Skip to main content

Penil Protez Ameliyatı Olurken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Erkeklerde sertleşme sorunu için penil protez uygun ve kalıcı bir çözüm olabilir. Bu yöntemle penise uygun implant türü yerleştirilerek ereksiyon sağlanabilir. Peki penis protezi nedir ve ameliyatı hangi aşamalardan oluşur?

Penil Protez Nedir?

Penil implantlar penisin ereksiyonunu sağlamak için penisin içine cerrahi yöntemlerle yerleştirilen cihazlardır. Ancak penil protez prosedürü uygulanan diğer tüm tedaviler başarısız olduğunda tercih edilen bir yöntemdir. Çünkü bu prosedür diğer tedavilerin aksine cerrahi bir işlem gerektirir ve geri döndürülemeyen kalıcı bir işlemdir. Mutluluk çubuğu ameliyatı genel olarak penisin ve skrotumun içine penisin erekte olmasını sağlayan bir cihaz yerleştirmesini kapsar. Eğer üç parçalı ise karın arka duvarına bir su deposu da yerleştirilir. Bu sayede penis cinsel işlevini kazanabilir ve cinsel ilişkiye girmesini sağlayacak bir ereksiyon oluşturabilir. Penil protezler şişirilebilir implant ve tek parçalı implant olmak üzere iki şekilde bulunur. Şişirilebilir implantlar penise iki silindir ve skrotumda bir pompa konmasıyla oluşur. Bir kişi pompayı sıktığı zaman penisteki silindirler su ile dolarak ereksiyonu sağlar. Bu protez türü doğal mekanizmaya benzer olduğu için oldukça yaygın kullanılır. Tek parçalı implant prosedüründe ise iki esnek çubuk penisin içine yerleştirilir. Bireyler bu çubuklar sayesinde erektil disfonksiyon sorununun tedavisinde kalıcı bir çözüme kavuşabilirler.

Penil Protez Ameliyatı Olurken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Penil protez ameliyatı hastanelerde veya ayakta tedavi merkezlerinde gerçekleştirebilir. Doktor İlk olarak penil protez seçeneğinin birey için uygun olup olmadığı hakkında çeşitli testler yapabilir. Bununla beraber doktor bireyin ereksiyonu problemi daha detaylı bilgi edinmek için kapsamlı incelemeler yapabilir. Daha sonra doktor mutluluk çubuğu ameliyatı sonrasında bireyde oluşabilecek komplikasyonları belirleyebilir. Bazı implant türleri el ile kullanım gerektirebilir. Bundan dolayı doktor bireyin el becerisini ve takılan implantı kullanıp kullanamayacağını da belirleyebilir. Doktor yardımıyla kendisine en uygun implant türünü seçebilir. Penil protez ameliyatı olurken ilk olarak idrarı toplaması için mesaneye bir kateter yerleştirilir. Sonrasında birey için seçilen uygun implant türü penisin belirli yerlerine kesi atılarak penisin içine yerleştirilir. Tüm implant türleri bireye özgü olarak üretilir ve vücut ölçüleriyle uyumlu şekilde olur. Takılan implant türü şişirilebilir ise skrotuma bir pompa yerleştirilir. Üç parçalı implant türlerinde ek olarak birde karna su deposu yerleştirilir. İlk olarak doktor, bireyin ereksiyon sorunu hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için ve penil protez prosedürünün en uygun tedavi seçeneği olup olmadığını öğrenmek için çeşitli testler yapabilir. İşlemler bittikten sonra cerrah kesileri diker. Penil protez implantasyonu genel olarak 45 dakika sürebilir.3

Mutluluk Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Şişirilebilir ve tek parçalı olmak üzere iki tip penil protez vardır. Tek parçalı implantlar elle kullanım gerektirir. Birey cinsel ereksiyon istediği zaman eliyle penise istediği şekli verebilir. Bu tip implant türü yarı serttir ve gizlemesi zor olabilir. Şişirilebilir implantlar ise testislerde bulunan pompa şişirilerek penis içindeki silikonlar sıvı ile dolar. Bu sayede penis cinsel ilişkiye girmek için gereken ereksiyon haline ulaşabilir. Bunun yanı sıra penil protezler cinsel isteği artırmaya yönelik bir çözüm sunmaz.

Birey mutluluk çubuğu türüne göre pompa yardımıyla penis içine dolan sıvıyı geri boşaltarak ereksiyon sürecini sonlandırabilir. Penil protez ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.mutlulukcubugu.com/penil-protez-nasil-calisir/
2 https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
3 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Ameliyatı Olurken Hangi Aşamalardan Geçilir?
Penil Protez Ameliyatı Olurken Hangi Aşamalardan Geçilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 24 Kasım 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.