Skip to main content

Şeker hastalığı cinselliği etkiler mi ve Mutluluk Çubuğu çare olur mu?

İktidarsızlık sorunu olan birçok kişinin aklına “Şeker hastalığı cinselliği etkiler mi?” sorusu gelmektedir. Bu yüzden diyabet hastaları ürolojiye başvurmaktadır. İktidarsızlık sorunu tıpta erektil disfonksiyon olarak bilinir ve aslında kendi başına bir hastalık değildir. Aksine diğer hastalıklara bağlı ortaya çıkabilen bir semptomdur. Genellikle sinir sistemindeki veya kalp damar sistemindeki sorunlar nedeniyle oluşur. Toplumda oldukça sık görülen bir durum olan erektil disfonksiyon cinsel yaşamı olumsuz etkilemekte ve birçok kişinin ilişki sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Normalde sertleşmenin oluşabilmesi için cinsel bir uyaran gereklidir. Cinsel uyaran sinir sistemini etkinleştirerek penis içerisine kan akışının artmasını sağlar. Ancak bu sistemlerde herhangi bir sorun olması nedeniyle iktidarsızlık ortaya çıkar. Şeker hastalığı, çeşitli kalp ve damar hastalıkları, omurilik hastalıkları veya yaralanması, multipl skleroz, hipertansiyon gibi hastalıklar sertleşme sorunu oluşturabilmektedir. Bunların dışında sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve antidepresan ilaçları da erektil disfonksiyon oluşma riskini arttırmaktadır. Endişe, stres ve ilişki problemleri de iktidarsızlığa yol açan psikolojik durumlardır.

Şeker Hastalığı Cinselliği Etkiler mi?

Diyabet hastalığı kandaki şeker düzeyinin yükselmesi nedeniyle damar sisteminde sorunlara yol açar. Bu da akıllara “Şeker hastalığı cinselliği etkiler mi?” sorusunu getirmektedir. Şeker hastalığı damar sistemini etkilediği için cinsel ilişki sırasında yeterli sertleşmenin oluşmaması veya sertliğin kaybolması gibi sorunlara neden olur. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde bu sorunların tedavisi için uygulanabilecek yöntemlere yer verilmiştir.1 Her ne kadar ilk basamak tedavi için Sild*naf*l, T*dal*fil veya V*rden*fil gibi ilaçlar önerilse de bu ilaçlar daha önce kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi gibi sorunlara neden olabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Şeker hastalığı olan kişilere de genellikle kalp hastalıkları eşlik ettiği için bu ilaçlar çok tavsiye edilmez. Diğer tedavi seçenekleri olan penil enjeksiyon ve vakum cihazları da iktidarsızlıkta kullanılır. Bu tedaviler de sertleşme sorununa geçici çözüm sunar. Bu nedenle erektil disfonksiyona kalıcı çözüm olan penil protez tedavisi uygulanabilir. Protez implantasyonu uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Şeker Hastaları için Mutluluk Çubuğu Nedir ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Temel olarak tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir protez çeşitleri sıklıkla kullanılır. Tek parçalı protezler bükülebilir yapıda olduğu için elle dik konuma getirilerek kullanıma hazır hale gelir. Ayrıca dayanıklı ve sert gövdesi sayesinde uzun yıllar boyunca yeniden ameliyat gerektirmeden kullanılabilir. Üç parçalı protezler ise pompa, sıvı rezervuar ve silindir parçalar olmak üzere üç kısımdan oluşur. “Erkeklerde şeker hastalığı cinselliği etkiler mi?” sorusunun yanıtını merak eden birçok kişi üç parçalı protez tedavisinden memnun kalmaktadır. Protezin pompası testis içerisine, rezervuarı karın içerisine ve silindir parçaları penis içerisine yerleştirilir. Her iki protez çeşidinde de implantasyon öncesi yapılan görüşmelerde ameliyata uygunluk için bazı test ve tetkikler yapılır. Uygun olan bireyler için protez çeşidi ve boyutları belirlenir. Ameliyat genellikle tek parçalı protezler için yarım saat, üç parçalı protezler için ise bir saat sürer. Memnuniyet oranı hem implantasyon yapılan kişilerde hem de partnerlerinde yüksek olduğu için halk arasında protezler mutluluk çubuğu olarak bilinmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) penis protezi tedavisinin masraflarını bazı özel şartların oluşması halinde ödeme kapsamına almıştır. Bu şartlar ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz. İktidarsızlık sorunu yaşayan ve “Şeker hastalığı cinselliği etkiler mi?” diye merak eden kişiler sağlık kuruluşlarındaki üroloji hekimlerine müracaat edebilirler.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Infertility-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Şeker hastalığı cinselliği etkiler mi ve Mutluluk Çubuğu çare olur mu?
Şeker hastalığı cinselliği etkiler mi ve Mutluluk Çubuğu çare olur mu?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Aralık 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.