Skip to main content

Penil Protez İmplantasyonu Nasıl Yapılır?

Erektil disfonksiyon, diğer adıyla sertleşememe sorununda diğer tedavi türlerine yanıt vermeyen hastalar için penil protez etkili bir seçenek olabilir. Bu prosedür ile penisin içerisine cerrahi operasyonla sert, yarı sert veya şişirilebilir bir doku yerleştirilir.

Penil Protez Nedir?

Penil implantlar cerrahi operasyonla penisin içine yerleştirilen ve penisin ereksiyonunu sağlayan cihazlardır. Penil protezler uygulanan diğer tüm tedaviler yanıt vermediği zaman önerilen bir tedavi yöntemidir. Çünkü bu prosedür diğer tedavilerin aksine cerrahi bir işlem gerektirir. Penis protez implantasyonu genel olarak penisin ve skrotumun içine penisin erekte olmasını sağlayan bir cihaz yerleştirmesini kapsar. Bu sayede penis cinsel işlevini kazanabilir ve cinsel ilişkiye girmesini sağlayacak bir ereksiyon oluşturabilir. Penil protezler şişirilebilir implant ve tek parçalı implant olarak ikiye ayrılır. Şişirilebilir implant penise iki silindir ve skrotumda bir pompa konmasıyla oluşur. Bir kişi pompayı sıkıştırıp serbest bıraktığında penisteki penis içindeki silindirler su ile dolarak ereksiyonu sağlar. Bu implant doğal mekanizmaya benzediği için oldukça yaygın kullanılır. Tek parçalı implantlar prosedüründe ise iki esnek çubuk penisin içine yerleştirilir. Bireyler bu çubuklar ile penisi kolayca farklı pozisyonlara ayarlayabilirler.3

Penil Protez İmplantasyonu Nasıl Yapılır?

İlk olarak doktor, bireyin ereksiyon sorunu hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için ve penil protez prosedürünün en uygun tedavi seçeneği olup olmadığını öğrenmek için çeşitli testler yapabilir. Ayrıca doktor penil protez ameliyatı sonrasında bireyde gelişebilecek komplikasyonların olasılığını tespit edebilir. Bununla beraber bazı implant türleri el ile kullanım gerektirdiğinden dolayı, doktor hastanın protezi kullanıp kullanamayacağını da belirleyebilir. Birey doktorun yönlendirmeleriyle kendisine en uygun implantı seçebilir. Aynı zamanda bu işlemin kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu bilmek önemlidir. Bu işlem hastanede veya ayakta tedavi merkezlerinde gerçekleştirilebilir. Penil protez ameliyatı sırasında ilk olarak bölge traş edilir ve mesaneye bir kateter yerleştirilerek idrarın toplanması sağlanır. Ayrıca antibiyotikler ve diğer sıvılar için damar yolu açılabilir. Daha sonra cerrah penisin çeşitli yerlerinden kesi yaparak uygun implant türünü penise yerleştirir. İmplant türleri bireyin vücut ölçüleriyle uyumlu şekilde üretilir. Şişirilebilir implant operasyonu yapılıyor ise penise uygun çubuk yerleştirildikten sonra skrotuma da bir pompa ve valf yerleştirilir. Yapılan işlem üç parçalı şişme implant ise ek olarak karına da bir su deposu yerleştirilir. İşlemler bittikten sonra cerrah kesileri diker. Penil protez implantasyonu genel olarak 45 dakika sürebilir.

Mutluluk Çubuğu İmplantasyonu Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Penil protez implantasyonunda sonra genel olarak ciddi ağrılar görülmeyebilir ve birey aynı gün evine gidebilir. Penis protezi ameliyatı sonrasında birkaç hafta boyunca hafif bir ağrı olabilir. Ancak oluşan hafif ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. İşlem sonrasında gelişebilecek komplikasyonları önlemek için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek faydalı olabilir. Ayrıca enfeksiyon oluşumunu önlemek içinde 7 veya 10 gün boyunca doktor kontrolünde antibiyotik kullanılabilir. Bununla beraber hasta da omurilik yaralanması veya diyabet varsa enfeksiyon oluşma riski artabilir. Yaklaşık iki hafta sonra dikişler alınabilir. Doktor bireye implantın türüne göre cinsel ilişki öncesinde implantın nasıl şişirileceğini veya nasıl çalışacığını gösteren egzersizler yaptırabilir. Bu egzersizler sayesinde hasta implanta alışabilir ve o bölgedeki kasları aktif tutabilir. Penisi göbek deliğine doğru tutmak penisin kıvırlmasını önleyebilir. Birey ameliyattan 6 hafta sonra normal bir cinsel ilişki yaşayabilir.

Mutluluk çubuğu ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1 https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)
2 https://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Uploads/files/TUYK_SUNUM_14_kasim_sertifikasyon.pdf
3 https://www.rigicon.com/homepage/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez İmplantasyonu Nasıl Yapılır?
Penil Protez İmplantasyonu Nasıl Yapılır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 22 Kasım 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.