Skip to main content

Sabah ereksiyonu olmaması ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Birçok erkek sabah ereksiyonu olmaması nedeniyle sağlık kuruluşlarında üroloji polikliniklerine başvurmaktadır. Bu durum uyku döngüsüne bağlı olarak oluşur. Ergenlik çağına ulaşmış gençlerde ve yetişkin bireylerde uyku sırasında ortalama 25-35 dakika süren üç ila beş kere sertleşme oluşur. Bu sertleşme süreci, uyku döngüsünün neredeyse %40’ına tekabül etmektedir. Herhangi bir cinsel uyaran olmaksızın oluşabilen gece sertleşmeleri, uyanma saatine denk geldiği zaman sabah ereksiyonu olarak adlandırılır. Sabah ereksiyonunun oluşmaması birçok kişi tarafından cinsel sağlıkta problem olduğuna dair yorumlanmaktadır. Ancak sabah ereksiyonunun görülmemesi herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerde de olabilmektedir. Yine de halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen erektil disfonksiyonda da bu durum görülebileceği için sertleşme sorununun diğer belirtilerine dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle cinsel ilişki öncesi yeterli sertleşmeye ulaşılamaması ya da sertliğin yeterince sürdürülememesi durumunda üroloji hekimlerine danışılmalıdır. Erektil disfonksiyon özellikle diyabet, obezite, hipertansiyon, omurilik hastalıkları, multipl skleroz, tütün mamullerinin tüketimi ve aşırı alkol tüketimi gibi durumlarda ortaya çıkabileceği için risk faktörlerine dikkat edilmelidir.¹ ² ³ ⁴

Sabah Ereksiyonu Olmaması Durumunda Mutluluk Çubuğu Çare Olur mu?

Erektil disfonksiyonun belirtilerinden biri olabilen sabah ereksiyonunun oluşmaması hâlinde kullanılabilecek tedavi yöntemleri Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde belirtilmiştir. Bu rehbere göre kullanılabilecek ameliyat dışı yöntemler ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazlarıdır. İlaç tedavisinde Sild*naf*l, T*dal*fil ve V*rden*fil gibi ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların faydalı olmadığı durumlarda penil enjeksiyon yöntemi ile sertleşme sağlanır. Bunun dışında vakum cihazları ile de cinsel ilişki öncesi sertleşmenin oluşturulması mümkündür. Ancak bu yöntemlerin hepsi cinsel birliktelik öncesi kullanılır ve sadece geçici bir çözüm sunar. Erkeklerde sabah ereksiyonu olmaması veya sertleşmenin yeterince sürdürülememesi gibi belirtileri olan erektil disfonksiyonda kullanılan bir diğer tedavi yöntemi de penil protezlerdir.⁵ Memnuniyet oranının yüksek olması nedeniyle mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan bu protezler yüksek başarı oranına sahiptir. Penis içerisine yerleştirilen protez ile sertleşmenin yapay olarak sağlanması mümkündür. Bu protezler penis içerisinde bulunan corpus cavernosum isimli kanala yerleştirildikleri için dışarıdan fark edilemez.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Tek parçalı ve üç parçalı protezler, mutluluk çubuklarının en çok kullanılan çeşitleridir. Bu iki protez çeşidinin birbirine göre bazı avantajlı noktaları bulunması nedeniyle protez çeşidi belirlenirken iyi bir araştırma yapılması gereklidir. Tek parçalı protezler sert ve dayanıklı bir gövde yapısına sahip olmasına rağmen esnek yapıdadır. Yüksek bükülme açısı sayesinde gövdesi elle dik konuma getirilerek sertleşme oluşturulabilir. Kolay kullanımı, mekanik aksamı olmaması, uzun yıllar boyunca kullanma imkanı sunması ve ekonomik maliyetinin daha düşük olması gibi nedenlerle bu protez çeşidi sabah ereksiyonu olmaması durumunda erektil disfonksiyon tedavisinde tercih edilmektedir.

Diğer bir protez çeşidi olan üç parçalı protezler ise pompanın şişirilmesi ile sertleşme oluşturur. Sürekli sertlik hali oluşturmaması ve doğal görünümlü sertleşmeye imkan tanıması nedeniyle sık tercih edilen bir protez çeşididir. Üç parçalı penis protezi pompası testise yerleştirilirken sıvı rezervuar parçası karın içine, silindir parçaları ise corpus kanallarına implante edilir. Pompanın şişirilmesi sonucu rezervuardaki sıvı özel bir tüp sistemi vasıtasıyla silindirlere doğru hareket ederek sertleşme oluşturur.

Ülkemizde sertleşme problemi yaşayan birçok kişi üroloji hekimlerine başvurmaktadır. Belirli koşulların sağlanması halinde erektil disfonksiyonda penil protez tedavi masraflarının önemli bir bölümü SGK kapsamındadır. Sitede yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanarak bizimle iletişime geçebilir ve söz konusu koşulları öğrenebilirsiniz. Erektil disfonksiyondan şüphelenen ve sabah ereksiyonu olmaması durumunda ne yapması gerektiğini merak eden kişiler ise üroloji hekimlerine danışarak daha detaylı bilgi alabilirler.Referanslar

1 Kim, S. C. (2006). Regaining of morning erection and sexual confidence in patients with erectile dysfunction. Asian journal of andrology, 8(6), 703-708.

2 https://uptodate.com/contents/epidemiology-and-etiologies-of-male-sexual-dysfunction

3 https://uptodate.com/contents/evaluation-of-male-sexual-dysfunction

4 https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood#what-if-morning-wood-ceases

5 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sabah ereksiyonu olmaması ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Sabah ereksiyonu olmaması ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 31 Aralık 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.