Skip to main content

Mutluluk Çubuğu İle Sosyal Hayatın Renklenmesi: İzlenimler ve Sonuçlar

Mutluluk çubuğu taktıran bireylerin sosyal hayatındaki değişimleri keşfedin. Penil Protez tedavisinin erkekler üzerindeki etkileri, avantajları ve izlenimler hakkında detaylı rehber.

Erkeklerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen iktidarsızlığın iyileştirilmesinde kullanılan mutluluk çubuğu yeni dönem tedaviler arasında sıklıkla tercih edilenler arasındadır. İktidarsızlık olarak bilinen sertleşme problemi hem kişilerin hem de eşlerinin cinsel sağlığını etkiler. Cinsel sağlığın olumsuz etkilenmesi ise her iki tarafı da stres, depresyon gibi çeşitli psikolojik problemlere sebep olabilir. Aynı zamanda cinsel yaşamın sağlıklı ilerlememesi doğrudan veya dolaylı olarak fiziksel sağlığı da olumsuz etkiler. Bu yüzden bu durumun tedavi edilmesi önemlidir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Kimler İçin Önerilir?

Mutluluk çubuğu, iktidarsızlığın iyileştirilmesinde kullanılan tedavi çeşitlerinden birisidir. Penil protez olarak da bilinen bu yöntem genellikle ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, şok dalga tedavisi, vakum cihazları gibi diğer tedavi çeşitlerinden yanıt alınamadığı durumlardan sonra önerilir. Çeşitli mekanizmalar içerek mutluluk çubuğu tedavisi cerrahi bir işlemle sertleşme problemi yaşayan kişilerin vücuduna yerleştirilerek ömür boyu bu problemin çözümlenmesini amaçlar. Diğer tedavi çeşitleriyle karşılaştırıldığında yan etkisi yok denecek kadar az olması ve kalıcı çözüm sunulmasından dolayı sıklıkla tercih edilen tedaviler arasında ilk sıralardadır.

Mutluluk çubuğu, temelde sertleşme problemi yaşayan kişilere önerilir. Sertleşme problemi ile üroloji bölümüne başvuran kişilere ilk basamak tedavilerin denenip başarılı olunamadığı durumlarda mutluluk çubuğu önerilir. Aynı zamanda uzun süreli diyabet hastalarına da önerilebilir. Prostat, mesane, bağırsak gibi hastalıkların iyileştirilmesinde yapılan bir ameliyat sonucunda doku veya kılcal damarların hasar alması sonucu iktidarsızlık gelişen kişilere önerilir. İleri yaşta sertleşme sıkıntısı yaşayan kişiler için de mutluluk çubuğu önerilen tedaviler arasındadır.

Mutluluk Çubuğu Tedavisinin Sosyal Hayat Üzerindeki Etkileri

Sertleşme problemi, cinsel hayatın düzenli devam etmesini engelleyen bir durumdur. Cinsel yaşamın sağlıklı sürdürülmesi genel sağlığa katkıda bulunduğu için cinselliğin normal seyrinde ilerlememesi genel sağlığı da olumsuz etkiler. Böylece çiftler hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bu durumdan olumsuz etkilenirler. Bu durum da doğal olarak sosyal yaşantılarını etkiler. Bu yüzden bu problemin çözümlenmesi kişilerin hayatlarının pek çok açıdan daha iyi hale gelmesini destekler.

Penil Protez Tedavisinin Erkekler Üzerindeki Psikososyal Etkileri

Sertleşme problemi yaşayan erkekler genellikle psikolojik olarak özgüven eksikliği, performans kaygısı bunların sonucunda da aşırı stres ve depresyon gibi problemler yaşarlar. Aynı zamanda cinsel partnerlerinin de bu tarz problemler yaşamasıyla yaşanan psikolojik stres zamanla daha da artar. Bu yüzden bu problemin çözümlenmesi çok önemlidir. Sertleşme probleminden sonra penil protez tedavisini tercih eden kişiler kalıcı ve genellikle yan etkisi olmayan bir tedavi tercih ettikleri için sıkıntıları ömür boyu çözümlenmiştir denilebilir. Bu açıdan hem bu problemi yaşayan erkeklerin hem de cinsel partnerlerinin cinsel yaşamı tekrar düzene girer. Buna bağlı olarak da psikososyal olarak kendilerini daha iyi hissederler. Mutluluk çubuğu tedavisi, kişilerin psikososyal olarak yaşam kalitelerini arttıran bir tedavidir.

Mutluluk Çubuğu Taktıranların Partner İlişkilerindeki Değişimler

Mutluluk çubuğu tedavisi sertleşme sorununa karşı doğala en yakın çözüm sunmasıyla bilinir. Bu açıdan mutluluk çubuğu tedavisi alan kişiler ve partnerlerinin yorumları değerlendirildiğinde memnuniyet oranı en yüksek tedavidir denilebilir. Bu açıdan cinsel yaşamlarında iktidarsızlıktan dolayı sıkıntı olan kişiler bu problemin çözümlenmesi ile hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyilik haline ulaşırlar. Sonuçta mutluluk çubuğu ile tedavi olan erkeklerin cinsel partnerleri de tekrar düzenli ve doğal seyrinde ilerleyen bir cinsel hayata ulaşmış olur. Böylece öncesinde farklı açılardan pek çok problem yaşayan partnerleri ile olan ilişki düzelebilir1.

