Skip to main content

Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erektil disfonksiyon özellikle 40 yaş üstü erkeklerde çok sık görülen bir sorundur ve erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında uygulanan mutluluk çubuğu gibi yöntemlerle kalıcı olarak kontrol altına alınabilir.

Yoğun stres durumlarında bireylerde ortaya çıkan geçici cinsel fonksiyon bozuklukları sık görülür. Ancak bu durumun sık olarak tekrarlanması altta yatan bir sağlık problemine işaret ediyor olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Erektil disfonksiyon 40-70 yaş arası bireylerin neredeyse yarısını etkileyen bir problemdir. Üroloji hekimlerine sertleşme problemi ile başvurulması sonrasında hekimler öncelikle altta yatan durumun neler olabileceğine dair araştırma yapabilir. Tanıyı takiben ise uygulanabilecek çeşitli yöntemler ile kişilerdeki sertleşme probleminin giderilmesi sağlanabilir.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cerrahi olarak penis içerisine yerleştirilen penil implant tedavisi özellikle diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen sonuç alınamamış kişlerde ön plana çıkar. Erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlar içerisinde başarı ve hasta memnuniyeti açısından hastanın diğer tedavilerden sonuç alamadığı durumlarda en son çare ise penil protez (mutluluk çubuğu, penil implant) uygulamalarıdır. Penil protezler şişirilebilir veya bükülebilir özelliklerine göre temel olarak iki çeşittir. Şişirilebilir mutluluk çubuklarında sıvı içeren bir rezervuar ve pompa fonksiyonu gören parçalar mevcuttur. Bükülebilir mutluluk çubukları ise sadece penis içerisine yerleştirilen esnek silindirlerden oluşur.

Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Bu implantların boyutu sabittir ve kişilerde sürekli olarak bir sertlik hali oluşturur. Pozisyon verilebilir olması sayesinde cinsel birliktelik, idrar yapma ya da kıyafetlerle gizleme gibi içerisinde bulunulan duruma göre kolay bir şekilde yönü ayarlanabilir. Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu ile erektil disfonksiyon tedavisi 2 adet esnek silindirin cerrah tarafından hastanın penisi içerisine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Kullanım kolaylığı ve cerrahi olarak diğer mutluluk çubuklarına göre daha basit bir işlem olması da tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuklarının olumlu özellikleri arasında yer alır.

3 Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Erkeklerde cinsel uyarı sonrasında penis içerisindeki kaslarda bir gevşeme meydana gelir. Bu gevşeme sonrasında bu bölgeye olan kan akışı hızlanır ve penisin içerisindeki 2 boşluk kan ile dolarak ereksiyon halinin oluşmasını sağlar. Ereksiyonun sonunda ise penis içerisindeki kaslar kasılır ve içerisindeki kanı toplardamarlar vasıtası ile penisten uzaklaştırarak gevşemenin meydana gelmesini sağlar. Erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında yerleştirilen 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğunun çalışma mantığı da bu doğal fizyolojik mekanizma ile benzerlik gösterir. Bu penil protezler penis içerisinde normalde kan dolarak şişme özelliği olan dokunun bulunduğu bölgeye yerleştirilen 2 adet silindir, karın boşluğuna yerleştirilen rezervuar ve testislerde bulunan pompadan meydana gelir. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu testiste yer alan pompanın sıkılması ile aktive olur ve böylelikle rezervuar içerisindeki sıvı peniste yer alan silindirlere doğru hareket eder. Sıvının silindirleri doldurması ile doğal ereksiyon gelişimine oldukça benzer şekilde sertlik hali sağlanmış olur.

Mutluluk çubuğu tedavisi sonrasında kişiler operasyonu takiben oluşabilecek ağrı hissinin ve enfeksiyon riskinin kontrol edilmesi amacıyla çeşitli ilaçlar reçetelendirilerek genellikle aynı gün içerisinde taburcu olabilir. Bireylerin tekrar cinsel olarak aktif olmaları için 4-6 haftalık bir bekleme dönemi tavsiye edilir. Bu dönem iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için önem arz eder. Oldukça sık karşılaşılan cinsel sorunlar arasında yer alan erektil disfonksiyon, çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilen bir problemdir. Mutluluk çubuğu (penil protez) ile erektil disfonksiyon tedavisi hakkındaki sorularınız için bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde sertleşme sorunu günümüzde sık görülen bir durum olduğu için özellikle erektil disfonksiyon tedavisi üzerine yapılan çalışmalar hız kazanmıştır. Erektil disfonksiyon, cinsel uyaran olması durumunda sertleşmenin tam oluşmaması ya da yeteri kadar uzun sürdürülememesidir. Erektil disfonksiyon bir hastalık olmayıp, diğer hastalıkların sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Diyabet, obezite, sigara kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, omurilik yaralanmaları, kalp damar hastalıkları gibi durumlara bağlı olarak oluşabilmektedir. Uzun yıllar boyunca araştırılan sertleşme sorununun çözümü için bazı ilaçlar kullanılsa da her zaman fayda göstermemektedir. Penil enjeksiyon tedavisi de erektil disfonksiyonda kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu yöntemlerden fayda görmeyen hastalarda vakum cihazları da kullanılmaktadır. İlaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi ameliyat dışı yöntemlere rağmen hastanın sertleşme sorununda düzelme görülmüyorsa hasta, penil protez implantasyonu açısından değerlendirilir. Penil protezler, normalde kan ile dolarak sertleşmenin gerçekleşmesini sağlayan corpus cavernosum kanallarına yerleştirilirler ve bu sayede sertleşmenin oluşmasına katkıda bulunurlar.¹

