Skip to main content

Sertleştirici Jel Hakkında Her Şey ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

İktidarsızlık sorunu olan erkekler için piyasada sertleştirici jel adı altında birçok farklı ürün satılmaktadır. Ancak bu ürünleri almadan önce dikkat edilmelidir. Çünkü ereksiyon oluşturucu özelliği olduğu iddia edilen bu ürünlerin etkileri tıbbi olarak ispatlanmamış olmakla birlikte ciddi zararları olabilmektedir. Penis üzerine sürülerek uygulanan bu jellerle ilgili yapılan bilimsel çalışmalar mevcuttur, ancak etkinliği henüz gösterilmemiştir. Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ile ilgili Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan son rehbere göre iktidarsızlık sorununda kullanımı önerilen tedavi seçenekleri arasında sertleştirici jeller bulunmamaktadır. Tıpta erektil disfonksiyon olarak bilinen sertleşme bozukluklarının tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi önerilmiştir. İçeriğinde Sild*naf*l, T*dal*fil ve V*rden*fil gibi etken maddelerin bulunduğu bu ilaçlar penis içerisine olan kan akışını artırarak etki gösterirler. Bu tedavi yönteminin dışında penis içerisine uygulanan enjeksiyonların da faydalı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca vakum cihazları da negatif basınç etkisiyle sertleşme oluşturan ve Avrupa Üroloji Derneği tarafından önerilen bir diğer yöntemdir. Bu tedavi yöntemlerinin etkisiz olması durumunda ise penil protez implantasyonu önerilmektedir.1

Sertleştirici Jel Zararlı mıdır ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Piyasada penis büyütücü veya sertleştirici özelliği olduğu söylenen jeller birçok farklı marka adı ile satılmaktadır. Bu jellerin etkinliği doğrulanmadığı gibi neden olabilecekleri birçok yan etki vardır. Jeli kullanan kişilerde alerjik reaksiyon gelişebileceği gibi kondom kullanılmaması durumunda partnerlerinde de alerji durumu görülebilmektedir. Bunların dışında kaşıntı, ağrı, yanma gibi yan etkiler de oluşabilmektedir. Bu nedenle sertleştirici jel kullanmayı düşünen kişilerin öncelikle üroloji hekimlerine danışması önemlidir. Zararları ve etkinliğinin ispatlanmamış olması nedeniyle birçok kişi Avrupa Üroloji Derneği tarafından önerilen tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden penis protezi dışındakiler geçici olarak sertleşme sorununa çözüm olurken protez tedavisi kalıcı çözüm sunar. Bundan dolayı kırk yılı aşkın süredir protez tedavisi iktidarsızlık probleminin tedavisinde güvenle uygulanmaktadır.

Günümüzde en yaygın kullanılan protezler tek parçalı veya üç parçalıdır. Tek parçalı protezlerin gövdesi sert ve esnektir. Geniş bükülme açısı sayesinde kolay kullanım imkanı sunar. Üç parçalı protezler ise pompa mekanizması ile çalışır. Pompanın şişirilmesi ile doğal görünümlü bir sertleşme oluşturur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi sağlık kuruluşunda gerekli tetkik ve testler yapılarak bireylerin ameliyat için uygun olup olmadıkları belirlenir. Uygun olan bireyler ile yapılan değerlendirmeler sonucu protez çeşidi ve boyutu belirlenir. Tek parçalı mutluluk çubuğu ameliyatında penisin alt kısmına küçük bir kesi yapılır. Geniş bükülme açısı sayesinde kesinin geniş yapılmasına gerek kalmadan kolaylıkla penis içerisine implante edilmesi mümkündür. İki adet protez peniste bulunan boşlukların içerisine yerleştirilir. Zararları nedeniyle sertleştirici jel kullanımı önerilmeyen kişilere uygulanabilecek diğer protez çeşidi ise üç parçalı protezlerdir. Üç parçalı protezler özel tüp sistemi ile birbirine bağlantılı üç parçadan oluşur. Ameliyat sırasında silindir parçaları penis içerisine, rezervuar bölümü karın içerisine ve pompası ise testis içerisine yerleştirilir. Hidrolik prensibine uygun çalışan bu protez çeşidinde pompanın sıkıştırılması ile rezervuardaki sıvı penis içindeki silindirlere doğru akar ve sertleşme oluşur. Sertleşmenin sonlandırılması için ise pompadaki indirme tuşuna basılarak sıvının tekrar rezervuara dolması sağlanır. Ameliyattan sonra üroloji hekimi tarafından verilen önerilere uyulması tedavi başarısını olumlu yönde etkilediği için bu önerilere dikkat edilmelidir.

Ülkemizde erektil disfonksiyon sorunu yaşayan ve mutluluk çubuğu ameliyatı olmak isteyen erkekler için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı şartların oluşması durumunda tedavi masraflarının bir bölümünü ödeme kapsamına almıştır. Sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bizimle iletişime geçerek bu şartlar ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İktidarsızlık için sertleştirici jel kullanımı hakkında daha detaylı bilgi isteyenler ise üroloji hekimlerine danışabilirler.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleştirici Jel Hakkında Her Şey ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Sertleştirici Jel Hakkında Her Şey ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Şubat 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.