Skip to main content

Sabah Ereksiyonu Olmamak ve Tedavi Seçenekleri

Birçok kişi sabah ereksiyonu olmamak ile cinsel ilişki öncesi sertleşme oluşmaması arasında bir bağlantı olduğunu düşünerek ürolojiye başvurur. Aslında bu iki durum bazen ilişkili olabilse de sabah ereksiyonu görülmemesinin birçok farklı nedeni de vardır. Tıpta noktürnal penil tümesans olarak adlandırılan gece ereksiyonlarının sabah uyanıldığında fark edilmesine sabah ereksiyonu denir. Genç yaşta daha sık görülen bu durum, tüm yaştaki erkeklerde görülebilir. Gece uyku sırasında REM döneminde, yani uykuda hızlı göz hareketlerinin görüldüğü evrede peniste sertleşme oluşur. Özellikle REM dönemindeyken uyanan kişiler sabah sertleşme olduğunu fark eder. Sabah ereksiyonunun bazı günlerde görülmemesi oldukça doğal bir durumdur ve her sağlıklı erkeğin başına gelebilir. Ancak son zamanlarda sabah ereksiyonu sıklığı normal olan kişide sertleşmenin tamamen durması ya da belirgin bir şekilde azalması bir hastalık belirtisi olabilir. Yaşla birlikte sabah ereksiyonu görülme sıklığı azalsa da sıklıkta ani düşüşlerin olması altta yatan bir sağlık probleminin belirtisi olabileceği için dikkatli olunmalı ve sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.1

Sabah Ereksiyonu Olmamak ve Tedavi Seçenekleri

Sertleşmenin oluşması penis içindeki kan akışının sağlıklı olduğunu gösterir. Sabah ereksiyonu olması aynı zamanda uyanıkken de fiziksel olarak sağlıklı sertleşmenin oluşabileceğinin ve sürdürülebileceğinin göstergelerinden birisidir. Ancak sabah ereksiyonunun görülmemeye başlanması, çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Erkeklerde sabah ereksiyonu olmamak sebepleri arasında bulunan erektil disfonksiyon, en sık görülen sebeplerdendir. Penisin sertleşmesini etkileyen sinir veya dolaşım sistemini etkileyen hastalıklar, bu duruma neden olabilir. Aşırı kilo, depresyon, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyi gibi durumlar, erektil disfonksiyona yol açabilir. Bunların dışında bazı antidepresan ilaçlar ve ağrı kesicilerin kullanılması da sabah ereksiyonu oluşmasına engel olan durumlardandır. Erektil disfonksiyon tespit edilmesi halinde uygulanacak tedaviler çeşitlidir. İlk basamak tedavi olarak sertleşmeye yardımcı olması için hap veya enjeksiyon şeklinde ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlardan fayda görmeyen kişilerde ise vakum etkisi olan cihazlar veya penil protez implantasyonu uygulanabilir. Özellikle protez tedavisi uzun yıllardan beri erektil disfonksiyonda kullanılan ve diğer tedavilerin aksine kalıcı çözüm sunduğu için tercih edilen bir yöntemdir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Protez tedavisi günümüzde erektil disfonksiyon tedavisinde güvenle kullanılan bir tedavi şeklidir. Çoğunlukla genel anestezi verilerek yapılan protez ameliyatlarında penis içerisine sertleşmeye yardımcı olması için tıbbi cihazlar yerleştirilir. Tek veya üç parçalı olabilen bu cihazların parçaları vücudun iç kısmında yer aldığından dolayı dışarıdan fark edilmezler ve kullanıcıya gizlilik imkanı tanır. Erkeklerde sabah ereksiyonu olmamak sebepleri arasında bulunan erektil disfonksiyon, cinsel ilişki öncesinde sertleşme sorunlarına yol açar ve ilaç tedavileri ile geçici olarak düzeltilebilir. Ancak kalıcı çözüm sunan protez yöntemi ayrıca ilaçların kullanımının sakıncalı olduğu kişilerde de kullanılabilir. Tek parçalı penis protezi gövdesinin bükülebilen yapıda olması sayesinde elle düzeltilerek cinsel ilişki sırasında kullanılabilir. Üç parçalı protezlerde ise pompanın elle şişirilmesi sertleşme oluşması için yeterlidir. Bu protezlerin çeşitli boy ve çapta seçenekleri olduğu gibi hidrofilik kaplaması olan çeşitleri de mevcuttur. Protez yüzeyinde bulunan bu kaplama, diğer protez implantasyonu ameliyatlarında oluşabilen en riskli durumlardan birisi olan enfeksiyonun önlenmesinde ve oluşsa bile tedavi edilmesinde etkilidir.

Ülkemizde yapılan mutluluk çubuğu implantasyonlarında masrafların bir kısmı çeşitli koşulların oluşması ile Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenir. Bu koşullar ile ilgili bilgi için internet adresimizde bulunan “Bilgi İsteme Formu” ile bize ulaşabilirsiniz. Erkeklerde sabah ereksiyonu olmamak sebepleri ile ilgili detaylı bilgi isteyen kişiler ise sağlık kuruluşlarına danışabilirler.Referanslar

1 https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood#what-if-it-stops-occurring

2 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sabah Ereksiyonu Olmamak ve Tedavi Seçenekleri
Sabah Ereksiyonu Olmamak ve Tedavi Seçenekleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 31 Temmuz 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.