Skip to main content

Penil Protez için Hangi Doktordan Randevu Almalıyım?

Sertleşme problemleri yaşayan kişiler “penil protez için hangi doktordan randevu almalıyım?” sorusunun cevabını öğrenmek için sağlık kuruluşlarına başvurur. Ancak birçok kişi de sorunun yanıtı için araştırma yapmayı tercih edebilir. Sertleşme sorunu birçok erkeğin başına gelen oldukça yaygın rastlanan bir durumdur. Halk arasında iktidarsızlık, tıbbi literatürde ise erektil disfonksiyon olarak bilinen bu sorun cinsel ilişkide sertliğin yeterince oluşmaması ya da sürdürülememesi ile ortaya çıkar. Oluşan bu problemler sadece sorunu yaşayan kişiyi değil aynı zamanda partnerlerini de olumsuz etkiler. Bu nedenle çözümün bulunması için mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır. Sertleşme sorunu diyabet, obezite, hipertansiyon gibi günümüzün sık rastlanılan hastalıkları sonucunda ortaya çıkabilir. Kalp damar hastalıklarında tıkanıklıkların ilk belirtisi olabileceği için erektil disfonksiyonun altında yatan sebebin mutlaka araştırılması gereklidir. (1) Bunun için öncelikli olarak üroloji hekimlerine başvurulmalı, daha sonrasında hekimin yönlendirmelerine göre diğer çeşitli birimler tarafından yapılacak olan kontrollere zamanında gidilmesi önemlidir. Multidisipliner bir yaklaşımla ele alınması gereken sertleşme sorunlarında tedavide mutluluk çubuğu büyük başarı oranına sahiptir.

Penil Protez için Hangi Kliniğe Başvurulmalıdır?

Erektil disfonksiyonda kullanılan birçok farklı tedavi yöntemi vardır. Öncelikle ilaçlar, enjeksiyon veya vakum cihazı ile tedavinin denendiği hastalarda bu tedavilerin başarısız olması durumunda penis protezi ameliyatı uygulanabilir. Bu tedavi için kişilerin üroloji kliniğinden randevu almaları gereklidir. Üroloji doktorları tarafından yapılan muayene sonucuna göre gerekli test ve tetkikler yapılarak kişilerin protez tedavisine uygunluğu değerlendirilir. Doppler ultrasonografi adı verilen görüntüleme yöntemi ile penis içerisinde bulunan damarlar görüntülenerek erektil disfonksiyon saptanabilir. 1 Bunun için hekimin yönlendirmesine göre ultrasonografi randevusu da almak gerekebilir. Protez tedavisi düşünülen kişilerin ameliyata uygun olup olmadığının belirlenmesi için anestezi bölümüne yönlendirme yapılabilir. İnternette mutluluk çubuğu ameliyatı izle aramasını yapan erektil disfonksiyonu olan kişilerin en çok tercih ettikleri protez çeşitleri tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı protezler elle manuel olarak dik konuma getirilen sert gövdeli protezlerdir. Üç parçalı protezler ise şişirilebilen pompa mekanizması ile çalışan protez çeşitlerindendir. Tek parçalı protezlerin ekonomik maliyeti daha düşüktür. Ancak üç parçalı protezlerin doğal görünen sertleşmeye imkan tanıması çok tercih edilme sebebidir.

Penil Protez Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Protez tedavisinde ameliyat üroloji hekimleri tarafından yapılır. Ameliyatlar büyük çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ve nadiren sadece bel altı bölgenin uyuşturulması ile yapılır. Ameliyat penisin alt kısmında çok küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Tek parçalı protezin bükülebilen gövde yapısı sayesinde bu ufak kesiden protezler penis içine yerleştirilebilir. Üç parçalı protezlerde ise gövde sert olmadığı için yine küçük bir kesi yeterlidir. Üç parçalı protezlerde bulunan pompa ve rezervuar sistemi nedeniyle ameliyat biraz daha komplikedir. Yine de ortalama olarak bir saat kadar sürede ameliyat biter. Ameliyat sonrasında hastanede belirli bir süre yatış gerekebilir. Taburcu işlemleri sırasında üroloji hekimleri tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve belirtilen süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Hekimler tarafından verilen önerilere uyulması ile tedavi sürecinde daha sağlıklı ve daha başarılı sonuçlara ulaşılabilir. Günümüzde yapılan penil protez ameliyatlarında başarı oranının yanında protezi kullanan kişilerin memnuniyet oranı da oldukça yüksektir. 2

Türkiye’de yapılan protez ameliyatlarında bazı şartların oluşması durumunda ameliyat masrafları belirli bir oranda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK protez tedavisi ödeme koşulları hakkında detaylı bilgi için internet sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyonda penis protezi nedir ve ameliyatı nasıl yapılır daha fazla bilgi için ise üroloji hekimlerine danışabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2018.10.003


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez için Hangi Doktordan Randevu Almalıyım?
Penil Protez için Hangi Doktordan Randevu Almalıyım?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 7 Ocak 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.