Skip to main content

Sertleşme Tedavisi Seçenekleri Nelerdir ve Kalıcı Çözüm

Cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunu yaşayan birçok erkek, sertleşme tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için üroloji hekimlerine başvuru yapar. Sertleşme sorunları oldukça yaygın görülen bir durum olup özellikle ciddi kalp damar hastalıklarının ilk ortaya çıkan belirtisi olabilir. Bu nedenle ilişki öncesi sertleşme oluşmaması ya da oluşan sertleşmenin yeterince uzun sürmemesi gibi durumlarda mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmak gereklidir. Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan bu durum, erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Kendi başına bir hastalık olmayan erektil disfonksiyon, diğer hastalık veya sağlık problemleri sonucu ortaya çıkabilen bir belirtidir. Tanı konulabilmesi için klinik değerlendirme ile birlikte doppler ultrasonografisi kullanılır. Doppler ultrasonografisi, penis içinde bulunan damarlardaki kan akımının görüntülenmesini sağlayan bir tanı aracıdır. Doppler sonucu erektil disfonksiyon teşhisi konulan kişilerde uygulanabilecek tedavi seçenekleri Avrupa Üroloji Derneği (EAU) tarafından hazırlanmış olan rehbere göre yapılır. Bu rehberde erektil disfonksiyon ile ilgili yapılan çalışmaların sonucunda, kişilere göre uygulanabilecek tedavi yöntemi önerileri yer alır.

Sertleşme Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

EAU rehberine göre ilk basamak tedavide penis sertleşmesine yardımcı olan haplar veya enjeksiyonlar kullanılır. Bu tedavi yöntemleri ilaç içerdiği için sadece belirli kişilerde uygulanabilir. İlaçların kullanımı yakın tarihte inme ya da kalp krizi gibi sağlık sorunları yaşayan kişilerde sakıncalıdır. Kullanımının sakıncalı olması durumunda vakum cihazları denenebilir. Erkeklerde sertleşme tedavisi için kullanılan bu cihazlar, cinsel ilişki öncesinde penis üzerine yerleştirilir ve vakum etkisiyle kan akımını bu bölgeye yöneltir. Bu sayede sertleşme imkanı tanıyan vakum cihazları çoğu zaman işe yarasa da bazen faydalı olmayabilir. Diğer tedavilerin sakıncalı olması veya fayda sağlamaması durumunda ya da kalıcı çözüm istenmesi hâlinde ise uygulanabilecek tedavi seçeneği mutluluk çubuğu ameliyatıdır. Ameliyat ile penis içerisindeki boşluklara protez, yani tıbbi yardımcı cihazların yerleştirilmesi ile bu tedavi yapılır. Uzun zamandır erektil disfonksiyonda kullanılan bu yöntem, yüksek oranda başarıya sahiptir. Hem sertleşme sorunu yaşayanlarda hem de partnerlerinde memnuniyet oranı yüksek olduğu için penis protezi tedavisi bu şekilde adlandırılmıştır.

Sertleşme Tedavisi için Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm müdür?

İlaç veya vakum cihazları, cinsel ilişki öncesi kullanım gerektirir ve geçici süreyle sertleşme oluşmasını sağlar. Bu nedenle kalıcı bir çözüm sunmaz. Ancak sertleşme tedavisi için kullanılan protezler kalıcı çözüm sunduğu için sıklıkla tercih edilir. Protezlerin en çok kullanılan çeşitleri tek veya üç parçalı olsa da iki parçalı olan çeşitleri de mevcuttur. Tek parçalı penil protez bükülebilen bir gövde yapısına sahip olduğu için ameliyatta ufak bir kesiden kolaylıkla penis içerisine yerleştirilebilir. Üç parçalı olanlar ise biraz daha karmaşık yapıya sahiptir. Pompa mekanizmasına sahip olan şişirilebilir özellikteki bu protezlerde protez, esnek yapıdadır. Testiste bulunan pompanın birkaç kez sıkılması ile penis içine implante edilmiş olan esnek parçalar sıvı ile dolar ve sertleşme oluşturur. Her iki protez çeşidinde de hidrofilik kaplama tercih edilebilir. Hidrofilik kaplama sayesinde ameliyatta veya sonraki süreçte protez yüzeyine bakterilerin yapışarak çoğalması büyük oranda engellenmiş olur. Bu sayede protez tedavilerinde en çok karşılaşılan istenmeyen etkilerden birisi olan enfeksiyonun gelişmesi önlenir.2

Protez tedavilerinde ameliyat masrafının kayda değer bir bölümü belirli şartlarda Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanır. Ödeme şartları ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için sitemizdeki iletişim bilgileri ile bize ulaşabilir veya “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Erektil disfonksiyonu olan kişiler ise sertleşme tedavisi seçenekleri için mutlaka üroloji hekimlerine başvurmalıdır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Tedavisi Seçenekleri Nelerdir ve Kalıcı Çözüm
Sertleşme Tedavisi Seçenekleri Nelerdir ve Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.