Skip to main content

Sertleştirici Sprey Nedir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?

Sertleşme sorunları birçok erkeğin şikayetçi olduğu bir durumdur. Bu soruna çözüm olduğu iddia edilen sertleştirici sprey olarak satılan birçok ürün vardır. Sertleşme sorunları özellikle diyabet, hipertansiyon, obezite gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir. Ayrıca ileri yaştaki erkeklerde görülme oranı da daha fazladır. Sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu madde kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar da sertleşme sorunlarına yol açar. Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu durum üzerinde uzun yıllar boyunca araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmaların sonuçlarının derlendiği bir rehber Avrupa Üroloji Derneği tarafından yayınlanmış ve ürologlar arasında kabul görmüştür. Bu rehbere göre erektil disfonksiyon için öncelikle yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Düzenli egzersiz yapılması, beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ve sağlığa zararlı kötü alışkanlıklardan uzak durulması bu değişiklikler arasında yer alır. Bunların dışında medikal olarak uygulanabilecek tedavi yöntemleri de vardır. İlaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları erektil disfonksiyonda kullanılan ve geçici olarak sertleşme oluşturan tedavi yöntemleridir. Sertleşme sorununa kalıcı çözüm olarak ise mutluluk çubuğu kullanılır.1

Sertleştirici Sprey Nedir ve Bilimsel Olarak Geçerliliği Nedir?

Piyasada ve farklı internet sitelerinde satılan çeşitli spreylerin sertleştirici özelliği olduğu iddia edilmektedir. Erektil disfonksiyonda sertleştirici sprey kullanımı bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkiye sahip olmadığı için Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde bulunmaz. Ayrıca ilaç olarak kullanımı onaylanmış herhangi bir sprey yoktur. Bu yüzden bu ürünler eczanelerde satılmaz. Nasıl üretildiği belli olmayan bu ürünlerin kullanımı güvenilir değildir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle sprey kullanımı düşünen kişilerin öncelikle profesyonel bir görüş almak için üroloji hekimlerine başvurmaları gereklidir. Üroloji hekimleri tarafından kullanılan tedavi yöntemleri arasında sertleştirici spreyler yer almaz. Bu ürünlerin yerine eczanelerden kolayca temin edilebilen ilaç tedavisi üroloji kontrolü sonrası kullanılabilir. Ancak ilaç tedavisinin de birçok kişide kullanımı sakıncalıdır. Kalp hastalığı bulunan veya yakın tarihte inme geçiren kişilerin sertleştirici hap kullanımı önerilmez. Bu durumda kırk yıldan uzun süreli uygulanan bir tedavi yöntemi olan penil protez implantasyonu kullanılabilir. Protezler, erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı çözüm sunan tek yöntem olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penil protezler penis içerisindeki boşlukların içerisine yerleştirilen tıbbi yardımcı cihazlardır. Tek parçalı ve üç parçalı protezler en çok tercih edilen protez çeşitlerindendir. Tek parçalı penis protezi sert, dayanıklı bir gövdeye sahiptir. Bu gövdenin sahip olduğu bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilerek kullanılabilir. Herhangi bir mekanik aksama sahip olmadığı için uzun süreli kullanıma uygun ve ekonomik bir protez çeşididir. Erektil disfonksiyonda sertleştirici sprey yerine kullanılabilen üç parçalı protezler ise pompa ve özel tüp sistemine sahiptir. Ameliyatla karın içine rezervuar bölümü yerleştirilirken silindir parçaları penisteki boşluklara, pompası ise testise yerleştirilir. Bu protez parçaları özel bir tüp sistemi sayesinde birbiri ile bağlantılıdır. Pompanın elle birkaç kez sıkıştırılması sonucu rezervuarda bulunan sıvı tüplerden ilerleyerek silindirlerin içine dolar. Bu sıvının hacmi ile peniste doğal görünümlü bir sertleşme oluşur. Pompadaki indirme tuşuyla da sıvı tekrar rezervuara döner ve sertleşme sonlandırılır. Bu protez çeşidi peniste doğal ereksiyon oluşturması ve sürekli sertlik hissi oluşturmaması nedeni ile tercih edilir.

Bazı şartların oluşması durumunda erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan protezlerin masraflarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme kapsamındadır. Bu kısmi ödeme şartları ile ilgili bilgi için sitemizdeki iletişim bilgilerini kullanabilir ya da “Bilgi İsteme Formu” ile bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda sertleştirici sprey ve mutluluk çubuğu ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler üroloji hekimlerine başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleştirici Sprey Nedir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?
Sertleştirici Sprey Nedir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 7 Mayıs 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.