Skip to main content

Penil implant nedir ve ameliyatı nasıl yapılır

Erkeklerde sertleşme sorunları oldukça sık rastlanılan cinsel problemlerdendir. Bu sorunların çözümünde diğer tedaviler fayda etmezse penil implant kullanılır. Özellikle cinsel ilişki sırasında yeterli sertliğe ulaşılamaması ya da oluşan sertliğin yeterince uzun sürmemesi ile kendini göstermeye başlayan sertleşme sorunları tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Erektil disfonksiyon kendi başına bir hastalık değildir ve diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Hipertansiyon, tip 2 diyabet, obezite ve multiple skleroz sonucunda oluşabildiği gibi stres, endişe, ilişki problemleri gibi psikolojik nedenlere bağlı da oluşabilir. Erektil disfonksiyon tedavisinde öncelikle sildenafil, avanafil, tadalafil gibi etken maddeleri içeren ve cinsel ilişki öncesi kullanılarak geçici sertleşme oluşturan ilaçlar kullanılır. Bunun dışında kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise penil enjeksiyonlardır. Bu yöntemde penis içerisinde bulunan boşluklara enjeksiyon ile ilaç verilerek geçici sertleşme oluşturulur. Ayrıca vakum cihazları da kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Bu üç tedavi yöntemi de geçici olarak cinsel ilişki öncesi sertleşme oluşturduğu için birçok kişi kalıcı çözüm sunan mutluluk çubuğu tedavisini tercih eder.1

Penil İmplant Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penis içerisinde bulunan boşluklara iki adet yardımcı tıbbi cihazın yerleştirildiği protez tedavisi, 40 yılı aşkın süredir erektil disfonksiyonda güvenle kullanılan bir tedavi şeklidir. Günümüzde yaygın kullanılan protez çeşitleri genellikle tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı protezler çubuk şeklindedir ve bükülebilir esnek ama sert bir gövdeye sahiptir. Tek parçalı penil implant elle dik konuma getirilerek cinsel ilişki sırasında kullanılabilir. Sonrasında ise yine manuel olarak eski konumuna getirilir ve iç çamaşırı içerisine gizlenebilir. Üç parçalı penis protezi ise sürekli sertlik hissi oluşturmayan silindir parçalarla birlikte pompa ve rezervuar mekanizmasına sahiptir. Testise yerleştirilen pompanın birkaç kez sıkıştırılması sonucu rezervuarın içinde bulunan sıvı, silindir parçaların içine girer ve peniste sertleşmeyi sağlar. Üç parçalı protezlerde sertleşmenin sona erdirilmesi için ise yine testisteki pompada bulunan indirme tuşu kullanılır. Bu protezler diğer tedavilerin aksine geçici olarak değil, istenilen anda sertleşme sağladığı için avantajlıdır. Ayrıca vücut içerisinde yer aldığı için dışarıdan bakıldığında fark edilmezler.

Penil İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatı, erektil disfonksiyonda diğer tedavilerden yeterli fayda görmeyen kişilerde tercih edilen etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak ameliyatın yapılmasından önce bireylerin ameliyat için uygun olup olmadıklarının belirlenmesi gereklidir. Bunun için öncelikle muayene ve testler yapılır. Rutin kan testleri ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Ameliyat için uygun olan kişilerde yapılan ölçümler ile anatomik yapılarına göre kullanılacak penil implant çeşidi ve boyutları belirlenir. Ameliyat, çoğunlukla genel anestezi ile yapılsa da bazı protez ameliyatları sadece bel altı uyuşturularak da yapılabilir. Tek parçalı penil protez ameliyatı sırasında penis altında ufak bir kesi yapılır ve protez buradan penis içerisindeki boşluklara yerleştirilir. Bu ameliyat prosedürü yaklaşık olarak yarım saatte biter. Üç parçalı protezlerde prosedür biraz daha karmaşıktır. Pompa kısmı testise, rezervuar kısmı karın içine yerleştirilirken protezin silindir parçaları penis içerisindeki boşluklara implante edilir. Bu operasyon karmaşık görünmesine rağmen ortalama bir saat sürer. Ameliyat sonrası süreçte ise bireylerin 6-8 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemeleri ve reçete edilen ilaçları kullanmaları gereklidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ülkemizdeki penil implant ameliyat masraflarının bir kısmı bazı şartların oluşması halinde ödenir. SGK ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” ya da iletişim bilgileri aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda mutluluk çubuğu ve ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler ise sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil implant nedir ve ameliyatı nasıl yapılır
Penil implant nedir ve ameliyatı nasıl yapılır
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 26 Mayıs 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.