Skip to main content

Penil Doppler Nedir ve Penil Doppler Nasıl Yapılır

Erkeklerde cinsel sağlık problemlerinin değerlendirilmesi amacıyla uygulanan penil doppler ultrason görüntüleme tekniği, tanıda oldukça etkili bir yöntemdir. Peniste bulunan yapılar ultrason denilen ses dalgaları ile görüntüleme yöntemi için oldukça idealdir. Bunun sebebi bu yapıların cilt yüzeyine yakın olmasıdır. Peyronie hastalığı, penis kırıkları ve tümörleri, ultrason tekniği ile kolaylıkla değerlendirilebilir. Doppler ultrason ile penis içerisinde bulunan atardamarlar ve toplardamarlar görüntülenir. Bu sayede damarlarda oluşan sorunlar ve kan akımının hızı ve hareketi gibi çeşitli faktörler hakkında bilgi edinilir. Penisin doppler ultrason ile görüntülenmesi özellikle sık görülen bir durum olan erektil disfonksiyonun tanısında büyük öneme sahiptir.1 Erektil disfonksiyon, çeşitli hastalıkların sonucu oluşabilen ve cinsel ilişkide sertleşme sorunları ile kendini gösteren bir durumdur. Erektil disfonksiyon tedavisinde uygulanan yöntemlerin yer aldığı Avrupa Üroloji Derneği rehberinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları ve penil protez implantasyonu önerilmiştir. Ultrason görüntülemede ve muayenede erektil disfonksiyon tanısı konulan kişilerde bu tedavi yöntemleri uygulanır.2

Penil Doppler Nedir?

Erektil disfonksiyonda penisteki anatomik bozukluklar yaygındır ve penil kan akımının değerlendirilmesi, venöz yetmezliğin ayırt edilmesinde büyük rol oynar. Damarlarda sertleşme (ateroskleroz) nedeniyle oluşan erektil disfonksiyonda penil damarlardaki kan akımında azalma oluşur ve bu nedenle venöz yetmezlik meydana gelir. Özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde erektil disfonksiyonun en önemli sebeplerinden birisi budur. Dislipidemi, hipertansiyon, diyabet, obezite, sigara kullanımı ve hareketsiz (sedanter) yaşam tarzı ateroskleroza neden olabilen önemli risk faktörleridir. Birden fazla risk faktörünün kombine şekilde olması erektil disfonksiyonun daha şiddetli olmasına neden olur. Bu durumda tanı amaçlı modern penil ultrason değerlendirmesi ile birlikte penil doppler de yapılır.1 Penil doppler ile penisteki kan akışı, ultrason dalgaları sayesinde anlık olarak görüntülenir ve gerekli ölçümler yapılır. Yapılan ölçümler ile kan akımının yönü ve şiddeti belirlenir ve ayrıca damarlardaki anatomik bozukluklar tespit edilir. Bu sayede erektil disfonksiyona neden olabilen damarsal anormallikler değerlendirilir. Doppler ultrason penisteki damarsal yapıların görüntülenmesinde kullanılan önemli bir tekniktir.

Penil Doppler Nasıl Yapılır ve Mutluluk Çubuğu ile İlişkisi Nedir?

Penisin ultrasonografik değerlendirilmesi için hastalar sırt üstü uzanır ve penise pozisyon verilir. Doppler ultrason öncesinde penis şekli ve erektil doku, penil ultrason ile incelenir. Penil ultrason peniste sertleşme olmadan önce yapılır. Ultrasonografik görüntülemenin ikinci aşamasında ise penis içerisindeki boşluklara enjeksiyon ile ilaç verilir. Bu ilaç verildikten sonra ilk 5 dakika içerisinde peniste bulunan damarlardaki genişleme penil doppler ile görüntülenir.1 Damarlardaki kan akımı ultrason ekranına yansır ve bu akım ile ilgili değerler ölçülerek not edilir. Yapılan ölçümler neticesinde klinik uyum da mevcut ise erektil disfonksiyon tanısı konulur. Erektil disfonksiyonda kalıcı çözüm sunan bir yöntem olan mutluluk çubuğu tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi öncesinde üroloji uzmanı hekimler tarafından yapılan muayene ve deneyimli radyoloji uzmanları tarafından yapılan doppler ultrasonu gibi görüntüleme yöntemleri sayesinde tanının konulması gereklidir. Tedavide kullanılan mutluluk çubukları, penis içerisindeki boşluklara yerleştirilen penis protezi olarak da adlandırılan tıbbi yardımcı cihazlardır. Bu protezler doğal yolla oluşmayan veya yeterince uzun sürmeyen sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur.

Ülkemizde yapılan düzenlemeler sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı erektil disfonksiyon durumlarında mutluluk çubuğu tedavi masraflarının önemli bir kısmı ödenmektedir. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bize ulaşabilir ya da sitemizdeki iletişim bilgilerimizi kullanabilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayan ve erektil disfonksiyonu olup olmadığını öğrenmek için penil doppler yaptırmak isteyen kişilerin ise sağlık kuruluşlarına danışmaları gereklidir.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://doi.org/10.1111/andr.13029

2 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Doppler Nedir ve Penil Doppler Nasıl Yapılır
Penil Doppler Nedir ve Penil Doppler Nasıl Yapılır
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 24 Mayıs 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.