Skip to main content

Mutluluk Çubuğu: Şok Dalga Tedavisi Sonrası Penil Protez Rehberi

Şok dalga tedavisi başarısız olduğunda mutluluk çubuğu (penil protez) ameliyatı bir sonraki adım olabilir. Bu rehber, erkekler için penil protez tedavisinin ayrıntılarını ve avantajlarını ele alır.

Cinsel hayatı sekteye uğratan sertleşme probleminin tedavisinde kullanılan mutluluk çubuğu, modern bir yöntem olarak bu sorunu yaşayan kişilere bir çözüm sunar. Ereksiyon problemi yaşayan erkekler için ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar, şok dalga terapisi gibi çeşitli tedavi seçenekleri olsa da genellikle ya geçici çözüm sunar ya da bazı yan etkileri vardır. Ancak mutluluk çubuğunun dezavantajları yok denecek kadar azdır ve kalıcı bir çözüm sunduğu için kullananlar tarafından memnuniyet derecesi çok yüksektir.

Mutluluk Çubuğu ve Şok Dalga Tedavisi: Bir Ürolojik İnceleme

Erektil disfonksiyon erkeklerde görülen cinsel ilişki için gerekli olan penis ereksiyonunun sağlanamaması durumudur. Bu sıkıntı uzun vadede cinsel hayatta çeşitli bozukluklara yol açar.  Bu yüzden bu problemin tedavi edilmesi hem cinsel hem de fiziksel sağlık için önemlidir.

Erektil disfonksiyon halk arasında bilinen ismiyle sertleşme probleminin tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Sertleşme problemi yaşayan kişiler sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurduğunda alanında uzman üroloji doktorları genellikle ilk adımda ilaç tedavisi, penil enjeksiyon gibi tedaviler önerebilirler. Sonraki adımda ise sıklıkla tercih edilen tedavi çeşidi ise ESWT terapisi olarak bilinen şok dalga tedavisidir. Vakum cihazları ise tedavi basamaklarından biridir. Vakumlama işlemi ile penis sertliği sağlanabilir.

Sertleşme probleminin tedavisinde kullanılan modern tedavi yöntemi olarak bilinen mutluluk çubuğu ise son dönemde sıklıkla tercih edilenler arasındadır. Mutluluk çubuğu genellikle ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, şok dalga tedavisi ve vakum cihazları gibi diğer tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda tercih edilir.

Şok Dalga Tedavisi Nedir ve Nasıl İşler?

ESWT terapisi bilinen diğer bir ismiyle şok dalga tedavisinde düşük yoğunluklu şok dalgaları peniste hasarlı olduğu düşünülen doku ve damarlara uygulanır. Şok dalga tedavisi, penisin sağlıklı sertleşmesini engelleyen kılcal damarların ve dokuların iyileşmesini destekler. Aynı zamanda kök hücreleri uyararak yeni kılcal damar oluşumunu sağlayabilir. Diğer yandan peniste dokuların uyarılmasını sağlayan sinirlerin iyileştirmesini destekler. Penisteki doku ve damarlarda bir inflamasyon varsa azaltılmasında etkilidir1.

Şok Dalga Tedavisinin Başarısızlığı Sonrası Yol Haritası

Sertleşme problemi yaşayan kişilerce uygulanan tedavi seçeneklerinden olan şok dalga tedavisi genellikle doku ve damarların iyileştirilmesini hedefler. Ancak uygulanacak doku ve damarlarda enfeksiyon veya açık yara olması gibi durumlarda şok dalga tedavisi uygulaması genellikle tercih edilmez. Bu durumların yanı sıra sağlıklı bir şekilde şok dalga tedavi süreci tamamlansa da hedeflenen başarı sağlanamayabilir. Böyle durumlarda mutluluk çubuğu tedavisi bu kişilere alanında uzman üroloji doktoru tarafından önerilebilir.

Şok Dalga Tedavisinin Ardından Penil Protez Seçenekleri

Şok dalga tedavisinde beklenen iyileşme gerçekleşmediğinde genellikle vakum cihazları önerilebilir. Ancak bu cihazlar erektil disfonksiyon için kalıcı bir tedavi sunmaz. Bu yüzden genellikle penil protez ameliyatı önerilir.

Penil Protez Ameliyatı: Mutluluk Çubuğu Yolculuğu

Mutluluk çubuğu temelde sertleşme probleminde kullanılan bir tedavi çeşididir. Sertleşme problemine kalıcı bir çözüm sunulmasından dolayı sıklıkla tercih edilen tedaviler arasında ilk sıradadır denilebilir. Penil protez kullanan kişiler tecrübe etmelerinden sonra genellikle memnuniyet oranları diğer tedavi türlerine göre çok yüksektir. Bu açıdan genellikle erektil disfonksiyon yaşayan kişilerce mutluluk çubuğu sıklıkla tercih edilir.

Penil Protez Türleri ve Nasıl Çalışırlar?

Penil protezler çalışma mekanizmasına göre iki ana başlıkta incelenebilir: Tek parçalı ve şişirilebilir penil protez.

Tek parçalı penil protezlerde bir adet penise yerleştirilen parça vardır. Penisin sürekli ereksiyon halinde olmasını sağlayan bu parçanın tercih edilmesinde dışarıdan belli olur mu gibi endişeler olabilir. Ancak kıvrılabilir ve bükülebilir özellikle olan bu model kıyafetler arasına saklanarak günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilir. Genellikle birkaç mekanizmayı kullanamayan el koordinasyonu yetersiz ve ileri yaşlardaki kişiler için ideal bir modeldir.

