Skip to main content

Sertleşmeme Nedenleri Nelerdir ve Tedavi Seçenekleri Hakkında

Cinsel ilişki sırasında sertleşme problemi olan bireylerde özellikle kalp ve damar hastalıklarının araştırılması için sertleşmeme nedenleri oldukça önemlidir. İlişkilerde sorunlara yol açabilen bu durum bazı kişilerde ciddi kalp hastalıklarının ilk belirtilerinden biridir. Bu nedenle iktidarsızlık sorunu yaşayan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve gerekli tetkikleri yaptırmaları gereklidir. Üroloji bölümü tarafından takip ve tedavisi yapılan sertleşme problemleri, ilişki öncesi yeterli sertleşmenin oluşmaması ya da oluşsa bile yeteri kadar uzun sürdürülememesi şeklinde ortaya çıkar. Tıp literatüründe erektil disfonksiyon olarak isimlendirilen bu sorun, hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyebilen bir durumdur. Tanıda klinik değerlendirme ve doppler ultrasonografisi kullanılır. Tanı alan kişilerde ise kullanılabilecek farklı tedavi seçenekleri vardır. Kullanılacak tedaviler kişilerin mevcut sağlık durumuna, tedaviye uyumuna ve tercih ettikleri tedavi yöntemine göre belirlenir. Normal sağlıklı bireylerde öncelikle sertleştirici hap ve enjeksiyonlar, sonrasında vakum cihazları tercih edilir. Bu yöntemlerden fayda görmeyen kişilerde ise penil protez implantasyonu olarak isimlendirilen erektil disfonksiyon ameliyatı uygulanır.1

Sertleşmeme Nedenleri Nelerdir ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Erkeklerde cinsel ilişkide sertleşme sorunlarına yol açan birçok farklı neden vardır. Bunlara ek olarak erektil disfonksiyon oluşmasına katkıda bulunan çeşitli risk faktörleri de bulunur. Bu risk faktörleri genellikle yaşam tarzına yapılacak müdahalelerle düzeltilebilir. Sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı kilo alımı, aşırı alkol tüketimi ve uyuşturucu madde kullanımı sertleşme sorunlarına neden olabilen risk faktörlerindendir. Diğer sertleşmeme nedenleri arasında ise çeşitli hastalık veya sağlık sorunları bulunur. Diyabet, obezite gibi kalp damar sistemini etkileyen hastalıklar ile birlikte Parkinson hastalığı, multiple skleroz, polinöropati gibi sinir sisteminde görülen hastalıklar, sertleşme sorunlarına yol açabilir. Penil kanser, Peyronie hastalığı (penis eğriliği), mikropenis, hipospadias gibi penisi etkileyen durumlar da erektil disfonksiyon sebeplerindendir. Hormonal bozukluklar veya ruh sağlığında bozulmaya neden olan stres veya ilişki problemleri gibi durumların sonucunda da sertleşme sorunları ortaya çıkabilir. Tedavide genellikle sertleştirici hap veya enjeksiyonlar, vakum cihazları ya da mutluluk çubuğu kullanılır. Yakın zamanda kalp krizi ya da inme gibi sağlık sorunları yaşayan kişilerde ilaç kullanımı sakıncalı olabileceği için protez ameliyatı tercih edilebilir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubukları birçok farklı çeşide sahiptir. Tek, çift veya üç parçalı olabilen protezlerden genellikle tek veya üç parçalı olanlar tercih edilir. Bu protez çeşitleri arasında hidrofilik kaplaması olan protez çeşitleri de mevcuttur. Bu kaplama sayesinde protez ameliyatında riskli durumlardan biri olan protez yüzeyinde enfeksiyon riski en aza indirilir. Protezler, kullanılacak kişinin ihtiyaçları doğrultusunda tercih edilir. Ayrıca penisin anatomik boyutlarına uygun ölçülerde çap ve boya sahip protez çeşitleri vardır. Üç parçalı penis protezi, pompa mekanizması ile şişirilebilen gövdeye sahiptir ve bu sayede doğal görünümlü sertleşme sunar. Tek parçalı protezlerin gövdesi ise serttir ve bükülebilir özelliktedir. Erkeklerde sertleşmeme nedenleri arasında yer alan birçok hastalıkta, erektil disfonksiyon tedavisinde protezler kullanılabilir. Ameliyatların büyük çoğunluğu genel anestezi altında yapılıyor olsa da bazı ameliyatlar sadece bel altı uyuşturularak yapılabilir. Ameliyatlar protezin çeşidine göre ortalama yarım saat ya da bir saat kadar sürebilir. Ameliyat sonucunda istenmeyen durumların önlenmesi için belirli bir süre cinsel ilişki yasaklanır. Bu süreçteki yasaklara uyulması ve ayrıca ürologlar tarafından verilen reçetedeki ilaçların uygun şekilde kullanılması iyileşme sürecinde önemlidir.

Türkiye’de bazı şartların gerçekleşmesi hâlinde mutluluk çubuğu ameliyatı masraflarının önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanır. Bu şartlar ile ilgili daha detaylı bilgi için, internet adresimizde yer alan iletişim bilgileri ile bize ulaşabilir veya “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Cinsel ilişkide sertleşmeme nedenleri ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler ise üroloji doktorlarına başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeme Nedenleri Nelerdir ve Tedavi Seçenekleri Hakkında
Sertleşmeme Nedenleri Nelerdir ve Tedavi Seçenekleri Hakkında
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 21 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.