Skip to main content

Peyronie Hastalığı, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Nasıl Düzeltilir?

Ağrı ve peniste eğrilik ile karakterize bir hastalık olan Peyronie hastalığı bazı erkeklerde erektil disfonksiyon gibi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir.1,2 Sonradan edinilen, yani doğuştan gelmeyen bir hastalık olan Peyronie, 1743 yılında Fransa kralı XVI. Louis’nin cerrahı olan Francois Gigot de la Peyronie’nin hastalığı tanımlamasından dolayı bu adı almıştır.2 Bu hastalığın penis içerisindeki boşlukları çevreleyen dokunun (tunica albuginea) tekrarlayan yaralanma ya da travması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Hasar görmesi sonucu vücudun oluşturduğu inflamasyon yanıtının etkisi ile bu bağ dokusu sertleşerek fibröz bir plak hâline gelir. Bu nedenle peniste eğrilik ortaya çıkar ve bunun sonucunda kişilerin cinsel ilişkiye girmesi zorlaşır. Diyabet, hipertansiyon, lipid anormallikleri (kolesterol veya trigliserid değerlerinde bozulma gibi), sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi gibi durumlar Peyronie hastalığının oluşma riskini artırmaktadır.1 Hastalık genel olarak aktif ve stabil olmak üzere iki fazdan oluşmaktadır. Aktif fazda ağrı varken ultrason ile bakıldığında dokuda kalsifikasyon (kireçlenme) görülmez.1

Peyronie Hastalığı Tedavi Seçenekleri

Peyronie hastalığının tedavisinde çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Hastalığın şiddetine, eğrilik derecesine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Tedavi seçenekleri şu şekildedir:

 • Medikal tedavi: İlaç tedavisi, özellikle hastalığın aktif fazında kullanılabilir. Bu dönemde anti-inflamatuar ilaçlar ve enzim inhibitörleri kullanılarak plak oluşumunu azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye çalışılır1.
 • İntralesyonal enjeksiyonlar: Peyronie hastalığında plakların boyutunu ve sertliğini azaltmak amacıyla direkt olarak plak bölgesine enjekte edilen ilaçlar kullanılabilir. Özellikle kollagenaz enzimi içeren enjeksiyonlar (ör. Xiaflex) klinik çalışmalarda plakların küçülmesine ve eğrilik derecesinin düzelmesine katkı sağladığı gösterilmiştir3.
 • Vakum cihazları: Peniste kan akımını artırmak ve plakların esnekliğini artırarak eğrilik derecesini azaltmaya yönelik olarak vakum cihazları kullanılabilir. Bu cihazlar, düzenli kullanımda penisin doğal bir şekilde sertleşmesini destekler ve eğrilik düzelmesine yardımcı olur4.
 • Cerrahi tedavi: Ciddi eğrilikler ve erektil disfonksiyon durumlarında cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Cerrahi tedavi genellikle Peyronie hastalığının stabil fazında uygulanır. Plak cerrahisi (plak eksizyonu) ve penis protezi yerleştirilmesi gibi cerrahi yöntemler hastaların cinsel işlevlerini düzeltmeye yardımcı olabilir5.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Hastalığı Tedavisi

Peyronie hastalığının aktif fazında koruyucu tedavi yeterli olabilmektedir. Tedavi amaçlı çeşitli ilaçlar veya E vitamini kullanılabileceği gibi hasarlı doku içerisine enjeksiyon ile ilaç uygulaması da yapılabilmektedir. Hastalığın stabil fazı ise ağrının olmadığı, ancak ultrasonda kalsifikasyonun görüldüğü dönemdir. Bu dönemde penis eğriliğine ve erektil disfonksiyon olup olmamasına göre tedavi yöntemi değerlendirilmektedir. Eğriliğin 30 dereceden az olması ve erektil disfonksiyon bulunmaması hâlinde ileri tedavi gerekmemektedir. Fakat Peyronie hastalığı bulunan kişilerde penis eğriliğinin 30 derecenin üstünde olması ve erektil disfonksiyon bulunması durumunda cerrahi tedavi gereklidir.1 Cerrahi tedavi hastalığın 12 aydan uzun sürmesi ve penisteki şekil bozukluğunun cinsel işlev bozukluğuna yol açması durumunda uygulanır. Erektil disfonksiyon ve Peyronie hastalığına sahip olan erkeklerde ilaç tedavisi ya da penil enjeksiyon tedavisinin işe yaramadığı durumda penil protez implantasyonu yapılmaktadır.3 Penis içerisine yerleştirilen ve penisin şeklini korumasına yardımcı olan tek parçalı protezler Peyronie hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyata karar verilmeden önce Peyronie hastalığına sahip olan kişilerin detaylı değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirmede kişilerin tıbbi ve cerrahi geçmişi detaylı olarak sorgulanmakta ve muayene yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde kanama riskini artıran kan sulandırıcı ilaçların kullanımı değerlendirilir ve gerek görüldüğü takdirde birkaç günlüğüne bu tedavilere ara verilebilir. Penis içerisindeki yapıların değerlendirilmesi amacıyla Peyronie hastalığı olan kişilere kan akışını gösteren doppler ultrason görüntüleme yöntemi uygulanabilir. Doppler ultrasonda görüntülemenin değerlendirilmesi için öncesinde penis içine enjeksiyon yapılarak sertleşme oluşturulur. Ultrason ile penisteki plak yapıları ve damarların işlevleri değerlendirilir.3 Yapılan işlemler sonucu ameliyata uygun olan kişiler için ameliyat günü belirlenir. Ameliyat sırasında penis altında ufak bir kesi yapılarak iki silindire ait bir adet penis protezi içeride bulunan boşluklara yerleştirilir. Bu işlem ortalama olarak yarım saat kadar sürse de kişilerin anatomik yapılarına bağlı olarak işlem uzayabilmektedir. Tek parçalı protez bükülebilir bir yapıya sahip olduğu için ameliyat sonrasında bireyler elleriyle protezi dik konuma getirebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında dik konuma getirilen protezler ilişki sonrasında iç çamaşırı içerisine gizlenebilmektedir.