Diğer penil protez türü ise şişirilebilir türlerdir. Bir kaç mekanizma içeren bu model kendi içinde iki parçalı ve üç parçalı olarak ikiye ayrılır. Her iki model temelde şişirilebilir penis çubuğu ve testislerde bulunan ve şişirmeye yarayan pompa bulundurur. İki parçalıda parçalar bu iki şekilde sabitlenirken üç parçalı modelde karın içi sıvı rezervuarı eklenir. Üç parçalı modelde penisteki şişirilebilir çubuğa sıvı pompalanır. Bu şekilde çubuğun sıvı ile dolarak hem enine genişlemesi hem boyuna uzaması hedeflenir. Cinsel ilişki sonrasında ise yine pompa yardımıyla sönümlenerek penis eski haline getirilebilir. Bu sayede bu modeller hem günlük hayatta normal bir kullanım sunarken hem de doğala en yakın penis sertliğini sağlayabilirler.

Bu modellerin kişinin kullanım durumuna göre en uygun model alanında uzman doktor ve hasta tarafından işbirliği içinde belirlenerek uygulanır.

Penil Protez Ameliyatı Süreci ve Beklentiler

Erektil disfonksiyon durumunda penil protez tedavisine karar verildiğinde kişinin öncelikle operasyonel sürece uygunluğu açısından çeşitli tahlil ve tetkikler tamamlanır. Sonrasında steril ortamda ortalama birkaç saat süren bir cerrahi işlemle penil protez uygulaması yapılır. Ameliyat sonrasında hasta genellikle bir gün gözlemde tutulurken aynı gün de taburcu edilebilir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi önerilebilir. Bu aşamadan sonra antibiyotik tedavisinin tamamlanması ve düzenli kontrollere devam edilmesi önemlidir. Aksi bir durum olmadığı sürece ortalama 4-6 hafta sonrasında tam iyileşme beklenir. Bu süre sonrasında doktor onayı ile kişiler normal cinsel yaşamlarına dönebilirler.

Penil Protez ve Şok Dalga Tedavisi Karşılaştırması

Sertleşme sorununun tedavisinde en sık kullanılan iki tedavi çeşidi şok dalga tedavisi ve penil protezdir. Bu iki tedavi kendi içinde karşılaştırıldığında şok dalga tedavisi penisteki damar ve dokuların iyileştirilmesini hedefler. Başarılı olduğu durumlar fazla varken bazı zamanlarda tedavinin etkili olmadığı durumlar da olabilmektedir. Ancak penil protez tedavisi, sertleşme problemine kalıcı ve ömür boyu bir çözüm sunabilir. Bu açıdan penil protez tedavileri şok dalga tedavisine göre avantajlı olabilir. Ancak tedavi sürecinde basamak tedavilerin adımları ihmal edilmemelidir. Mutluluk çubuğundan önce şok dalga tedavisi tercih edilmelidir.

Tedavi Etkinliği ve Hasta Memnuniyeti

Şok dalga tedavisi ereksiyon probleminin çözümünde penisteki doku ve damarları onararak genellikle başarılı olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Bu aşamadan sonra bu hastalığın tedavisinde önerilen penil protez kalıcı bir tedavi imkanı sunar. Penil protez kullanan kişilerin yaptıkları yorumlara göre mutluluk çubuğu için hasta memnuniyeti en yüksek tedavi çeşididir denilebilir.

Maliyet ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkiler

Sertleşme problemi erkeklerde görülen bir problem olsa da cinsel yaşamı aksattığı için hem bu problemi yaşayan kişiler hem de cinsel partnerleri olumsuz etkilenebilir. Bu problem dolaylı olarak çeşitli fiziksel ve psikolojik problemlere neden olabilir. Bu yüzden sertleşme probleminin en kısa zamanda çözümlenmesi önemlidir. Penil protezler hem kalıcı bir tedavi seçeneği hem de doğala yakın bir penis sertliği sunmasıyla çiftler için memnuniyet oranı yüksektir. Penil protez ile sertleşme probleminin çözümlenmesi hem cinsel sağlığın hem de genel sağlığın geliştirilmesinde etkilidir. Bu sayede kişilerin yaşam kalitesinin yükselir. Bu tedavinin maliyeti ise kullanılacak türe göre farklılık gösterebilir.

Mutluluk Çubuğu Seçimi: Son Düşünceler

Cinsel yaşamı etkileyen sertleşme probleminin kalıcı olarak çözümlenmesi kişilerin fiziksel ve mental olarak iyilik haline katkıda bulunur. Aynı zamanda bu problemin ömür boyu çözümlenmiş olması hem sağlıklı bir cinsel yaşam hem de fiziksel olarak hayat kalitesinin artırılmasını sağlar.

Mutluluk çubuğu tedavisinin büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK’nın ödeme kapsamı dahilindedir. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. “Referanslar

1 https://doi.org/10.1177/1756287212470696

2 https://doi.org/10.1016/S0210-4806(04)73137-X

3 https://web.archive.org/web/20160710115859/

4 http://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction/P2


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu: Şok Dalga Tedavisi Sonrası Penil Protez Rehberi
Mutluluk Çubuğu: Şok Dalga Tedavisi Sonrası Penil Protez Rehberi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 31 Ekim 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.