru hareket eder. Sıvının silindirleri doldurması ile doğal ereksiyon gelişimine oldukça benzer şekilde sertlik hali sağlanmış olur.

Mutluluk çubuğu tedavisi sonrasında kişiler operasyonu takiben oluşabilecek ağrı hissinin ve enfeksiyon riskinin kontrol edilmesi amacıyla çeşitli ilaçlar reçetelendirilerek genellikle aynı gün içerisinde taburcu olabilir. Bireylerin tekrar cinsel olarak aktif olmaları için 4-6 haftalık bir bekleme dönemi tavsiye edilir. Bu dönem iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için önem arz eder. Oldukça sık karşılaşılan cinsel sorunlar arasında yer alan erektil disfonksiyon, çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilen bir problemdir. Mutluluk çubuğu (penil protez) ile erektil disfonksiyon tedavisi hakkındaki sorularınız için bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.Referanslar

DOI: 10.1177/1756287209359174
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Şu an buradasınız:

Yazı Tarihi: 20 Haziran 2021

Etiketler:


Faydalı Bilgiler


Bağlantılar

ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim

WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.