Skip to main content

Penisim Sertleşmiyor Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nelerdir

Sertleşme sorunları erkeklerde sık görülen bir durumdur. Bu nedenle birçok kişi “cinsel ilişkide penisim sertleşmiyor” şikayetiyle üroloji hekimlerine başvurur. Sertleşme sorunu her yaşta görülebilen bir durumdur ancak özellikle ileri yaştaki kişilerde daha fazla görülür. Bu duruma yol açan birçok hastalık ve durum vardır. Başta kalp ve dolaşım sistemini etkileyen hastalıklar olmak üzere bazı sinir sistemi hastalıkları ve hormonal bozukluklar da sertleşme sorunlarına yol açar. Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu durumun tanısı, klinik olarak konulabileceği gibi doppler ultrasonografi görüntüleme tekniği de tanıda kullanılabilir. Erektil disfonksiyon teşhisi olan kişilerde kullanılabilecek farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerinde öncelikle sertleşmeye yardımcı hap veya enjeksiyonlar kullanılır. Bu tedaviler dışında negatif basıncın etkisiyle sertleşme sağlayan vakum cihazları da denenebilir. Ancak bu tedavi yöntemlerinin hepsi, sadece cinsel ilişki öncesinde yeterli sertleşmeye ulaşılmasına yardımcı olan geçici tedavilerdir. Erektil disfonksiyonun kalıcı tedavisinde kullanılan yöntem ise penil protez implantasyonudur. Protezler istenilen her anda sertleşmenin oluşmasını sağlayan tıbbi yardımcı cihazlardır.1

Penisim Sertleşmiyor Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme bozukluklarına yol açabilen birçok risk faktörü vardır. İleri yaş, tütün mamullerinin tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite, alkol veya uyuşturucu maddelerin kullanımı, bu risk faktörlerindendir. Kalp damar sistemlerinde soruna yol açan bu risk faktörleri dışında hipertansiyon, obezite, diyabet gibi hastalıklar da sertleşme sorunlarına neden olur. Üroloji polikliniklerine penisim sertleşmiyor diye başvuran kişilerde bulunan diğer hastalıklar ise Parkinson hastalığı, multipl skleroz, kronik böbrek veya karaciğer yetmezliği veya inme olabilir. Bunların dışında sedef hastalığı, gut artriti, ankilozan spondilit, açık açılı glokom, inflamatuvar bağırsak hastalığı ve bazı tiroit hastalıkları da erektil disfonksiyona yol açabilir. Stres, endişe ve ilişki problemleri gibi durumlar, ilişki sırasında sertleşme sorunlarına sebep olabilen psikolojik etkenlerdir. Erektil disfonksiyonun bir diğer sebebi ise bazı ilaçların kullanımıdır. Özellikle bazı hipertansiyon ilaçları, antidepresanlar ve antipsikotik ilaçlar ile birlikte antiandrojenler de sertleşme bozukluklarının sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı oluşan sertleşme bozukluklarında tedavide ilaçların kullanımı sakıncalı olabileceği için penis protezi kullanılabilir.

Penisim Sertleşmiyor ise Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Sertleşme bozukluklarında kullanılabilen tedaviler, bireylerin sağlık durumlarına veya isteklerine göre belirlenir. Yakın zamanda kalp krizi veya inme geçirmiş kişilerde sertleşme sorununda tedavide sertleştirici hap veya enjeksiyonların kullanımı sakıncalı olabileceği için diğer tedavi seçeneklerine başvurulur. Bazı kişiler ise kalıcı çözüm istedikleri için mutluluk çubuğu ameliyatı olmak ister. Ancak herhangi bir sorunu olmayan kişilerde üroloji hekimleri, ilk basamak tedavi olarak penis sertleştirici hap veya enjeksiyonları önerir. Bu ilaçlar her cinsel ilişki öncesi alınır ve sertleşmenin oluşması için gerekli kan akımının penis içerisine doğru olmasına yardımcı olabilir. Ürolojiye penisim sertleşmiyor şikayeti ile başvuran kişilerde kullanılabilecek diğer yöntem ise vakum cihazlarıdır. Yine cinsel ilişki öncesi kullanılan bu cihazlar, negatif basıncın penis üzerindeki etkisiyle kan akımını artırır. Ancak bazı kişilerde bu tedaviler yeterli olmayabilir. Bu durumda kullanılan penis protezleri uzun süredir tedavide tercih edilen yöntemlerden birisidir. Tek veya üç parçalı olabilen penis protezleri, ameliyat ile penis içerisine yerleştirilerek sertleşmenin istenilen anda oluşturulmasına imkan tanır.

Ülkemizde üroloji hekimleri tarafından yapılan mutluluk çubuğu ameliyatının masraflarının önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanabilir. SGK ödeme şartlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için sitemizde bulunan iletişim bilgilerinden bize ulaşabilir veya “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. “Cinsel ilişkide penisim sertleşmiyor” diyen kişiler tanı ve tedavi için mutlaka üroloji hekimlerine danışmalıdır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penisim Sertleşmiyor Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nelerdir
Penisim Sertleşmiyor Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 17 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.