Skip to main content

Sertleşme sorunu nasıl giderilir

Günümüzde sık görülen bir durum olan erektil disfonksiyon hakkında sertleşme sorunu nasıl giderilir sorusunun cevabı birçok insan tarafından merak edilmektedir.

Sertleşme sorunu; diyabet, multipl skleroz, tütün kullanımı, omurilik yaralanmaları gibi pek çok durumun sonucunda oluşabilir. Tıpta erektil disfonksiyon olarak bilinen sertleşme sorunu, sertleşmenin yeteri kadar uzun sürdürülememesi ya da cinsel birleşim için yeterli sertleşmenin olmaması durumudur. Sertleşme sorununun tedavisi için kullanılan sild*naf*l, t*dal*fil gibi ilaçlar bulunmaktadır ve bu ilaçların faydalı olmadığı durumda ise vakum cihazı veya penil enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır.  Ameliyat dışı olan bu yöntemlerin erektil disfonksiyonu düzeltmek için yeterli olmadığı durumlarda ise mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezler kullanılmaktadır. Bu protezler, normalde penis içerisinde bulunan ve kan ile dolarak sertleşmenin oluşmasına katkıda bulunan corpus cavernosum isimli kanallara yerleştirilmektedir. Temelde tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere iki farklı penis protezi çeşidi kullanılmaktadır.¹

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Sertleşme Sorunu Nasıl Giderilir

Tek parçalı protezler, corpus cavernosum kanallarına iki adet yerleştirilirler. Sert yapısı sayesinde uzun süreli kullanıma olanak tanıyan tek parçalı mutluluk çubuğu ile sertleşme sorunu nasıl giderilir sorusu üroloji doktorlarına sıklıkla sorulmaktadır. Esnek ve bükülebilir yapısı sayesinde kolay kullanım imkanı sunan tek parçalı penil protezler elle dik konuma getirilerek kullanılırlar. Yüksek bükülme açısı sunan bu protezler kullanılmadıklarında iç çamaşırı içerisinde kolaylıkla gizlenebilmektedir. Bu protezler hastalara implante edilmeden önce muayene sırasında hastanın anatomisine uygun boy ve çap belirlenmektedir. Hastaya uygun boyutlardaki penil protez genellikle genel anestezi altında yapılan operasyon ile yerleştirilmektedir. Tek parçalı (malleable) protezlerin hidrofilik kaplama ile gelen çeşitleri de bulunmaktadır. Hidrofilik kaplama, implantasyon işlemi sırasında daha kolay yerleşim imkanı sunmakta ve antibiyotik emici özelliği sayesinde enfeksiyon gelişmesi durumunda tedavi sürecine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bakterilerin protez yüzeyine tutunmasını ve çoğalmasını da önleyen hidrofilik kaplama, enfeksiyon gelişme riskini azaltmaktadır.² Tek parçalı protezler uygun ekonomik maliyet, mekanik parça içermediği için bozulma riskinin olmaması ve uzun süre kullanılabilmesi gibi sebeplerle hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu ile Sertleşme Sorunu Nasıl Giderilir

Üç parçalı şişirilebilir protezler; pompa, rezervuar ve iki adet silindir parçanın özel bir tüp sistemi ile birbirine bağlandığı bir protez şeklidir.³ Tek parçalı protezlere göre sürekli sertlik hissinin olmaması ve daha doğal görünümlü sertleşme sağlaması nedeniyle tatmin oranı daha yüksektir (hastalarda %92-100 ve partnerlerde %91-95).⁴ Bu nedenle üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu ile sertleşme sorunu nasıl giderilir öğrenmek isteyen hastalar üroloji doktorlarına başvurmaktadırlar. Protezin pompası testis içerisine yerleştirilirken sıvı dolu rezervuar karın içerisine gizlenmektedir. Silindir parçalar ise corpus cavernosum kanallarına implante edilirler. Pompanın birkaç kez sıkıştırılması sonucu rezervuardaki sıvı silindirlerin içerisine doğru hareket etmekte ve sertleşme sağlanmaktadır. Yine pompadaki indirme tuşu sayesinde sertleşme sonlandırılabilmektedir.³ Kişilerin anatomik yapısına uygun olarak enine genişleyen şişirilebilir penil protez çeşitleri olduğu gibi hem enine hem boyuna uzayan çeşitleri de bulunmaktadır.⁵ Ayrıca dar corpus yapısına sahip olan bireylerde dar çaplı şişirilebilir protezler kullanılmaktadır.⁶ Bu protezler de hidrofilik kaplamaya sahip olup enfeksiyon riskini azaltmaktadırlar.

Erektil disfonksiyon tedavisi amacıyla yapılan mutluluk çubuğu operasyonlarının bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK ödeme şartları hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyon şikayeti olanlar sertleşme sorunu nasıl giderilir daha fazla bilgi almak için alanında uzman üroloji hekimine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/

3 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

4 Vendeira P. Penile prosthesis surgery: Indications and penoscrotal approach. Actas Urol Esp (Engl Ed). 2020 Jun;44(5):377-381. English, Spanish. doi: 10.1016/j.acuro.2020.01.010. Epub 2020 May 31. PMID: 32493599. DOI: 10.1016/j.acuro.2020.01.010

5 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/

6 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme sorunu nasıl giderilir
Sertleşme sorunu nasıl giderilir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 21 Eylül 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.