Skip to main content

Sertleşmeye en iyi ilaç yerine Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm mümkün mü?

Sertleşme sorunu yaşayan bazı erkekler sertleşmeye en iyi ilaç olarak kullanılan Sild*naf*l, T*dal*fil veya Avanafil gibi ilaçları kullanmaktadır. Ancak bu ilaçlar bazı ciddi yan etkilere yol açabildiği için dikkatli olunması gerekir. Özellikle daha önce kalp hastalığı olan kişilerde kullanılması önerilmeyen bu ilaçlar çarpıntı ve taşikardiye neden olabilmektedir. Ayrıca seyrek de olsa kalp krizi, kalp ritminin bozulması ve kalp durmasına bağlı ölümlere bile yol açabildiği bilinmektedir. Bunlara ek olarak sertleşme oluşması için bu ilaçların her cinsel aktivite öncesinde kullanılması gerekir çünkü bu ilaçlar ancak cinsel uyaran ile karşılaşıldığında etkisini göstermektedir.1,2 Sertleşme sorununda bu ilaçlar yerine mutluluk çubuğu olarak bilinen protezlerin kullanılması kalıcı çözüm oluşturmaktadır. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde de önerilen protez tedavisi, ameliyat dışı diğer tedavi yöntemlerinin fayda göstermediği kişilerde uygulanmaktadır. Ameliyat dışı tedaviler sadece sertleşmeyi sağlayan ilaçları değil, aynı zamanda penil enjeksiyon ve vakum cihazlarını da içerir. Penil enjeksiyon ve vakum cihazları da cinsel aktivite öncesi kullanılan ve geçici olarak sertleşme sağlayan tedavi yöntemleridir.3

Sertleşmeye en iyi ilaç yerine Mutluluk Çubuğu

Protez tedavisi, sertleşme sorununda geçici olarak kullanılan bir yöntem değildir. Aksine kalıcı bir çözüm olması ile ön plana çıkan protezler 40 yılı aşkın süredir sertleşme sorunu tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Bu süreçte teknolojinin de ilerlemesi sonucu yeni niteliklere sahip mutluluk çubuğu çeşitleri ortaya çıkmıştır. Temel olarak en sık kullanılan protez çeşitleri tek parçalı ve üç parçalı protezler iken iki parçalı olan protez çeşitleri de mevcuttur. Bu protezler sertleşmeye en iyi ilaç olduğu söylenen diğer tedavi yöntemlerine kıyasla uzun süreli kullanımda herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Tek parçalı protezler dayanıklı, sert bir gövdeye sahip olması ve mekanik aksamının olmaması nedeniyle genellikle herhangi bir ek ameliyat gerektirmeden uzun yıllar kullanılabilir. Üç parçalı penil protez ise doğal sertleşmeye benzer şekilde sertleşme oluşturduğu için memnuniyet oranının yüksek olduğu bir tedavi şeklidir. Teknolojideki ilerleme ile bu protezlerin hidrofilik kaplama ile gelen çeşitleri de bulunur. Hidrofilik kaplama, protez yüzeyinde enfeksiyon oluşma riskini azaltırken enfeksiyon oluşması durumunda antibiyotik emici özelliği sayesinde tedavi sürecine de katkıda bulunur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı öncesi hekim kontrolünde hastanın anatomik yapısına uygun boyutlar hesaplanır. Ayrıca seçilecek protez çeşidi de bu süreçte belirlenir. Ardından ameliyat öncesi bazı rutin tetkik ve kontroller yapılır. Protezin çeşidine göre ameliyatın şekli ve süresi değişmektedir. Tek parçalı protezde penis altından yapılan kesi ile burada bulunan kanallara iki adet penis protezi yerleştirilir. Bükülme açısı sayesinde tek parçalı protez ameliyatı daha kolay olmakta ve daha kısa sürede bitmektedir. Sertleşme sorunu tedavisinde sertleşmeye en iyi ilaç yerine tercih edilebilen üç parçalı protezler pompa, sıvı rezervuarı ve iki adet silindirden oluşur. Birbirine özel tüp sistemi ile bağlı olan bu parçalardan pompa testis içerisine, sıvı rezervuarı karın içerisine, silindirler ise penis içerisine yerleştirilir. Pompanın sıkıştırılması ile sıvı rezervuardaki sıvı silindirlere geçmekte ve sertleşmeyi sağlamaktadır. Yine pompadaki indirme tuşu ile sertleşme istenildiğinde sonlandırılmaktadır. Üç parçalı protezlerin ameliyatı biraz daha karmaşık olmasına rağmen genellikle bir saatte bitmektedir. Tek parçalı protez ameliyatı ise ortalama 30 dakika sürmektedir.

Protez ameliyatı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belli şartlar altında ödeme kapsamına alınmıştır. Bu ödeme şartları ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bize ulaşabilirler. Sertleşme sorunu yaşayan ve sertleşmeye en iyi ilaç ile mutluluk çubuğu hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler, alanında uzman bir üroloji hekimine danışabilirler.Referanslar

1 https://www.health.harvard.edu/mens-health/are-erectile-dysfunction-pills-safe-for-men-with-heart-disease

2 Sild*naf*l prospektüsü

3 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye en iyi ilaç yerine Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm mümkün mü?
Sertleşmeye en iyi ilaç yerine Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm mümkün mü?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Kasım 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.