Skip to main content

Şeker Hastalarına Mutluluk Çubuğu Çeşitleri ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu sayfada şeker hastalarına mutluluk çubuğu takılması hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Erektil disfonksiyon, cinsel birlikteliğin başlatılması veya sürdürülmesi için yeterli olan sertliğin gerçekleştirilememesi olarak ifade edilebilir. Çeşitli sağlık sorunları ile oluşan erektil disfonksiyon problemi hormonal, dolaşımsal veya sinirsel işlev kayıpları nedeniyle meydana gelebilir. Şeker hastalığı sırasında oluşan komplikasyonlardan biri olan erektil disfonksiyon, bu hastaların neredeyse yarısında ortaya çıkan bir durumdur (2, sf1).

Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil implantlar, diğer tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınamayan erektil disfonksiyon hastalarında oldukça yüksek başarı oranlarına sahip bir cerrahi tedavi uygulamasıdır. Malleable ya da şişirilebilir özelliği bulunan çeşitlere sahip farklı protez imkanları sayesinde bireyler için en uygun implant seçimi yapılabilir.

Şeker Hastalarına Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Diğer tedavi yöntemlerine yanıtsız erektil disfonksiyon olgularında kullanılabilecek farklı tipte protezler mevcuttur. Temel olarak şişirilebilir veya malleable olarak ayrılan bu penil protez tipleri, cerrahi olarak yerleştirilirler. Şişirilebilir mutluluk çubukları bir çift silindir, şişirilebilir pompa ve sıvı haznesi olmak üzere toplam üç parçadan meydana gelir. Testislere yerleştirilen pompanın sıkılması ile aktive olan bu protez tipinde karın içerisindeki haznede yer alan sıvı, özel tüp sistemi ile penis içerisindeki silindirlere ulaşır ve böylelikle ereksiyon haline de ulaşılmasını sağlamış olur. Malleable mutluluk çubukları ise bükülebilme özelliğine sahip esnek protezlerdir. Operasyon sonrasında boyutlarında herhangi bir değişiklik meydana gelmeyen malleable mutluluk çubukları bireyde sürekli bir sertlik hali oluşmasını sağlar. Protezlerin oldukça esnek yapıda olması sayesinde bireyler penisine içinde bulunulan duruma göre pozisyon verebilirler.

Şeker hastalarında kullanılacak mutluluk çubuğu tipinin belirlenmesinde aynı zamanda yüksek enfeksiyon riskine işaret eden çalışmaların da göz önünde bulundurulması önerilir. Üretildikleri 60’lı ve 70’li yıllardan itibaren oldukça kapsamlı teknolojik değişikliklere uğrayan mutluluk çubukları, günümüzde hidrofilik dış yüzey özelliği ve antibiyotik emebilirliği sayesinde operasyon sırası ve sonrasında oluşabilecek enfeksiyon ihtimaline karşı hekimlerin elini güçlendiren bir teknolojik gelişmedir. Penil protez yüzeyinde bulunan hidrofilik kaplama cihazın kayganlığını artırıcı özellik gösterir. Kayganlığın artması silindir ve diğer parçaların yerleştirilme işleminin kolaylaştırılmasını sağlar. İkinci olarak hidrofilik kaplama sayesinde bakterilerin protez yüzeyine yapışması, protez üzerinde üremesi ve kolonize olmasını engelleyici özellik gösterir. Hidrofilik kaplama aynı zamanda antibiyotik emebilir özellikte olması sayesinde operasyon sonrası dönemde de enfeksiyona karşı önlem alınmasını sağlamış olur.

Şeker Hastalarına Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı, penis içerisinde normal şartlarda ereksiyonun sağlanması için içi boşluklu yapıda olan ve kan akışı ile şişme özelliği gösteren kavernöz yapının yerine silindir protez yerleştirilmesi işlemidir. Malleable mutluluk çubukları, penis içerisindeki bu yapının yerini alarak penisin ereksiyon halinde kalmasını sağlar. Şişirilebilir mutluluk çubuklarında ise cerrahi süreç biraz daha karmaşıktır. Pompa fonksiyonu gören parça testis içerisine yerleştirilirken, sıvı haznesi karnın alt bölgesinde yer alan bir anatomik boşluk içerisine konulur. Şişirilebilir silindirler penisin içerisine yerleştirilmesinin ardından insizyonlar dikişler (ameliyat kesileri) ile kapatılarak operasyon tamamlanır.

Şeker Hastalarına Mutluluk Çubuğu Takılırken Nelere Dikkat Edilir?

Şeker hastalarına mutluluk çubuğu takılırken herkes için olduğu gibi kişinin bireysel özelliklerine göre doğru protez seçimi yapılması oldukça önemlidir. Bu hasta grubunda operasyon sonrası enfeksiyon riskinde bir artış söz konusudur. Dolayısıyla hidrofilik kaplı malleable veya şişirilebilir üç parçalı mutluluk çubukları, hem yüzey özellikleri ile bakterilerin tutunmasını engeller hem de antibiyotik emebilir oluşları ile koruma süresinin daha fazla olmasına imkan sağlar. Şeker hastalarında erektil disfonksiyon tedavisinde mutluluk çubuğu ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden bizimle iletişime “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile geçebilirsiniz.Referanslar

1- DOI: 10.1111/j.1743-6109.2004.04032.x.
2- DOI: 10.1089/sur.2015.164.
3- DOI: 10.1177/1756287209359174
4- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Şeker Hastalarına Mutluluk Çubuğu Çeşitleri ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Şeker Hastalarına Mutluluk Çubuğu Çeşitleri ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 20 Temmuz 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.