Skip to main content

Sertleştirici ilaçlar nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm

İktidarsızlık tedavisinde kullanılan sertleştirici ilaçlar bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kullanım öncesi mutlaka hekime danışılmalıdır. Kalp hastalarında ani kalp durması ve ölüm gibi ciddi riskleri bulunan bu ilaçlar Sild*naf*l, T*dal*fil ve V*rden*fil etken maddelerini içerir. Bu etken maddeler kalp ve damar sistemini etkileyerek kan akışının artmasına ve peniste sertleşmenin oluşmasına neden olurlar. Bu ilaçlar Avrupa Üroloji Derneği tarafından erektil disfonksiyon sorununun tedavisinde kullanım için önerilmektedir. Ancak ciddi yan etkilerinin olması nedeniyle kullanımının mümkün olmadığı durumlarda diğer tedavi yöntemleri düşünülmelidir. Diğer yöntemlerden birisi olan penil enjeksiyon tedavisinde penis içerisinde bulunan kanallara ilaç enjeksiyonu yapılır. Vakum cihazları da sertleşme sorunu için kullanılan bir diğer tedavi şeklidir. Vakum cihazları penis içerisine kan akışının gerçekleşmesi için negatif basınç etkisini kullanarak sertleşme oluşturur. Bu üç tedavi yöntemi için de cinsel uyarıcı olması gereklidir. Ayrıca üç yöntem de geçici bir çözüm sunar. Bu durumda penil protez tedavisi önerilen bir diğer tedavi yöntemidir.1

Sertleştirici İlaçlar Zararlı mıdır ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Sertleşmeyi sağlayan ilaçların kullanımı birçok kişide sakıncalıdır. Özellikle ciddi karaciğer yetmezliği olan kişilerde, yakın zamanda inme veya kalp krizi geçirenlerde ve tansiyon düşüklüğü olanlarda kullanılmamalıdır. Erektil disfonksiyon nedeniyle kullanılan sertleştirici ilaçlar bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. Sild*naf*l etken maddesinin kullanımına bağlı olarak baş ağrısı, görme bozukluğu, bulanık görme, sıcak basması, yüzde kızarma, burun tıkanıklığı ve bulantı gibi yan etkileri sık görülür. Burun kanaması, göğüs ağrısı, kanlı idrar, işitme kaybı, çarpıntı ve ciddi göz hastalıkları da daha nadir de olsa görülebilen yan etkilerdendir.2 Riskleri nedeniyle bu ilaçların kullanımına başlamadan önce bir sağlık kuruluşunda kapsamlı bir değerlendirme yapılması önemlidir. Birçok kişi yan etkileri ve sadece geçici çözüm sunması nedeniyle ilaçların yerine mutluluk çubuğu ameliyatını tercih etmektedir. Kırk yıldan uzun süredir kullanılan protez tedavisi günümüzde de güvenle uygulanmaktadır. Memnuniyet oranının yüksek olması sonucu halk tarafından bu şekilde adlandırılmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan protez çeşitleri ise tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis içerisinde bulunan boşluklara corpus cavernosum adı verilmektedir. Penis içerisinde bu boşluklardan iki adet vardır. Normalde kan ile dolarak sertleşmenin oluşmasını sağlayan bu kanalların işlevini yitirmesi sonucu sertleşme bozuklukları oluşur. Bu nedenle corpus cavernosum kanallarının içine birer adet protez parçası yerleştirilerek sertleşmenin yapay olarak oluşturulması sağlanır. Tek parçalı protezlerde bu işlem penis altında ufak bir kesi yapılması ile gerçekleşir. Üç parçalı penis protezi ise biraz daha kompleks bir yapıya sahiptir. Özel bir tüp sistemi ile birbirine bağlı olan pompa, rezervuar ve silindir parçalardan oluşur. Silindir parçalar ameliyatla corpus cavernosum içerisine yerleştirilirken pompa testise, rezervuar ise karın içine implante edilir. Pompanın sıkıştırılması ile rezervuarda bulunan sıvı silindirlerin içine dolarak sertleşme oluşturur. Rezervuarın içine sıvının geri dönmesi için ise testise yerleştirilen pompadaki indirme tuşuna basılır. İktidarsızlıkta sertleştirici ilaçlar yerine kullanılabilen tek parçalı protezler ise bükülebilen bir gövde yapısına sahiptir. Gerekli olduğunda elle dik hâle getirilerek sertleşme oluşturur. Gerekmediğinde ise iç çamaşırı içerisine kolaylıkla gizlenebilir.

Vücut içine yerleştirildiği için dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen protezlerin masrafları bazı şartların gerçekleşmesi hâlinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Bu şartlar ile ilgili bilgi almak istiyorsanız sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda sertleştirici ilaçlar ile ilgili daha detaylı bilgi için ise üroloji hekimine danışabilirsiniz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 Sild*naf*l prospektüsü


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleştirici ilaçlar nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm
Sertleştirici ilaçlar nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 15 Şubat 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.