Erektil Disfonksiyon Tedavisi için Hangi Doktora Başvurmalıyım?

Erektil disfonksiyon problemi yaşayan hastalar mutlaka alanında uzman bir üroloji hekimine danışmalıdırlar. Üroloji hekimi tarafından sertleşme sorununa neden olan değişiklikler değerlendirilmekte ve gerek görülmesi durumunda erektil disfonksiyon tedavisi için ilgili branşlara yönlendirme yapılmaktadır. Sigara kullanımı, obezite, yetersiz fiziksel aktivite gibi erektil disfonksiyona neden olan durumlar, yaşam tarzı değişiklikleri ile düzeltilebilmektedir. Stres, endişe, performans anksiyetesi, ilişki sorunları gibi durumlara bağlı olan psikojenik kaynaklı erektil disfonksiyonun tedavisi için ise psikolojik tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Üroloji hekimleri diğer sebeplere bağlı ortaya çıkan sertleşme sorununun tedavisi için hastaya uygun tedavi modelini belirlemekte ve uygulanması için gerekli açıklamalarda bulunmaktadırlar. İlk basamak tedavi seçeneklerinden olan sertleşmeyi sağlayan ilaçlar, enjeksiyon tedavisi ve vakum cihazları fayda göstermezse ikinci basamak tedavi yöntemlerine geçilmektedir. İkinci basamak tedavi yöntemi olarak corpus cavernosum içerisine enjeksiyon yapılmaktadır. Bu yöntemin de fayda göstermemesi durumunda üçüncü basamak tedavi olan penil protezler kullanılmaktadır. Yüksek memnuniyet oranına sahip penil protezler, mutluluk çubuğu olarak da bilinmektedirler.¹

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Olan Erektil Disfonksiyon Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Mutluluk çubuğu ameliyatı, birinci ve ikinci basamak tedavi yöntemlerine rağmen çözülemeyen sertleşme sorununun tedavisi için önerilmektedir. Bireylerde ameliyat dışı yöntemler denenmiş, ancak başarılı olamamışsa bu hastalar mutluluk çubuğu ameliyatı için adaydır. Mutluluk çubuğu, erektil disfonksiyon tedavisi için 40 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Tek parçalı mutluluk çubuğu, dayanıklı ve sert yapısı sayesinde uzun yıllar kullanım imkanı sunarak erektil disfonksiyonda kalıcı bir çözüm sunmaktadır. Tek parçalı protezler bükülebilir yapısı sayesinde kolay kullanım imkanı sunmakta ve istenildiği takdirde iç çamaşırı içerisinde rahatlıkla gizlenebilmektedir.² Üç parçalı protezler ise şişirilebilir olması sebebiyle sürekli sertlik hali oluşturmamaktadırlar. 2019 yılında EAU (Avrupa Üroloji Derneği) tarafından hazırlanan rehbere göre protez penis ameliyatı tedavisinde, hastalarda %92 ila %100 ve partnerlerde %91 ila %95 oranları ile en yüksek memnuniyet oranına sahip tedavi şeklidir.⁴  Pompanın şişirilmesi ile kolayca kullanılabilen bu protezler yine pompada yer alan indirme tuşu sayesinde gizliliğin korunmasına yardımcı olmaktadır.³ Protez ameliyatı planlanırken hekim tarafından hastanın anatomik yapısına uygun boyutlarda protezler seçilmekte ve ameliyatla implante edilmektedirler.

Erektil disfonksiyon tedavisi amacıyla yapılan mutluluk çubuğu operasyonlarının bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK ödeme şartnamesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizde yer alan“Bilgi İsteme Formu”aracılığıyla bizimle iletişimkurabilirsiniz. Erektil disfonksiyon şikayeti olanlar erektil disfonksiyon tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için alanında uzman üroloji hekimine danışabilirler.Referanslar

DOI: 10.1177/1756287209359174
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
—-
1- https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf
2- https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/
3- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/
4- Vendeira P. Penile prosthesis surgery: Indications and penoscrotal approach. Actas Urol Esp (Engl Ed). 2020 Jun;44(5):377-381. English, Spanish. doi: 10.1016/j.acuro.2020.01.010. Epub 2020 May 31. PMID: 32493599. DOI: 10.1016/j.acuro.2020.01.010


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Mutluluk Çubuğu ile Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 20 Haziran 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.