Skip to main content

Sertleşme Sorunları Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Nedir

Cinsel ilişki sırasında yaşanan sertleşme sorunları nelerdir sorusu birçok kişinin aklına gelmiş olsa da çoğu insan bu soruyu hekimlere sormaktan çekinir. Aslında toplum arasında yaygın olarak görülen bu durum hem yaşam kalitesini etkilemekte hem de psikolojik açıdan sertleşme sorunu yaşayan erkekleri ve partnerlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun dışında sertleşme sorunlarının kalp damar sistemi hastalıklarının erken ortaya çıkan bir belirtisi olduğuna yönelik yapılan çalışmalar da vardır. Cinsel ilişki öncesinde penisteki sertleşmenin yeterli boyutlara ulaşmaması ya da ulaşsa bile oluşan sertliğin korunamaması olarak bilinen bu durum, erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Erektil disfonksiyon damarlara, sinirlere, hormonlara, anatomik yapıya, ilaç kullanımına bağlı oluşabildiği gibi psikojenik sebeplerle de ortaya çıkabilir. Oluşan bu sertleşme sorunlarının giderilmesinde ise farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tedavide sertleştirici hapların kullanımı, penis içi enjeksiyonlar, vakumlu sertleştirici cihazlar veya penil protez implantasyonu kullanılır. Bu tedavi yöntemlerinde ilk üçü sadece cinsel ilişki öncesi kullanılarak geçici çözüm sunarken protez tedavisi kalıcı çözüm sunar.1

Sertleşme Sorunları Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Nedir?

Sertleşme sorunları iki farklı şekilde ortaya çıkar. Bunlardan birincisi cinsel ilişki için tatmin edici düzeyde sertleşmenin olmamasıdır. Bir diğeri ise oluşan sertliğin gereken süre boyunca sürdürülememesidir. Bu şikayetleri olan ve sertleşme sorunları nelerdir merak eden birçok kişi, çözümü protez tedavisinde bulmuştur. Sertleşme sorunlarında kalıcı çözüm sunan protez tedavisi çoğunlukla genel anestezi ile yapılan bir ameliyat gerektirir. Ameliyat sırasında protezler penis içerisine yerleştirilerek doğal yolla oluşmayan sertleşmenin yapay olarak oluşturulmasına yardımcı olur. Diğer tedavi yöntemlerinin aksine cinsel uyaran olmaksızın sertleşme oluşturan penis protezi tedavisi, sertleşme sorunlarına kalıcı çözüm olmasıyla ön plana çıkar. Sertleştirici hapların ve penil enjeksiyonların kullanımı özellikle kalp hastalığı olan kişilerde sakıncalı olduğu için bu kişilerde de protez tedavisi tercih edilir. Ameliyat ile vücut içerisine yerleştirildiği için protezler dışarıdan bakıldığı zaman fark edilemez ve kullanan kişi belirtmediği sürece gizli kalır. Bu nedenlerden dolayı diğer tedavi yöntemlerine göre daha avantajlıdır. Protez tedavisinde hem kullanıcıların hem de partnerlerinin memnuniyet oranı yüksek olduğu için protezlere halk arasında mutluluk çubuğu da denilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penis içerisinde kanla dolarak peniste büyümeyi ve sertleşmeyi sağlayan iki adet kanal bulunur. Bu kanallar anatomik olarak corpus cavernosum olarak adlandırılır. Corpus cavernosum kanalları, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde işlevini yitirmeye başlar. Sertleşmenin tekrar gerçekleşmesi için bu kanallara protez yerleştirilir. Corpus cavernosum kanallarına implante edilen bu protezler tek parçalı veya üç parçalı olabilir. Tek parçalı olanlar sert gövde yapısına sahipken üç parçalı protezlerin kanal içine yerleştirilen parçaları esnektir. Tek parçalı protezler, gövdesinin sahip olduğu bükülme özelliği sayesinde sertleşme imkanı sunar. Üç parçalı protezler ise şişirilebilen bir pompa mekanizması aracılığı ile çalışır. Testise yerleştirilen pompanın sıkıştırılması ile karın bölgesine konulan rezervuar parçasının içindeki sıvı, penis içi kanallardaki silindir parçaların içine doğru akar. Bu sayede doğal görünümlü bir sertleşme oluşurken sertliğin sona erdirilmesi için sadece pompadaki indirme tuşuna basmak yeterlidir. İki protez çeşidi de sertleşme sorunları nelerdir merak ederek ürologlara başvuran ve protez tedavisi gören bireylerin anatomik yapılarına uygun boyutlarda seçilir.

Ürologlar tarafından yapılan mutluluk çubuğu ameliyatı, bazı şartların oluşması hâlinde ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığı ile ödeme kapsamına alınmıştır. SGK şartları hakkında bilgi almak için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilir ya da iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunları nelerdir merak eden kişiler ise üroloji hekimlerine başvurarak daha detaylı bilgi alabilirler.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Sorunları Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Nedir
Sertleşme Sorunları Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Nedir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 1 Haziran 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.