Skip to main content

Sabah Ereksiyonu Olmuyorum ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Birçok erkek “sabah ereksiyonu olmuyorum” diyerek ve iktidarsızlık veya sertleşme sorunu yaşadığını düşünerek sağlık kuruluşlarına başvuru yapmaktadır. Erkeklerde uyku döneminde birkaç defa sertleşme oluşur ve bu sertleşmeler genellikle sabah uyanıldığında fark edildiği için sabah ereksiyonu olarak adlandırılır. Uykunun REM dönemi, hızlı göz hareketlerinin olduğu ve vücutta bazı fizyolojik değişikliklerin gerçekleştiği dönemdir. Uyku döngüsü her bireyde farklı olsa da birçok erkek REM döneminde dört ya da beş kez sertleşme yaşar ve bu ereksiyonlar yaklaşık 25-35 dakika kadar sürer. Uyanma süreci de REM döneminde olduğu için genellikle bu ereksiyon döngüsünün olduğu bölüme denk gelir. Bu nedenle birçok erkek sabah ereksiyonu ile uyanır. Çoğu erkekte oluşan bu ereksiyonlar vücudun normal fizyolojik ve sağlıklı tepkisine bağlı olarak görülür. Gece oluşan ereksiyonlar cinsel uyarana bağlı ereksiyonda oluşana benzer şekilde nörovasküler (sinir ve damarlarla ilgili) yanıt mekanizması ile ilişkilidir. Bu nedenle peniste oluşan bu gece sertleşmelerinin (NPT) değerlendirilmesi erektil disfonksiyonun erken dönemde tespit edilmesinde kullanılır.1

Sabah Ereksiyonu Olmuyorum ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Sabah ereksiyonunun oluşma mekanizması özellikle erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteron düzeyi ile ilişkilidir. Prolaktin hormonunun da gece ereksiyonları üzerindeki etkisi bilinmektedir. Ayrıca norepinefrin ve asetilkolin olarak bilinen haberci moleküller, sinir hücreleri üzerinde etkisini göstererek REM döneminde oluşan sertleşme döngüsünü etkiler. İleri yaştaki birçok erkek sabah ereksiyonu olmuyorum diyerek üroloji bölümüne başvuru yapsa da testosteron düzeyinin yaşlandıkça azaldığı bilinmektedir. Bu nedenle yaş ilerledikçe sabah ereksiyonları da daha nadir görülür. Ancak genç yaşlarda sabah sertleşmelerinin ani şekilde azalması erektil disfonksiyon açısından risklidir. Özellikle aşırı kilo, hipertansiyon, diyabet, depresyon, yüksek kolesterol gibi etkenler erektil disfonksiyon riskini artırır.2 Bu hastalık veya durumlara sahip erkeklerin sabah ereksiyonu olmaması durumunda sağlık kuruluşlarına başvurmaları önemlidir. Erektil disfonksiyonun erken tespit edilmesi halinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi birçok tedavi yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemler geçici olarak sertleşme sorununu önlese de kalıcı çözüm olarak kullanılan tek yöntem mutluluk çubuğu implantasyonudur.

Mutluluk Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan yardımcı tıbbi cihazlar penil protez olarak adlandırılır. Protezler, genellikle genel anestezi altında yapılan ve kısa süren bir ameliyat ile penis içerisine yerleştirilir. Protezlerin en çok kullanılan iki çeşidi vardır. Tek parçalı protezler ekonomik maliyetinin uygun olması, uzun yıllar boyunca revizyon ameliyatı gerektirmeden ve bozulmadan kullanılabilmesi gibi nedenlerle birçok erkek tarafından tercih edilir. Tek parçalı protezlerin bükülebilir yapıda olan sert ve dayanıklı gövdesi kullanım kolaylığı sunar. Kullanım için elle dik konuma getirilebilen bu protezler, tekrar bükülerek iç çamaşırı içine kolayca gizlenebilir. Birçok erkeğin “sertleşme sorunu yaşıyorum” ve “sabah ereksiyonu olmuyorum” şikayetleri ile ürologlara başvurduğu ve kullanmaya başladığı diğer protez çeşidi de üç parçalıdır. Pompa, rezervuar ve silindir parçalardan oluşan bu protez çeşidi ise sürekli sertlik hissi oluşturmaması ve doğal görünen bir sertleşmeye imkan tanıması nedeniyle sık tercih edilir. Testise yerleştirilen pompanın sıkıştırılması ile bu protezlerin silindir parçası sıvı ile dolar ve sertleşme oluşur. Sertleşmenin sonlandırılması için ise pompadaki indirme tuşu kullanılır.

Erektil disfonksiyonda yaygın olarak kullanılan penis protezi tedavisinin masraflarının bir bölümü bazı şartlarla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Ödeme kapsamı şartlarını öğrenmek ve protez tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi için sitemizdeki iletişim bilgilerinden veya “Bilgi İsteme Formu” üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayan ve sabah ereksiyonu olmuyorum diyen erkekler ise sağlık kuruluşlarına başvurarak daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 http://dx.doi.org/10.2174/1874350101710010049

2 https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sabah Ereksiyonu Olmuyorum ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Sabah Ereksiyonu Olmuyorum ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 10 Nisan 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.