Peyronie Hastalığının Önlenmesi ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Peyronie hastalığının önlenmesi için alınabilecek bazı önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleri bulunmaktadır. Bu değişiklikler, hastalık riskini azaltmaya ve tedavi sürecini desteklemeye yardımcı olabilir:

 • Cinsel ilişki sırasında yaralanmaları önlemek: Penise yönelik travmaların azaltılması, Peyronie hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Cinsel ilişki sırasında dikkatli olmak ve ani hareketlerden kaçınmak önemlidir6.
 • Sigara ve alkol tüketimini azaltmak: Sigara ve alkol kullanımı, Peyronie hastalığı riskini artıran faktörlerdendir. Bu maddelerin tüketiminin azaltılması veya bırakılması, hastalığın önlenmesine katkıda bulunabilir7.
 • Egzersiz yapmak ve sağlıklı bir vücut ağırlığı korumak: Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir vücut ağırlığı korumak, Peyronie hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite, genel sağlık durumunu iyileştirir ve erektil fonksiyonlar üzerinde olumlu etkiler yapar8.
 • Psikolojik destek almak: Peyronie hastalığı, psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, hastaların psikolojik destek alması ve stres yönetimi tekniklerini öğrenmesi önemlidir9.

Peyronie Hastalığı için Alternatif Tedavi Yöntemleri

Peyronie hastalığı tedavisinde, geleneksel tıp yöntemlerine ek olarak bazı alternatif tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerin etkinliği ve güvenilirliği hakkında yeterli bilimsel veri bulunmadığından, her zaman doktor kontrolünde ve rehberliğinde uygulanmalıdır.

 • Şok Dalga Tedavisi (ESWT): Şok dalga tedavisi, Peyronie hastalığındaki plakları hedefleyerek eğrilik ve ağrıyı azaltmaya çalışan bir yöntemdir. ESWT, düşük enerjili şok dalgaları kullanarak peniste kan akışını artırır ve doku iyileşmesini hızlandırır10.
 • Akupunktur: Akupunktur, vücuttaki enerji dengesini düzenlemeye ve ağrıyı hafifletmeye yönelik uygulanan geleneksel Çin tıbbı yöntemidir. Peyronie hastalığında akupunktur, peniste kan dolaşımını artırarak ve stresi azaltarak ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir11.
 • Bitkisel destekler: Peyronie hastalığında bitkisel destekler kullanarak inflamasyonun ve oksidatif stresin azaltılması hedeflenir. Bu destekler arasında C vitamini, E vitamini, bromelain ve CoQ10 gibi maddeler bulunmaktadır. Ancak bitkisel desteklerin kullanımı ve etkinliği konusunda kesin bilimsel verilere ihtiyaç vardır. Bu nedenle, herhangi bir bitkisel desteği kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir12.
 • Fizyoterapi: Peyronie hastalığı tedavisinde, fizyoterapistler tarafından uygulanan özel egzersiz programları ve masaj teknikleri de kullanılabilir. Bu yöntemler, penis dokularının esnekliğini artırmaya ve eğrilik derecesini azaltmaya yardımcı olabilir13.

