Skip to main content

Sertleşme Bozukluğu Nedir ve Tedavi Seçenekleri Hakkında Her Şey

Erkeklerde cinsel ilişki sırasında görülen sertleşme bozukluğu sadece cinsel yaşamı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda günlük yaşamı da olumsuz etkileyebilir. Yaygın görülmesi nedeniyle uzun süredir araştırmalara konu olan sertleşme sorunları, tıpta erektil disfonksiyon olarak isimlendirilir. Bu durum, penisin sertleşmesini sağlayan bazı vücut fonksiyonlarının işlevini yitirmesinden kaynaklanır. Sinir sistemi, hormonal sistem ve dolaşım sisteminin koordine bir şekilde çalışması neticesinde oluşan sertleşme; bu sistemlerden herhangi birinde bir sorun görülmesi sonucunda istenilen süre kadar sürdürülemeyebilir veya hiç oluşmayabilir. Bu durum cinsel ilişki sırasında hem kişide hem de partnerinde tatmin duygusunun azalmasına neden olurken aynı zamanda bazı kalp hastalıklarının da ilk belirtisi olabilir. Bu nedenle sertleşme sorunu görülen kişilerin mutlaka üroloji hekimlerine başvurmaları ve gerekli test ve tetkikleri yaptırmaları oldukça önemlidir. Yapılan testler sonucu erektil disfonksiyon olduğu saptanan kişilerde çeşitli tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir. Bu yöntemler arasında penis sertleştirici ilaç ve enjeksiyonlar ile birlikte vakum cihazları ve mutluluk çubuğu tedavisi yer alır.

Sertleşme Bozukluğu Neden Olur?

Sertleşmede oluşan sorunlar, birçok farklı nedene bağlı olabilir. Bu nedenler arasında özellikle kalp damar hastalıkları önemli rol oynar. Atardamarlarda tıkanıklık, yani arteriyoskleroz durumunda oluşabilen sertleşme bozukluğu, obezite, diyabet, hipertansiyon gibi dolaşım sistemini ve kalbi etkileyen hastalıklara bağlı da ortaya çıkabilir. Bunların dışında sinir sistemini etkileyen multiple skleroz, multipl atrofi, Parkinson hastalığı gibi dejeneratif bozukluklar, omurilik travması veya hastalıkları, inme, santral sinir sisteminde oluşan tümörler, erektil disfonksiyona yol açabilir. Tiroit hormonundaki değişikliklere bağlı oluşan hipotiroidi veya hipertiroidi, kortizol hormonu düzeyindeki değişiklikler (hiperkortizolizm, hipokortizolizm, Cushing hastalığı), hiperprolaktinemi (kanda prolaktin düzeyinin fazla olması) ve çeşitli endokrin hastalıklar da sertleşme sorunlarının oluşmasına neden olabilen durumlardandır. Sistemlerde oluşan bozuklukların dışında bazı antihipertansif, antipsikotik ve antidepresan ilaç tedavileri de erektil disfonksiyon oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca sigara kullanımı, uyuşturucu maddeler ve aşırı alkol tüketimi gibi durumlar da cinsel ilişkide penis sertleşmesi sorunlarına yol açan risk faktörlerindendir. Sertleşme sorunlarına yol açan bu risk faktörleri ve yetersiz fiziksel aktivite sonucu oluşabilen erektil disfonksiyon, yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile büyük ölçüde çözülebilir.

Sertleşme Bozukluğu Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Sertleşme bozukluğunda kullanılan tedaviler arasında ilk basamakta sertleşme oluşturucu silden*fil, varden*fil benzeri etken maddeleri içeren ilaçlar ile penil enjeksiyon tedavisi kullanılır. Bu tedaviler, penis içerisinde bulunan kanallara giden kan akımını hızlandırarak sertleşme oluşmasına yardımcı olur. Vakum cihazları da oluşturduğu negatif basınç ile benzer etkiyi sağlayabilir. Ancak bu üç tedavi yöntemi de cinsel ilişki öncesinde kullanılarak sertleşme oluşturur ve geçici çözümlerdir. Tedavide kullanılan kalıcı çözüm ise penil protez implantasyonudur. Bu tedavi yönteminde penis içerisindeki işlevini yitirmiş kanalların içine protezler yerleştirilir. Erkeklerde sertleşme bozukluğu tedavisinde 40 yılı aşkı süredir kullanılan bu tedavide, genellikle tek veya üç parçalı protezler kullanılır. Tek parçalı protezler bükülebilir bir gövdeye sahipken üç parçalı olanlar şişirilebilir yapıdadır. İstenilen anda kolay ve pratik bir şekilde sertleşme imkanı sunan bu protezler, vücuda ameliyat ile yerleştirilir. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan ameliyat, tek parçalı protezlerde ortalama yarım saat, üç parçalılarda ise bir saat kadar sürer.

Türkiye’de de yapılan penis protezi implantasyonu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kısıtlı olarak karşılanabilmektedir. SGK ödeme şartları ile ilgili bilgi için sitemizdeki iletişim bilgilerimiz vasıtasıyla ya da “Bilgi İsteme Formu” ile bize ulaşabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında sertleşme bozukluğu yaşayan kişiler ise protez implantasyonu için uygun olup olmadıklarını, alanında deneyimli bir üroloğa danışarak öğrenebilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Bozukluğu Nedir ve Tedavi Seçenekleri Hakkında Her Şey
Sertleşme Bozukluğu Nedir ve Tedavi Seçenekleri Hakkında Her Şey
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 15 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.