Peyronie Hastalığı, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Nasıl Düzeltilir?

Ağrı ve peniste eğrilik ile karakterize bir hastalık olan Peyronie hastalığı bazı erkeklerde erektil disfonksiyon gibi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir.1,2 Sonradan edinilen, yani doğuştan gelmeyen bir hastalık olan Peyronie, 1743 yılında Fransa kralı XVI. Louis’nin cerrahı olan Francois Gigot de la Peyronie’nin hastalığı tanımlamasından dolayı bu adı almıştır.2 Bu hastalığın penis içerisindeki boşlukları çevreleyen dokunun (tunica albuginea) tekrarlayan yaralanma ya da travması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Hasar görmesi sonucu vücudun oluşturduğu inflamasyon yanıtının etkisi ile bu bağ dokusu sertleşerek fibröz bir plak hâline gelir. Bu nedenle peniste eğrilik ortaya çıkar ve bunun sonucunda kişilerin cinsel ilişkiye girmesi zorlaşır. Diyabet, hipertansiyon, lipid anormallikleri (kolesterol veya trigliserid değerlerinde bozulma gibi), sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi gibi durumlar Peyronie hastalığının oluşma riskini artırmaktadır.1 Hastalık genel olarak aktif ve stabil olmak üzere iki fazdan oluşmaktadır. Aktif fazda ağrı varken ultrason ile bakıldığında dokuda kalsifikasyon (kireçlenme) görülmez.1

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Hastalığı Tedavisi

Peyronie hastalığının aktif fazında koruyucu tedavi yeterli olabilmektedir. Tedavi amaçlı çeşitli ilaçlar veya E vitamini kullanılabileceği gibi hasarlı doku içerisine enjeksiyon ile ilaç uygulaması da yapılabilmektedir. Hastalığın stabil fazı ise ağrının olmadığı, ancak ultrasonda kalsifikasyonun görüldüğü dönemdir. Bu dönemde penis eğriliğine ve erektil disfonksiyon olup olmamasına göre tedavi yöntemi değerlendirilmektedir. Eğriliğin 30 dereceden az olması ve erektil disfonksiyon bulunmaması hâlinde ileri tedavi gerekmemektedir. Fakat Peyronie hastalığı bulunan kişilerde penis eğriliğinin 30 derecenin üstünde olması ve erektil disfonksiyon bulunması durumunda cerrahi tedavi gereklidir.1 Cerrahi tedavi hastalığın 12 aydan uzun sürmesi ve penisteki şekil bozukluğunun cinsel işlev bozukluğuna yol açması durumunda uygulanır. Erektil disfonksiyon ve Peyronie hastalığına sahip olan erkeklerde ilaç tedavisi ya da penil enjeksiyon tedavisinin işe yaramadığı durumda penil protez implantasyonu yapılmaktadır.3 Penis içerisine yerleştirilen ve penisin şeklini korumasına yardımcı olan tek parçalı protezler Peyronie hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyata karar verilmeden önce Peyronie hastalığına sahip olan kişilerin detaylı değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirmede kişilerin tıbbi ve cerrahi geçmişi detaylı olarak sorgulanmakta ve muayene yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde kanama riskini artıran kan sulandırıcı ilaçların kullanımı değerlendirilir ve gerek görüldüğü takdirde birkaç günlüğüne bu tedavilere ara verilebilir. Penis içerisindeki yapıların değerlendirilmesi amacıyla Peyronie hastalığı olan kişilere kan akışını gösteren doppler ultrason görüntüleme yöntemi uygulanabilir. Doppler ultrasonda görüntülemenin değerlendirilmesi için öncesinde penis içine enjeksiyon yapılarak sertleşme oluşturulur. Ultrason ile penisteki plak yapıları ve damarların işlevleri değerlendirilir.3 Yapılan işlemler sonucu ameliyata uygun olan kişiler için ameliyat günü belirlenir. Ameliyat sırasında penis altında ufak bir kesi yapılarak iki silindire ait bir adet penis protezi içeride bulunan boşluklara yerleştirilir. Bu işlem ortalama olarak yarım saat kadar sürse de kişilerin anatomik yapılarına bağlı olarak işlem uzayabilmektedir. Tek parçalı protez bükülebilir bir yapıya sahip olduğu için ameliyat sonrasında bireyler elleriyle protezi dik konuma getirebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında dik konuma getirilen protezler ilişki sonrasında iç çamaşırı içerisine gizlenebilmektedir.

Erektil disfonksiyon tedavisinde de kullanılan mutluluk çubuğu tedavisinin masrafları belirli şartlar altında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Bu şartlar ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Penis eğriliği ve Peyronie hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişiler ise üroloji hekimlerine başvurarak bilgi sahibi olabilirler.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/Penile-curvature-2017-pocket.pdf

2 https://uptodate.com/contents/peyronies-disease-diagnosis-and-medical-management

3 https://uptodate.com/contents/surgical-management-of-peyronies-disease


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Peyronie Hastalığı, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Nasıl Düzeltilir?
Peyronie Hastalığı, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu ile Peyronie Nasıl Düzeltilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 25 Ocak 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.