Skip to main content

Sertleşmeye Kesin Çözüm Keçiboynuzu Sağlar mı ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

İktidarsızlık sorunu olan erkekler “sertleşmeye kesin çözüm keçiboynuzu ile mümkün mü” sorusunun cevabını merak etmektedir ve hekimlere bu soruyu sormaktadır.

Birçok derde doğal şifa olduğu söylenen keçiboynuzunun faydaları oldukça fazladır. Keçiboynuzu, doğal içeriği ve lifli yapısı sayesinde birçok hastalığa karşı önerilmektedir. İshalde, şeker hastalığında ve gizli şekerde, obezitede, yüksek kolesterolde tedaviye destek amaçlı kullanılmaktadır. Ancak keçiboynuzunun bu faydalarını kesin olarak kanıtlayan yeterli kaynak bulunmamaktadır.1 Erektil disfonksiyon olarak bilinen sertleşme sorununa neden olan diyabet, yüksek kolesterol ve obezite gibi durumlara karşı etkili olabileceği için tedavide destek amaçlı kullanımı önerilebilmektedir. Ancak tek başına yeterli bir tedavi yöntemi olduğunu gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Keçiboynuzunun sertleşmeye olan etkisinden çok sperm kalitesini olumlu yönde etkilediğini gösteren bazı çalışmalar mevcuttur.2 Keçiboynuzunun bilinen bir yan etkisi bulunmasa da bazı kişilerde alerjiye neden olabileceği bilinmektedir.1 Sertleşme sorununda kullanılan ve etkisi ispatlanmış olan yöntemler ise ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları ve penil protez implantasyonudur.

Sertleşmeye Kesin Çözüm Keçiboynuzu ile Sağlanır mı?

Sertleşme sorunu için ilaç tedavisinde Sild*naf*l, V*rden*fil ve T*dal*fil etken maddelerini içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar damarları genişleterek penis içerisine olan kan akışının artmasını sağlar ve sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur. Erkeklerde sertleşmeye kesin çözüm keçiboynuzu değildir ve sadece tedaviye destek amaçlı ek olarak kullanılabilir. İlaç tedavisi ile birlikte keçiboynuzu kullanımı bazı hekimler tarafından önerilebilmektedir. İlaçların etkisiz olduğu kişilerde ise penil enjeksiyon yöntemi kullanılabilir. Penis içerisine ilaç enjeksiyonunun yapıldığı bu tedavi de her zaman etkili olmayabilir. Bu durumda kullanılabilecek bir diğer yöntem vakum cihazlarıdır. Ancak bu üç yöntem de sadece cinsel ilişki öncesi geçici olarak sertleşme oluşturduğu için iktidarsızlığa kalıcı çözüm olmamaktadır. Bu yüzden birçok kişi penis protezi implantasyon ameliyatı olmaktadır. 40 yıldan uzun süredir kullanılan bu protezler penis içerisine yerleştirilirler ve dışarıdan fark edilmezler. Günümüzde en yaygın kullanılan çeşitleri tek parçalı ve üç parçalı penil protezlerdir. Tek parçalı protezler bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilirken üç parçalı protezler pompa sistemi ile şişirilerek sertleşme oluşturur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatı öncesi dönemde her ameliyatta olduğu gibi rutin tetkik ve testler yapılır. Bu testlerin sonucunda kişilerin ameliyat için uygunluğu saptanır. Ayrıca ameliyat öncesi yapılan kontrollerde iktidarsızlık sorunu yaşayan bireylerin ihtiyaçlarına uygun protez çeşidi belirlenir. Kontroller sırasında ayrıca hesaplamalar yapılarak uygun boyuttaki protez belirlenir. Ameliyata uygun olan bireyler için protez implantasyonu çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Nadiren ameliyat sadece belden aşağısının uyuşturulması ile de yapılabilmektedir. Erkeklerde sertleşmeye kesin çözüm keçiboynuzu ile mümkün olmasa da protez ameliyatı ile kalıcı bir çözüm sağlanabilmektedir. Tek parçalı protezler için ameliyat süresi ortalama 30 dakikayken üç parçalı protezlerde bu süre bir saati bulabilmektedir. Penis altına yapılan ufak bir kesi yardımı ile tek parçalı mutluluk çubuğu implantasyonu yapılabilmektedir. Üç parçalı protezlerde ise daha çok parça bulunduğu için ameliyat biraz daha komplekstir. Pompa testise, rezervuar karın içine ve silindirler penis içine implante edilir. Ameliyat sonrasında ise istenmeyen durumların gerçekleşmemesi için hekim kontrolüne zamanında gidilmesi ve verilen önerilere uyulması tedavi sürecine katkıda bulunmaktadır.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan mutluluk çubuğu tedavisinin masrafları bazı şartlarla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçerek SGK ödeme şartları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Erkeklerde sertleşmeye kesin çözüm keçiboynuzu ile mümkün mü hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler ise alanında uzman üroloji hekimlerine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-321/carob

2 https://doi.org/10.15171/PS.2018.16

3 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye Kesin Çözüm Keçiboynuzu Sağlar mı ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Sertleşmeye Kesin Çözüm Keçiboynuzu Sağlar mı ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 23 Şubat 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.