Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Yan Etkileri ve Mutluluk Çubuğu Zararları Var Mıdır?

Bu sayfada sizlere mutluluk çubuğu yan etkileri ve mutlululuk çubuğu zararları var mıdır sorusunun cevapları detayları ile birlikte verilmiştir. Sertleşme problemi olarak bilinen erektil disfonksiyon, özellikle 40 yaşından sonraki dönemlerde ortaya çıkan ve sık görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Cinsel birlikteliğin başlatılması ya da sürdürülmesi için gerekli sertliğin oluşturulamaması olarak tanımlanan bu durumun tedavisinde başta ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli yöntemlerin denenmesi ancak sonuç alınamaması halinde kesin çözüm olarak üroloji hekimleri tarafından mutluluk çubuğu uygulamasına başvurulabilir.

Kişinin vücut özellikleri ve mutluluk çubuğu ameliyatından beklentileri göz önünde bulundurularak bireye en uygun protez seçimi yapılabilir. Temel olarak üç parçalı şişirilebilir veya tek parçalı malleable olarak sınıflandırılan bu protezler arasında seçim yapılabilmesi için nasıl çalıştıklarının bilinmesi; artıları ve eksileri hakkında fikir sahibi olunması gereklidir. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları en sık tercih edilen penil implanttır. Karın duvarı içerisinde yer alan sıvı haznesi, penis içerisinde yer alan şişirilebilir bir çift silindir ve testis içerisinde yer alan pompa bu penil implant tipini oluşturan parçalardır. Testislerdeki pompanın aktive olması ile birlikte hazne içerisindeki sıvı, penis içerisindeki silindirlere doğru hareket eder ve böylelikle penisin büyüyüp sertleşmesini sağlar. Doğal ereksiyon sürecine oldukça benzer şekilde çalışan bu protezler kompleks yapıları nedeniyle arıza gelişimine daha yatkındırlar.

Kullanım kolaylığı ve operasyonunun göreceli olarak basitliği ile öne çıkan tek parçalı malleable mutluluk çubukları, oldukça yüksek esneme kapasitesine sahip bükülebilir penil implantlardır. Tek parçalı mutluluk çubukları cerrahi olarak yerleştirilmelerinin ardından kişiye sürekli olarak bir sertlik hali kazandırır. Bazı kişilerde sürekli sertlik hali rahatsız edici olabilse de yüksek teknoloji ürünü tek parçalı malleable implantlar 135 dereceye kadar bükülebilme özelliği ile kişinin penisine içinde bulunduğu duruma göre en uygun pozisyonu vermesine imkan sağlar.

Her cerrahi operasyon için olduğu gibi mutluluk çubuğu ameliyatları sonrasında da birtakım riskler söz konusudur. Bu risklere dair ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Mutluluk Çubuğu Yan Etkileri (Olası Komplikasyonları) ve Mutluluk Çubuğu Zararları Var mıdır?

Mutluluk çubuğu yan etkileri” veya “mutluluk çubuğu zararları” ifadelerini düzeltmek gerekirse “Mutluluk çubuğu riskleri nelerdir?” demek daha doğru olur. Enfeksiyon, erozyon ve mekanik arızalar mutluluk çubuğu operasyonlarındaki ana riskler olarak kabul edilir. Mutluluk çubuğu operasyonlarında enfeksiyon gelişme riski oldukça düşüktür ancak kişideki şeker hastalığı gibi bazı enfeksiyon durumlarına yatkınlığın artmasına neden olan faktörler operasyon bölgesinde enfeksiyon gelişimi ile sonuçlanabilir. Enfeksiyon riski bulunan bireylerin ameliyatlarında protez tercihinin hidrofilik kaplı protezlerden yana yapılması bakterilerin mutluluk çubuğu üzerine yapışmasının önlenmesi ve antibiyotik emebilir olmaları ile ileri dönemlerde de korunmanın sağlanması açısından önemlidir. Protezin yerleştirilmesini takiben meydana gelen doku hasarı ve protezin cilt yüzeyine doğru çıkması da aslında enfeksiyon gelişimi ile ilişkili bir durumdur. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları hem farklı parçaların bir araya gelmesi ile oluşmaları hem de daha komplike bir çalışma mantığına sahip olmaları nedeniyle tek parçalı malleable protezlere göre arıza gelişimine daha yatkındırlar.

Penil protezlerin şişirilmesi ya da pozisyonunun ayarlanması ile ulaşılan ereksiyon hali, doğal ereksiyon durumuna oldukça benzerdir. Mutluluk çubuklarının bireyin cinsel aktivite sırasında hissettikleri üzerinde de herhangi bir etkisi yoktur. Boşalma, mutluluk çubukları ile etkilenmeyen bir diğer cinsel fonksiyondur.

Erektil disfonksiyon orta yaştan itibaren sık görülen bir problemdir. Bu problemin çözümünde diğer tedavi yöntemleri denenmiş ancak başarılı olamamış kişilerde mutluluk çubuğu tedavisine başvurulabilir. Bu tedavi yöntemi ve olası riskleri hakkında bilgi almak için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://www.mutlulukcubugu.com/penil-implantlarin-olasi-komplikasyonlari-yan-etkiler-nelerdir/
2- https://www.mutlulukcubugu.com/penil-protezin-riskleri-nelerdir/
3- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
4- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Yan Etkileri ve Mutluluk Çubuğu Zararları Var Mıdır?
Mutluluk Çubuğu Yan Etkileri ve Mutluluk Çubuğu Zararları Var Mıdır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 26 Temmuz 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.