Skip to main content

Penise Enjeksiyon Tedavisi Nedir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Erkeklerde cinsel sağlığı olumsuz yönde en çok etkileyen sorunlardan birisi olan erektil disfonksiyonun tedavisinde penise enjeksiyon tedavisi kullanılmaktadır. Erektil disfonksiyon penisin cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşamaması ya da penisteki sertliğin gerektiği kadar korunamaması anlamına gelir. Bu durum ileri yaşlarda daha sık görülmekle birlikte genç yaşlarda da bazı hastalıklara bağlı olarak oluşabilmektedir. Sertleşme sorununa neden olan rahatsızlıklar arasında diyabet, hipertansiyon, obezite, omurilik hastalıkları gibi birçok hastalık bulunur. Ayrıca sigara ve aşırı alkol tüketimi de erektil disfonksiyon oluşma riskini arttırmaktadır. Erektil disfonksiyon sorunu bulunan kişiler için Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde tavsiye edilen tedavi yöntemleri uygulanmaktadır ve öncelikle Sild*naf*l, T*dal*fil ya da V*rden*fil gibi ilaçların kullanılması önerilmektedir. Ayrıca penil enjeksiyon ve vakum cihazları da önerilen tedavi seçenekleri arasındadır. Ancak söz konusu tedaviler sertleşme sorununun geçici olarak giderilmesini sağladıkları için birçok kişi farklı bir tedavi yöntemi kullanmak istemektedir. Bu durumda ise penil protez implantasyonu erektil disfonksiyonun kalıcı çözümü olarak kullanılır.

Penise Enjeksiyon Tedavisi Yerine Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Mümkün mü?

Peniste sertleşmenin gerçekleşmesi için cinsel bir uyaran olması gerekir. Böylece penis içerisinde bulunan corpus cavernosum isimli kanallara kan akışı artırılarak sertleşme oluşması sağlanır. Erektil disfonksiyonda corpus cavernosum kanallarına yeterli kan akışı olmamaktadır. Bu nedenle penise enjeksiyon tedavisi ile kanalların içerisine alprostadil isimli ilacın enjeksiyonu yapılır. Alprostadil enjeksiyon yapıldıktan 5 ila 15 dakika sonrasında sertleşme oluşumunu sağlar ve sertleşmenin süresi verilen ilacın dozuna bağlı olarak değişir. Tedaviye başlamadan önce bireylere eğitim verilerek ilacın erektil disfonksiyonu olan kişiler tarafından uygulanabilmesi hedeflenir. Alprostadil uygulanması sonrası penis ağrısı ve uzamış ereksiyon süresi gibi istenmeyen etkiler görülebilmektedir. Bunların dışında hafif tansiyon düşüklüğü, özellikle yüksek doz alprostadile bağlı oluşabilir. Enjeksiyon tedavisinin her cinsel birleşme öncesi kullanılması gerekir. Bu yüzden istenmeyen etkilerin görülme olasılığı da artmaktadır. Ayrıca erektil disfonksiyona geçici bir çözüm sunduğu için birçok kişi tedavi yöntemi olarak penil enjeksiyon yerine mutluluk çubuğu yöntemini tercih etmektedir.1

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Protez tedavisi uzun yıllardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. En çok kullanılan çeşitleri tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir. Bu protezler penis içerisindeki corpus cavernosum kanallarına yerleştirilir ve penise enjeksiyon tedavisi yerine kalıcı olarak uygulanabilir. Tek parçalı protezler uzun ve dayanıklı gövde yapıları ve bozulabilecek bir mekanik aksama sahip olmamaları nedeniyle uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Gövdesinin geniş bükülme açısına sahip olması nedeniyle elle dik konuma getirilerek kolayca kullanılabilir. Üç parçalı penis protezi ise pompa, sıvı rezervuarı ve silindir parçalardan oluşur. Özel bir tüp sistemi aracılığıyla birbirleriyle bağlantılı olan bu parçalardan pompa testise, rezervuar karın içine ve silindirler corpus kanallarına yerleştirilir. Pompanın şişirilmesi ile rezervuar içerisindeki sıvı corpustaki silindirlerin içerisine geçerek doğal görünümlü sertleşme oluşturur. Bu yüzden üç parçalı protezlerin memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Protez çeşitlerinin kişilerin anatomik yapılarına uygun olarak üretilmiş boy ve çapta çeşitleri mevcuttur. Böylece uygun boyutlarda protez implantasyonu yapılması mümkün olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı şartların gerçekleşmesi durumunda protez implantasyonu tedavi masraflarının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Şartları öğrenmek ve mutluluk çubuğu ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyonda penise enjeksiyon tedavisi ve yerine uygulanabilecek protez tedavisi hakkında daha fazla detay öğrenmek için ise üroloji hekimlerine başvurabilirsiniz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf, Sayfa 23-24


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penise Enjeksiyon Tedavisi Nedir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Penise Enjeksiyon Tedavisi Nedir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 23 Aralık 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.