Skip to main content

Penis Sertleşmemesi Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Cinsel ilişki sırasında penis sertleşmemesi sorunu oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bazı hastalıklara bağlı oluşabilen bu sorunun tedavisi mümkündür. Parkinson hastalığı, multiple skleroz, omurilik hastalıkları gibi nörolojik sebeplerle veya obezite, kalp-damar hastalıkları gibi damarları etkileyen durumlar nedeniyle sertleşme sorunu oluşabilir. Hem psikolojik olarak bireyleri etkileyen hem de yaşam kalitesini önemli derecede düşüren sertleşme sorunları, tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Erektil disfonksiyon sadece hastalıklara bağlı değil, travma sonucunda da oluşabilir. Penis kırıklarında, pelvis (leğen) kemiğinin travmaya bağlı kırılmasında sertleşme sorunları meydana gelebilir. Ayrıca prostatın tamamen çıkarıldığı radikal prostatektomi adı verilen ameliyat sonrasında da erektil disfonksiyon oluşma riski vardır. Sertleşme sorunlarının oluşması durumunda üroloji hekimlerine muayene olmak gereklidir. Yapılan muayene sonucu ilaç, enjeksiyon veya vakum cihazı tedavisine başlanır. Bu tedavileri kullanamayacak kişilerde ise mutluluk çubuğu tedavisi uygulanır. Mutluluk çubuğu, diğer tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı durumlarda kullanılabileceği gibi kalıcı çözüm isteyen kişiler tarafından da tercih edilen bir tedavi yöntemidir.1

Penis Sertleşmemesi Sorunu Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Cinsel ilişki öncesi peniste sertleşmenin oluşması, hormonal sistem ile beraber sinir ve dolaşım sistemlerinin de koordineli çalışmasına bağlıdır. Cinsel uyaran sonucu sinir iletimi ile hormonal sistem uyarılarak hormon salgılanması başlar ve bu sayede dolaşım sistemi, penis içerisine olan kan akışını artırır. Ancak bu sistemlerde herhangi bir bozukluk görülmesi durumunda penis sertleşmemesi sorunu oluşabilir. Bunların dışında sigara, alkol veya uyuşturucu maddelerin kullanımı erektil disfonksiyon riskini artırırken hipertansiyon ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da sertleşme sorunlarına neden olabilir. Tedavide öncelikli olarak sertleşme sağlayan haplar ve enjeksiyonlar tercih edilse de özellikle kalp hastalıkları olan kişilerde bu tedaviler sakıncalı olabilir. Bu nedenle kalp hastalarında bir diğer tedavi yöntemi olan penil protez tedavisi tercih edilir. Hap ve enjeksiyonlar ile yapılan tedavi cinsel ilişki öncesi geçici sertleşme sağladığı için kalıcı çözüm isteyen kişilerde de yine protez ameliyatı yapılır. Penis içerisindeki boşluklara yerleştirilen protezler, dışarıdan fark edilmez ve kullanan kişi için gizlilik imkanı tanır.

Penis Sertleşmemesi Sorunu İçin Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Protezlerin en sık kullanılan çeşitleri tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı olan penis protezi herhangi bir mekanik aksam içermez ve sert bir gövde yapısına sahiptir. Sahip olduğu gövdesinin bükülebilir özelliği sayesinde ameliyat için penis altında küçük bir kesi yapılması yeterlidir. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılsa da istenildiğinde sadece bel altı bölgenin iğne ile uyuşturulması sonucu da yapılabilir. Tek parçalı protezlerin kullanımı için penis içinde bulunan protezin elle düzeltilmesi, sertleşmenin oluşması için yeterlidir. Cinsel ilişkide penis sertleşmemesi sorunu için kullanılan bu protezlerin ameliyatı ortalama 30 dakika sürer. Üç parçalı protezlerde ise ameliyat, biraz daha karmaşık olmasına rağmen ortalama bir saatte biter. Protezin silindir parçaları penis içerisindeki boşluklara, pompa parçası testise ve rezervuar bölümü ise karın içine yerleştirilir. Pompanın şişirilmesi sonucu rezervuarda bulunan sıvı silindirlerin içine akar ve hidrolik prensibi ile sertleşme sağlar. Sürekli sertlik hissi oluşturmayan üç parçalı protezler en çok tercih edilen protez çeşitlerinden biridir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) belirli şartların oluşması hâlinde Türkiye’de yapılan mutluluk çubuğu ameliyatının masraflarının kayda değer bir kısmını ödeme kapsamına almıştır. Şartları öğrenmek ve ödeme kapsamı hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak veya iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Cinsel ilişkide penis sertleşmemesi sorunu yaşayan kişiler üroloji hekimlerine başvurarak daha detaylı bilgi alabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penis Sertleşmemesi Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Penis Sertleşmemesi Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 5 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.