Skip to main content

Sertleşme problemi neden olur ve Mutluluk Çubuğu tedavisi

Erektil disfonksiyon sorunundan muzdarip birçok kişi “Sertleşme problemi neden olur?” sorusunun cevabını merak ederek hekimlere başvurmaktadır. Bu sorun birçok erkeğin başına geldiği için üroloji hekimleri bu konuda çok fazla soruyu yanıtlamaktadır. Erektil disfonksiyon, cinsel birliktelik için yeterli sertliğe ulaşamama veya sertliği yeteri kadar sürdürememe anlamına gelir. Kendi başına bir hastalık olmayıp diğer hastalıkların sonucunda ortaya çıkabilen bir semptomdur. Diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, omurilik hastalıkları ve multipl skleroz gibi birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunlara ek olarak endişe, stres, ilişki problemleri gibi psikolojik nedenlere bağlı olarak da erektil disfonksiyon oluşabilir. Ayrıca erektil disfonksiyonun görülme riskini arttıran tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi, ileri yaş ve obezite gibi faktörler de vardır. Sertleşme probleminin tedavisi için Avrupa Üroloji Derneği tarafından öneri niteliğinde hazırlanan rehbere göre öncelikli olarak ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları gibi yöntemler kullanılır. Bu tedavilere yanıt alınamaması durumunda ise penil protez tedavisi oldukça başarılıdır.¹

Sertleşme problemi neden olur ve Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Protez tedavisi uzun yıllardan beri erektil disfonksiyon tedavisinde güvenle kullanılan bir yöntemdir. Yüksek memnuniyet oranına sahip olması nedeniyle halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinmektedir. Genellikle tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere iki farklı çeşidi kullanılır. Tek parçalı protezler yüksek bükülme açısı sayesinde pratik kullanım imkanı sunar. Elle dik konuma getirilerek kullanıma hazır hale getirilen bu protezler dayanıklı gövde yapısı sayesinde uzun süreli kullanıma da olanak tanır. Ayrıca ek bir mekanik aksam içermediği için bozulma riski düşüktür ve genellikle yeniden ameliyat ihtiyacı doğurmaz. Üroloji hekimlerine “Sertleşme problemi neden olur? diye soran birçok kişinin kullanıp memnun kaldığı diğer protez çeşidi ise üç parçalı protezlerdir. Üç parçalı protezler şişirilebilir pompa mekanizması kullanılarak hızlıca sertleşme oluşturur. Doğal görünümlü sertleşme oluşturması ve yarı sertleşme ya da tam sertleşmeye imkan sağlaması nedeniyle memnuniyet oranı yüksektir. İki protezin de kişilerin anatomik yapısına uygun boy ve çapta olan çeşitleri bulunmaktadır.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır

Protez ameliyatı birçok kişinin çekindiği ancak aslında kısa süren basit bir operasyondur. Birçok erkek “Sertleşme problemi neden olur?” ve “Protez ameliyatı nasıl olur?” sorularını üroloji hekimlerine sormaktadır. Ameliyat öncesi hazırlık aşamasında bireylerin ameliyat için uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla bazı test ve tetkikler yapılır. Ayrıca penis yapısına uygun olan boyutlarda penis protezi yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenir. İki protez çeşidinde de operasyon genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ancak sadece bel altının uyuşturulması ile de yapılabilir. Ameliyat sırasında penis içerisinde bulunan ve kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan corpus cavernosum olarak adlandırılan kanallara protezler yerleştirilir. Tek parçalı protez bükülme açısı ve esnek olması nedeniyle ufak bir kesi ile penis içerisine implante edilebilmektedir. Üç parçalı protezde karın içine rezervuar, testise pompa ve corpus cavernosum kanallarına iki adet silindir parça yerleştirilerek ameliyat tamamlanır. Ameliyat süresi hekime ve protez implante edilen kişiye göre değişebilse de tek parçalı protezlerde ortalama yarım saat, üç parçalı protezlerde ise ortalama bir saattir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mutluluk çubuğu tedavi masraflarının bir kısmını belli şartların oluşması durumunda karşılamaktadır. Bu şartlar ile ilgili daha fazla bilgi almak ve “Sertleşme problemi neden olur?” sorusuna yanıt bulmak için sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mutluluk çubuğu tedavisine uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler alanında deneyimli bir üroloji hekimine başvurarak bilgi alabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Infertility-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme problemi neden olur ve Mutluluk Çubuğu tedavisi
Sertleşme problemi neden olur ve Mutluluk Çubuğu tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 25 Kasım 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.