Skip to main content

Sertleşmeye Hangi Doktor Bakar ve Mutluluk Çubuğu Nedir

Cinsel ilişki için yeterli sertleşmeye ulaşamayan erkekler sertleşmeye hangi doktor bakar sorusunun cevabını merak ederek sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır.

Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu duruma sebep olan birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar sinir sistemini, kalp ve dolaşım sistemini veya hormonal sistemi etkileyerek sertleşme sorununa neden olabilmektedir. Ayrıca psikolojik nedenlere bağlı olarak da erektil disfonksiyon oluşabildiği için sertleşme problemi, genel olarak birçok uzmanlık alanını ilgilendiren bir durumdur. Ancak genellikle erkeklerde erektil disfonksiyon dahil olmak üzere diğer tüm cinsel işlev bozukluklarına üroloji uzmanları bakmaktadır. Cinsel ilişki için yeterli sertleşmenin olmaması veya oluşan sertleşmenin istenilen süre boyunca sürdürülememesi durumunda sağlık kuruluşlarının üroloji bölümlerine başvurulmalıdır. Erektil disfonksiyon tedavisinde öncelikle Silden*fil, Varden*fil ve Tad*lafil etken maddelerini içeren ilaçlar ya da kan akışını artıran penil enjeksiyonlar kullanılır. Bu yöntemlerin etkili olmadığı durumlarda ise vakum cihazları ile negatif basınç oluşturularak sertleşme sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin fayda göstermediği durumda ise ameliyat ile penil protez implantasyonu yapılmaktadır.

Sertleşmeye Hangi Doktor Bakar ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Erektil disfonksiyon diyabet, obezite, hipertansiyon, hormonal düzensizlikler gibi iç hastalıkları ve endokrinoloji dallarını ilgilendiren hastalıklara bağlı oluşabilmektedir. Sertleşme sorununa neden olabilen diğer durumlardan olan multiple skleroz ve omurilik hastalıkları ise nöroloji ve beyin cerrahisi uzmanlıklarının ilgi alanıdır. İlişki problemleri, stres ve endişe ise psikiyatri dalının ilgilendiği erektil disfonksiyona neden olabilen durumlardır. Bu kadar çok uzmanlık alanını ilgilendirmesi nedeniyle birçok kişi sertleşmeye hangi doktor bakar konusunda kararsız kalmakta ve yanlış bir bölüme başvurabilmektedir. Sertleşme problemleri temel olarak üroloji doktorlarının ilgilendiği bir durumdur. Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları geçici olarak cinsel ilişki öncesinde sertleşme oluşturdukları için kalıcı bir çözüm sunmazlar. Bu nedenle birçok erkek kalıcı çözüm olması için mutluluk çubuğu olarak adlandırılan protez tedavisini tercih etmektedir. Protez tedavisi, erektil disfonksiyonun tedavisi amacıyla kırk yılı aşkın süredir güvenle tercih edilen bir yöntemdir. Penis içerisinde bulunan boşluklara yerleştirildiği için protezler dışarıdan bakıldığında fark edilmez ve kolay kullanım imkanı sunar.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Protezler temel olarak iki çeşitten oluşur. Bu protezler yurtdışında “malleable penile prosthesis” ve “inflatable penile prosthesis” olarak geçmektedir. Tek parçalı protezler dayanıklı ve sert bir gövdeye sahip olmasına rağmen el hareketi ile kolayca bükülebilen protezlerdir. Üç parçalı protezler ise pompa mekanizması ile çalışır ve şişirilebilir özelliktedir. Cinsel ilişkide sertleşme sorunu yaşayan ve sertleşmeye hangi doktor bakar öğrenerek üroloji hekimlerine başvuran erektil disfonksiyonu olan birçok kişi protez tedavisini tercih etmektedir. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan protez implantasyonu nadiren sadece bel altı bölgenin uyuşturulması ile de yapılabilir. Ameliyat öncesi gerekli tetkikler ve kontroller yapılarak ameliyat için uygun olan bireyler seçilir. Ameliyat sırasında penis altında yapılan ufak bir kesi tek parçalı penis protezi implantasyonunun yapılması için yeterli olmaktadır. Üç parçalı protezlerde ise pompa bölümü testise, silindir protez parçaları penis içine ve rezervuar parçası karın içine yerleştirilir. Üç parçalı protez ameliyatı biraz daha komplike olmasına rağmen genellikle ortalama 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Tek parçalı protezler için ameliyat süresi ise ortalama 30 dakikadır.

Protez operasyonları günümüzde oldukça sık yapılmakta olup ameliyat masraflarının bir bölümü ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bazı şartlarda karşılanmaktadır. Erektil disfonksiyonda penil protez tedavisi ve ödeme şartları ile ilgili daha detaylı bilgi için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Cinsel ilişkide sertleşmeye hangi doktor bakar sorusu ile ilgili daha detaylı bilgi için öncelikle sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurabilirsiniz.

 Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye Hangi Doktor Bakar ve Mutluluk Çubuğu Nedir
Sertleşmeye Hangi Doktor Bakar ve Mutluluk Çubuğu Nedir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 16 Mart 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.