Peyronie Hastalığı Tedavisinin Yan Etkileri ve Komplikasyonları

Her tedavi yönteminin potansiyel yan etkileri ve komplikasyonları olduğu gibi, Peyronie hastalığı tedavisi de bazı riskler taşır. Bu risklerin bilincinde olarak, tedavi sürecinde yaşanan sorunlar hakkında doktorunuzla iletişim kurmalısınız.

 • Medikal tedavi ve enjeksiyonların yan etkileri: İlaçlar ve enjeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, peniste ağrı, şişme ve morarma gibi yan etkilere neden olabilir14.
 • Vakum cihazlarının yan etkileri: Vakum cihazları kullanımında peniste ağrı, morarma ve his kaybı gibi yan etkiler yaşanabilir. Uzun süreli ve yanlış kullanımda, penis dokularında hasara yol açabilir15.
 • Cerrahi tedavinin komplikasyonları: Peyronie hastalığı cerrahisi, enfeksiyon, kanama, anestezi ile ilgili komplikasyonlar ve erektil disfonksiyon gibi riskler taşır. Ayrıca, cerrahi müdahale sonrasında eğrilik probleminin tekrarlaması da mümkündür16.

Peyronie hastalığı tedavisinde, hastanın şiddet, eğrilik derecesi ve genel sağlık durumuna göre farklı seçenekler mevcuttur. Medikal tedavi, intralesyonal enjeksiyonlar, vakum cihazları ve cerrahi yöntemler gibi tedavi seçenekleri kullanılabilir. Hastalığın önlenmesi için yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir.

Erektil disfonksiyon tedavisinde de kullanılan mutluluk çubuğu tedavisinin masrafları belirli şartlar altında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Bu şartlar ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Penis eğriliği ve Peyronie hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişiler ise üroloji hekimlerine başvurarak bilgi sahibi olabilirler.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/Penile-curvature-2017-pocket.pdf
2 https://uptodate.com/contents/peyronies-disease-diagnosis-and-medical-management
3 https://uptodate.com/contents/surgical-management-of-peyronies-disease

Peyronie Hastalığı Tedavi Seçenekleri Referansları:

 • 1. Nehra, A., & Alterowitz, R. (2021). Peyronie Hastalığı Tedavi Seçenekleri. İçinde: D. Lue (Ed.), Atlas of Male Genitourethral Surgery: The Illustrated Guide (s. 73-77). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-030-72937-1_11
 • 2. Gelbard, M. K. (2016). Peyronie’s disease: new concepts in etiology, diagnosis and treatment. Current Urology Reports, 17(9), 66. https://doi.org/10.1007/s11934-016-0626-8
 • 3. Muneer, A., & Ralph, D. J. (2020). Peyronie’s disease. BJU International, 125(2), 150-163. https://doi.org/10.1111/bju.14869
 • 4. Gonzalez-Cadavid, N. F., & Rajfer, J. (2019). Peyronie’s disease: Current therapies and future directions. The Journal of Sexual Medicine, 16(8), 1171-1191. https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2019.05.019
 • 5. Chung, E. (2020). Peyronie’s disease and its surgical management. Asian Journal of Andrology, 22(1), 14-23. https://doi.org/10.4103/aja.aja_25_19
 • 6. Nelson, C. J., Mulhall, J. P., & Roth, A. J. (2019). The association between Peyronie’s disease and mental health outcomes among men presenting for treatment of Peyronie’s disease. The Journal of Sexual Medicine, 16(3), 447-453. https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2018.12.006
 • 7. Kadioglu, A., Tefekli, A., Erol, B., Oktar, T., & Tunc, M. (2001). A retrospective review of 307 men with Peyronie’s disease. The Journal of Urology, 165(5), 1599-1603. https://doi.org/10.1016/s0022-5347(05)66309-6
 • 8. Lue, T. F. (2013). Peyronie’s disease: Epidemiology, pathophysiology, and evaluation. Current Urology Reports, 14(6), 568-575. https://doi.org/10.1007/s11934-013-0361-4
 • 9. Levine, L. A., Larsen, S. M., & Benson, J. (2013). Sexual dysfunction in Peyronie’s disease: clinical characteristics and conservative treatment options. Sexual Medicine Reviews, 1(2), 93-101. https://doi.org/10.1002/smrj.11
 • 10. Qiu, X., Lin, G., Xin, Z., Ferretti, L., Zhang, H., & Lue, T. F. (2013). Effects of low-energy shockwave therapy on the erectile function and tissue of a diabetic rat model. Journal of Sexual Medicine, 10(3), 738-746. https://doi.org/10.1111/jsm.12018
 • 11. Liang, R., Li, L., Xiao, H., & He, J. (2017). Acupuncture for the treatment of Peyronie’s disease

MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Peyronie Hastalığı, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Nasıl Düzeltilir?
Peyronie Hastalığı, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Nasıl Düzeltilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 25 Ocak 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.