Penil Protezlerin Teknik Özellikleri ve İşlevselliği

Penil protezlerin birkaç çeşidi vardır. Genellikle kişilerin kullanım durumuna göre belirlenen bu modellerin farklı teknik özellikleri vardır.

Tek parçalı model temelde penisin sürekli ereksiyon halinde olmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı genellikle kullanıcılar genellikle kaygılansa da kıvrılıp bükülerek kıyafetler arasına kolaylıkla saklanabilir. Bu sayede dışarıdan belli olmadığından sosyal yaşamı etkilemez.

Diğer iki modelin teknik özellikleri birbirine benzemektedir. Temelde şişirilebilir bir çubuk ve pompa sistemine dayanır. Testislerdeki pompa ile penisteki çubuk şişirilerek ereksiyon sağlanır. Bu modellerin ilki yalnızca bu iki parçayı içerek iki parçalı mutluluk çubuğu olarak bilinir. Diğer ikinci model ise üç parçalı mutluluk çubuğudur. Bu modelde şişirilebilir çubuk, pompa ve karın içi rezervuarı vardır. Üç parçalı modelin teknik olarak farkı penisteki çubuğa sıvı pompalanmasıdır. Bu sayede penis enine ve boyuna büyüme gerçekleştirerek doğala yakın bir ereksiyon oluşturur.

Penil Protez Tedavisi Sonrası Seksüel Fonksiyon

Penil protez operasyonu sonucu alanında uzman doktor tarafından tayin edilen ortalama 4-6 hafta kadar bir süre vardır. Bu süre kişinin iyileşme hızına göre değişiklik gösterebilir. Düzenli kontroller sonrasında doktorun onaylaması ile birlikte kişiler cinsel yaşamlarına dönebilirler.

Penil Protez Tedavisi Süreci ve Beklentiler

Penil protez tedavisi sürecine başlamadan önce kişilerin cerrahi işleme uyumlu olup olmadığına dair çeşitli tahlil ve tetkikler tamamlanır. Sonrasında kişinin sertleşme probleminde en etkili olacak penil protez modeli belirlenir ve kişiye kullanımı hakkında bilgi verilir. Sonrasında hastaneye yatış işlemleri tamamlanarak ortalama 1-2 saat süren bir operasyon işe uygulama yapılır. Sonrasında enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Genellikle kişiler en fazla bir gün gözlem sonrasında taburcu edilir. Düzenli kontroller ile kişilerin iyileşme süresi takip edilir. Tam iyileşme gerçekleştiğinde kişi normal cinsel yaşamına dönebilir. Bu operasyon sonucunda sertleşme probleminin kalıcı olarak tedavi edilmesi ve bu problemin kalıcı olarak giderilmesi beklentiler arasındadır.

Penil Protez Tedavisinin Riskleri ve Olası Komplikasyonları

Penil protez tedavisinin risklerine bakıldığında protezin mekanizmasında veya çalışmasında aksaklıklar olabilir. Protez değiştirilerek bu problem çözülebilir. Diğer yandan kullanıma adapte olana kadar deri yüzeyinde kızarıklıklar olabilir. Bu durum da zamanda geçecektir. Geçmediği taktirde doktora başvurulmalıdır. Enfeksiyon riski ise penil protez komplikasyonları arasında sıralanabilir. Ancak enfeksiyon riski genellikle tüm ameliyatlarda göz önünde bulundurulan bir durumdur. Ameliyat sonrasında önerilebilecek bir antibiyotik tedavisi ile bu risk ortadan kaldırılabilir.

Penil Protez Sonrası Uzun Dönem Memnuniyet ve Yaşam Kalitesi

Penil protez ameliyatı olan kişilerin yorumlarına bakıldığında genellikle kişiler hem uzun dönemli bir iyileşme hem de doğala çok yakın bir penis sertliğinden dolayı memnuniyet oranları çok yüksektir. Bu açıdan iktidarsızlık yaşayan bireylerin penil protez tedavisi sonrası hayat kalitelerinin yükseldiği söylenebilir.

Mutluluk Çubuğu Tedavisinin Birey ve Sosyal Hayat Üzerindeki Uzun Dönemli Etkileri

Düzenli bir cinsel yaşam kişilerin sağlığının bütüncül olarak iyileştirilmesinde önemli bir noktadadır. Bu açıdan bu problemin pek çok tedavi yöntemi olmakla beraber kalıcı olarak çözümlenmesi bu problemi yaşayan kişilerce hedeflenen en temel durumdur. Mutluluk çubuğu kişilere uzun vadeli kalıcı bir tedavi sunar.

Penil protez tedavilerinin büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun ödeme kapsamı dahilindedir. SGK’nın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. “Referanslar

1 https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2018.10.003

2 https:// 10.1016/j.sxmr.2018.10.003

3 https://web.archive.org/web/20200929171431/

4 https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction

5 http://tip.fusabil.org/pdf/pdf_FUSABIL_1257.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu İle Sosyal Hayatın Renklenmesi: İzlenimler ve Sonuçlar
Mutluluk Çubuğu İle Sosyal Hayatın Renklenmesi: İzlenimler ve Sonuçlar
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Kasım 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.