Skip to main content

Penis Sertleşme Sorunu ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Her yaşta ortaya çıkabilse de genellikle ileri yaşlarda görülme sıklığı artan penis sertleşme sorunu cinsel ilişkide tatminsizliğe yol açan önemli bir durumdur. Peniste sertleşme oluşabilmesi için bir cinsel uyaran gereklidir. Bu sayede sinir sistemine ek olarak hormonal sistem uyarılır ve penis içerisindeki damarlara olan kan akımı artar. Erektil disfonksiyon olarak adlandırılan durumda ise tatmin edici düzeyde bir cinsel performansa izin veren sertleşmenin oluşturulmasında veya sürdürülmesinde zorlanma görülür. Bu nedenle sertleşme sorunları oluşur. Hem sertleşme sorunu yaşayan kişilerin hem de partnerlerinin yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen bu durum, fiziksel ve psikososyal sağlık üzerinde de olumsuz etkilere neden olur. Ayrıca sertleşme sorunlarının kalbi besleyen koroner atardamarlardaki hastalığın erken belirtisi olabileceği yönünde yapılan çalışmalar da mevcuttur. Bu nedenle sertleşme sorunları mutlaka dikkate alınmalı ve sadece yaşam kalitesini etkileyen bir durum olarak değil, aynı zamanda kalp hastalıkları riski açısından da potansiyel bir uyarı işareti olarak kabul edilmelidir.1

Penis Sertleşme Sorunu Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Cinsel işlev bozukluklarından birisi olan erektil disfonksiyon, birçok risk faktörüne bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kalp-damar sistemi hastalıkları riskini artıran metabolik sendrom, diyabet, dislipidemi, yetersiz egzersiz ve sigara kullanımı gibi durumlar penis sertleşme sorunu riskini de artırır. Sertleşme sorunlarının yaş, diyabet hastalığının süresi, kan şeker düzeyinin kontrol edilememesi, beden kitle indeksi, obstrüktif uyku apnesi, hepatit B ile ilişkili kronik karaciğer yetmezliği gibi durumlar ile ilişkili olduğu yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Ayrıca D vitamini eksikliğinin de sertleşme sorununda etkili olabileceğine yönelik çalışmalar mevcuttur.1 Erektil disfonksiyon gelişmesi durumunda tedavide kullanılabilecek çeşitli yöntemler vardır. Öncelikle sigara kullanımı, alkol tüketimi, kötü beslenme alışkanlıkları ve yetersiz egzersiz gibi risk faktörlerine sahip bireylerde yaşam tarzı değişiklikleri yapılması önerilir. Silden*fil, Avan*fil ve Tad*lafil gibi etken maddeleri içeren sertleşmeye yardımcı ilaçlar veya cinsel ilişki öncesi sertleşme sağlayan penil enjeksiyonlar da kullanılabilir. Ayrıca vakum sertleşme cihazları da sertleşmeyi sağlamak için uygulanabilecek yöntemlerdendir. Bunların dışında sertleşme sorunlarında kullanılan bir diğer yöntem ise mutluluk çubuğu tedavisidir.

Penis Sertleşme Sorunu için Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Penis içerisinde sertleşme sırasında kanla dolarak peniste büyümenin oluşmasını sağlayan corpus cavernosum isimli kanallar bulunur. Bu kanallar penis sertleşme sorunu olan birçok kişide işlevini yitirmiştir. Bu kanalların işlevinin yapay olarak sağlanabilmesi için corpus kanallarının içine protezler yerleştirilir. Bu protezler büyük çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyat ile penis içerisine implante edilir. Ameliyatlarda sık kullanılan iki protez çeşidi vardır. Bunlardan birisi olan tek parçalı penis protezi sert olmasına rağmen elle bükülebilen bir gövdeye sahiptir. Bu sayede sertleşme için sadece elle dik konuma getirilmesi birçok kişi için kullanım kolaylığı sunar. Diğer protez çeşidi ise üç parçadan oluşur. Şişirilebilir yapıda olan bu protezde ise özel tüp sistemi ile birbirine bağlı rezervuar, pompa ve silindir parçalar bulunur. Ameliyat ile testis içerisine implante edilen pompa mekanizmasının çalıştırılması ile rezervuardaki sıvı silindirlerin içine dolarak sertleşme oluşmasına katkıda bulunur. Doğal görünüme sahip bir sertleşme oluşturan üç parçalı penil protez birçok kişi tarafından kullanılan bir protez çeşididir.

Türkiye’de bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı şartlarla erektil disfonksiyonda mutluluk çubuğu tedavi masraflarının kayda değer bir bölümünü karşılamaktadır. Bu şartlar ile ilgili daha fazla bilgi için internet sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilir veya iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Cinsel ilişkide penis sertleşme sorunu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler ise ürolog doktorlara danışabilirler.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penis Sertleşme Sorunu ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Penis Sertleşme Sorunu ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 7 Haziran 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.