Sertleştirici Krem Hakkında Her Şey ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

İktidarsızlık sorunu olan erkeklerde sertleştirici krem olarak bilinen ve alprostadil isimli etken maddeyi içeren kremlerin kullanımı fayda sağlayabilmektedir. Alprostadil peniste bulunan kasların gevşemesini sağlayarak kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Peniste ereksiyon oluşmasını sağlamak için alprostadil içeren krem penis ucuna uygulanır. Haftada 2-3 defadan fazla kullanılmaması gereken bu krem, 24 saat içinde yalnızca bir kez kullanılabilir.1 Cinsel ilişkiden 5 ila 30 dakika öncesi kullanılması önerilen bu kremin kullanımından önce olası yan etkilerden korunmak için hekim kontrolüne gidilmesi önemlidir. Bazı özel durumlarda kullanımı sakıncalı olan bu kremin ciddi yan etkileri de olabilmektedir. Bu nedenle birçok kişi diğer tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Avrupa Üroloji Derneği tarafından iktidarsızlık sorununda önerilen diğer tedavi seçenekleri ilaç (hap) kullanımı, penil enjeksiyon, vakum cihazları ve penil protez ameliyatıdır.2 Sertleştirici ilaç kullanımı ve enjeksiyon tedavisinde kullanılan ilaçların da kremde olduğu gibi ciddi risk ve yan etkileri vardır. Vakum cihazları da cinsel ilişki öncesi kullanılan ve geçici sertleşme oluşturan bir tedavi yöntemidir.

Sertleştirici Krem Zararlı mıdır ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Penis ucundaki açıklığa uygulanan kremlerin birçok durumda kullanımı sakıncalıdır. Ortostatik hipotansiyon, kalp krizi ve bayılma gibi altta yatan hastalıkları bulunanlarda, orak hücre anemisi olanlarda ve taşıyıcılarda, çeşitli kan hastalıklarında kullanılmaması gereklidir. Ayrıca anormal penis anatomisi ve penis eğriliği olan kişilerde de kullanımı zararlıdır. Bunların dışında kremin kullanımı dolaylı olarak partneri de etkileyebileceği için çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarla ilişki öncesi kondom kullanılması gereklidir. Yapılan çalışmalarda hamile kadınlarda ve hamile kalma ihtimali olan kişilerde kremin zararlı olduğu gösterilmiştir. Erkeklerde sertleştirici krem kullanımı bazı yan etkilere de sahiptir. Peniste ağrı, yanma, hissizlik, zonklama, karıncalanma ve enfeksiyon ile beraber ciltte döküntü yan etkileri sık olarak görülür. Bunlara ek olarak tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi ve bayılma gibi yan etkileri de vardır.1 Kremler cinsel ilişki öncesi geçici olarak sertleşmenin oluşmasını sağladığı için iktidarsızlık sorununa kalıcı çözüm sunmazlar. Bu nedenle mutluluk çubuğu yani protez ameliyatı tercih edilebilir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatı öncesi erektil disfonksiyon sorunu olan bireylerin tıbbi olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirmede kişilerin ameliyat için uygun olup olmadıkları belirlenir. Ameliyat için uygun olduğu tespit edilen kişiler için değerlendirmeler sırasında yapılan ölçümlerle uygun boyuttaki protezler belirlenir. Ayrıca protez çeşidi de bireylerin ihtiyaçlarına göre tercih edilir. Tek parçalı protezler bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilerek sertleşme sağlarlar. Üç parçalı penis protezi ise pompa mekanizması sayesinde şişirilerek sertleşme oluşturur. Tek parçalı protez ameliyatında penis altına küçük bir kesi yapılarak protez implantasyonu yapılır. Erkeklerde sertleştirici krem yerine tercih edilen üç parçalı protez ameliyatı ise biraz daha komplekstir. Üç parçalı protezin silindir parçaları penis içine implante edilirken pompa testise, rezervuar kısmı ise karın içine yerleştirilir. Tek parçalı protez implantasyonu ortalama olarak 30 dakika sürmektedir. Üç parçalı protezler için bu süre ortalama bir saat kadardır. Penis içerisine yerleştirildikleri için iki protezin de dışarıdan bakıldığında fark edilmeleri mümkün değildir.

Erektil disfonksiyonda uzun süredir kullanılan bir tedavi yöntemi olan protezlerin tedavi masraflarının bir bölümü bazı şartların oluşması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Sitemizdeki Bilgi İsteme Formu aracılığıyla bizimle iletişime geçerek bu şartlar ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda sertleştirici krem kullanımı ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler ise alanında uzman bir üroloji hekimine danışabilirler.Referanslar

1 Alprostadil krem prospektüsü

2 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf, sayfa 23


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleştirici Krem Hakkında Her Şey ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Sertleştirici Krem Hakkında Her Şey ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 11 Şubat 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.