Skip to main content

Penis Sertleşmesi İçin İlaç Yerine Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm

Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan birçok erkek cinsel ilişki öncesinde penis sertleşmesi için ilaç kullanmak için eczanelere ve sağlık kuruluşlarına başvurur. Silden*fil, av*nafil, tadalafil gibi etken maddeleri içeren bu ilaçlar, penis içerisinde bulunan damarların genişlemesini sağlayarak bu bölgede kan akımını artırır. Ancak bu ilaçların kullanımı her erkek için mümkün değildir. Hipotansiyonu olan kişilerde, ciddi karaciğer yetmezliklerinde ve yakın tarihte inme veya kalp krizi öyküsü olanlarda bu ilaçların kullanımı sakıncalıdır. Bunlara ek olarak retinitis pigmentosa olarak adlandırılan kalıtsal dejeneratif retina bozukluğunda da kullanımı tehlikelidir. Peyronie hastalığı yani penis eğriliğinde ise bu ilaçların dikkatli kullanılması gereklidir. Özellikle hipertansiyon, diyabet, Parkinson, multiple skleroz gibi hastalıklarda erektil disfonksiyon görülme ihtimali vardır. Bu nedenle bu kişilerin kullandığı diğer ilaçlarla etkileşim olabileceği için penis sertleştirici ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka hekimlere danışılmalıdır. Penis sertleştirici ilaçların çeşitli yan etkileri de görülebilir. Bu yüzden ilacın kullanılamadığı veya sakıncalı olduğu durumlarda genellikle vakum cihazları ya da penil protez tedavisi kullanılır.2

Penis Sertleşmesi İçin İlaç Yerine Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm

Sigara içilmesi, aşırı miktarda alkol tüketilmesi ve bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddelerin kullanılması gibi durumlarda sertleşme sorunlarının görülme riski artar. Bunlara ek olarak diyabet, Parkinson hastalığı, obezite, multiple skleroz gibi sağlık problemlerinde de ortaya çıkabilir. Bu durumda mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulması gereklidir. Erektil disfonksiyon olduğu tespit edilen kişilerde tedavi için uygulanacak yöntemin seçilmesinde geçmiş tıbbi hikaye ve bireylerin tedaviye uyumları oldukça önemlidir. İlk basamak tedavide genellikle penis sertleşmesi için ilaç veya enjeksiyonlar kullanılırken bu tedaviler fayda sağlamadığında vakum cihazları kullanılabilir. Ancak bu tedavi yöntemleri geçici çözümler sunduğu için kalıcı çözüm isteyen kişiler mutluluk çubuğu ameliyatını tercih ederler. Genellikle tek veya üç parçalı olan çeşitleri kullanılan protezler, penis içerisinde bulunan ve anatomik olarak corpus cavernosum olarak isimlendirilen kanallara yerleştirilir. Bükülebilen bir gövde yapısına sahip olan tek parçalı protezler, el hareketi ile kolayca sertleşme oluşturabilir. Pompa mekanizması bulunan üç parçalı protezlerde ise sertleşmenin sağlanması için pompanın birkaç kez sıkıştırılması gereklidir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatlarından önce sağlık kuruluşlarında kapsamlı değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeler hem klinik muayeneleri hem de çeşitli tanı yöntemlerini ve tetkikleri kapsayabilir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda penis protezi ameliyatı için uygun olduğu belirlenen kişiler, çoğunlukla genel anestezi ile uyutulur. Bazı nadir durumlarda enjeksiyon yardımıyla verilen anestezi sonucu sadece bel altında bulunan dokular uyuşturularak da ameliyat gerçekleştirilebilir. Tek parçalı protezlerin gövdesinin bükülebilir yapıda olması, ameliyatın süresinin kısa olmasına katkıda bulunurken operasyon sırasında yapılan kesinin de küçük olmasını sağlar. Penis altında bulunan dokuda yapılan kesi yardımıyla iki adet protez parçası penis içerisindeki kanallara implante edilir. Erkeklerde penis sertleşmesi için ilaç yerine kullanılabilen bir diğer protez çeşidi ise üç parçalıdır. Bu protezler daha kompleks bir ameliyat ile vücuda yerleştirilir. Ameliyat sırasında pompa mekanizmasının testislere, sıvı rezervuar bölümünün karın içine ve silindir parçalarının ise penisteki kanallara implantasyonu yapılır. Ameliyat süresi tek parçalı protezler için ortalama 30 dakika sürerken üç parçalı protezlerde ise ortalama 1 saat kadardır.

Türkiye’de yapılan protez ameliyatlarında bazı şartların oluşması durumunda ödemenin önemli bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafınca yapılır. Bu şartlarla ilgili bilgi için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilir veya iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonu olan ve penis sertleşmesi için ilaç kullanmak isteyen kişiler ise mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurarak bilgi almalıdır.Referanslar

1 Sildenafil prospektüsü

2 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penis Sertleşmesi İçin İlaç Yerine Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm
Penis Sertleşmesi İçin İlaç Yerine Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 23 Haziran 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.