Skip to main content

Penil Protez Ameliyatı ve Sonrası

Bu sayfada sizlere penil protez ameliyatı ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları verilmiştir. Sertleşme sorunu için öncelikli tedavileri deneyip yeterli sonuca ulaşamamış bireylerde, son tedavi seçeneği olarak penil protez ameliyatlarına başvurulur (1). Şiddetli düzeydeki sertleşme sorununda etkili bir tedavi seçeneği olan penil protezler, hastalarda her cinsel ilişkiden önce ilaç, vakumlama cihazı veya penis içi enjeksiyon gibi uygulamaların gerçekleştirilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda kalıcı çözüm sağlaması nedeniyle hastalarda yaşam kalitesini oldukça yükseltir. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen bu protezler farklı özellikleri bulunan çeşitlere sahiptir ve hem üroloji uzmanı tarafından gerçekleşterilecek muayene sonucunda elde edilecek bulgular hem de hastanın beklentileri göz önünde bulundurularak en doğru protez türü tercih edilir. Ardından kalıcı şekilde vücuda yerleştirilen protez için cerrahi operasyon planlaması yapılarak süreç başlatılır.

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şiddetli sertleşme sorununun tedavisinde kalıcı çözüm olan penil protez ameliyatı planlamasında öncelikli olarak tercih edeceğiniz protez türüne karar verilir. Temel olarak şişirilebilir ve malleable (tek parçalı) protez olmak üzere iki tür penil protezden söz edilebilir (2). İki veya üç parçadan oluşan şişirilebilen penil protez veya tek parçalı (malleable) protez türlerinden size en uygun olanı, hekiminizin yapacağı muayeneler ve sizin görüşleriniz ışığında belirlenir.

Genel anestezi veya lokal (spinal) anestezi altında yapılan penil protez ameliyatı sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezsiniz. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra cerrah tarafından penis ve testis arasında kalan bölümde küçük bir kesi açılarak operasyon başlatılır. Seçilen protezin türüne ve hastanın anatomik yapısına uygun teknik ve özel aletlerin kullanımı ile penil protez, süngersi penis dokusu yerine yerleştirilir (3). Bu işlemin ardından eğer şişirilebilir protez tercih edilmiş ise iki veya üç parçalı olmasına göre diğer protezlerden farklı olarak karın duvarının arka bölümüne bir rezervuar, testislerin arka kısmına ise pompa yerleştirilmesi gerekir. Bu rezervuar, cinsel ilişki öncesinde penisin sertleşmesi için kullanılacak bir serum sıvısını içerecek; pompa üzerinde bulunan bir düğme ise ilişkiden sonra bu sıvının boşaltılmasını ve penisin yumuşamasını sağlayacaktır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra penil protez ameliyatı, konnektörler yardımıyla protezin tüm parçalarının birbiriyle bağlantılı hale getirilmesinin ardından sonlandırılır. Açılan kesiye dikiş atılır ve yara bölgesi temizlendikten sonra hasta penil protez ameliyatı sonrası gözetim altında tutulacağı odaya alınır.

Penil Protez Ameliyatı Sonrası

Şişirilebilir protezlerin kullanıldığı penil protez ameliyatı sonrası genellikle ilk 24 saatlik süreç boyunca proteziniz şişirilmiş halde bırakılır ve böylelikle protezin kanallar içerisine daha iyi bir şekilde yerleşmesi sağlanır.

Bununla birlikte penil protez ameliyatı sonrası operasyon bölgesinde biriken kanın boşaltılması için dren takılması, bazı durumlarda ise birkaç gün boyunca kullanılması için idrar sondası takılması gerekebilir (4). Bunlar operasyonda kullanılan teknikler, protezin türü ve hastanın sağlık durumu gibi faktörler göz önünde bulundurularak gerekli görülmesi halinde yapılan uygulamalar arasındadır.

İdrar sondası ve drenaj için hortum yerleştirilmiş olan hastalarda hekimin uygun gördüğü süreçte bu aletlerin çıkarılması gerekir. Penil protez ameliyatına özgü bu gibi prosedürlerin haricinde  ameliyat sonrası enfeksiyon riski en yaygın komplikasyondur (5). Ayrıca tüm cerrahi operasyonlarda olduğu ağrı veya komplikasyon olasılıklarına karşı çeşitli ilaçların kullanımı ile pansuman gibi uygulamalar gerekebilir. Bu gibi konular hakkında hastalar, gereken bilgileri ameliyat sonrası süreçte hekimlerinden alabilirler. Birkaç gün müşahede altında tutulan hastalar, hekimin uygun gördüğü tarihte taburcu edilir ve belirli bir süre sonrası için hastalara kontrol randevusu verilir. Böylelikle penis protezi ameliyatı sonrasıhastane süreci tamamlanmış olur.

Sertleşme sorunu yaşayan ve penis protezi ameliyatı hakkında bilgi almak, bu tedavi için uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen hastalar; bir üroloji uzmanına danışarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca SGK tarafından kısmi ödeme kapsamında olan penil protez ameliyatı için şartları öğrenmek isterseniz web sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilir ve sorularınızı iletebilirsiniz.Referanslar

1. https://web.archive.org/web/20200929171431/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction
2. https://med.virginia.edu/urology/for-patients-and-visitors/penile-urethral-reconstruction-at-uva/penile-prosthesis/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563292/
4. https://web.archive.org/web/20160710115859/http://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction/P2
5. pubmed DOI: 10.1016/j.jsxm.2016.01.017


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Ameliyatı ve Sonrası
Penil Protez Ameliyatı ve Sonrası
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 31 Ağustos 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.