Skip to main content

Sertliğimi Koruyamıyorum Ne Yapmalıyım ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Cinsel ilişki sırasında sertliğimi koruyamıyorum ve yeterince sertleşemiyorum diyen kişilerin erektil disfonksiyon açısından değerlendirilmeleri gereklidir.

Bunun için sağlık kuruluşlarında üroloji bölümüne başvurulması önemlidir. Erektil disfonksiyon günümüzde erkeklerde oldukça sık rastlanan bir durum olup sertleşme sorunları ile kendini gösterir. Erkeklerde göreceli olarak sık görülen görülen cinsel fonksiyon problemlerinden birisi olan erektil disfonksiyon, kendi başına bir rahatsızlık olmayıp genellikle diğer hastalık veya sağlık problemlerine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle diyabet, obezite, hipertansiyon, omurilik hastalıkları ve multiple skleroz hastalarında görülebildiği gibi tütün mamullerinin kullanımı, sağlıksız beslenme ve aşırı alkol tüketimine bağlı da oluşabilir. Antidepresan etkisi olan bazı ilaçlar ve hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmının da erektil disfonksiyon oluşma riskini artırdığı bilinmektedir. Bunların dışında psikolojik etkenlere bağlı olarak da sertleşme problemi görülebilir. Stres, ilişki problemleri ve endişe durumu, sertleşme sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Erektil disfonksiyon tedavisi için ilaç veya enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları, mutluluk çubuğu gibi tedavi yöntemleri kullanılır.1

Sertliğimi Koruyamıyorum Sorusunun Cevabı

İlaç tedavisinde kullanılan Silden*fil, Tad*lafil ve Varden*fil etken maddeleri penis içerisine olan kan akışını artırarak etkisini gösterir. Cinsel ilişki öncesi kullanılan bu ilaçlar “sertliğimi koruyamıyorum” diyen birçok erkeğin geçici olarak yeterli sertliğe ulaşmasına yardımcı olur. Penil enjeksiyon tedavisinde penis içerisinde bulunan kanallara yapılan ilaç enjeksiyonu ile geçici sertleşme oluşturulur. Vakum cihazları ise negatif basınç prensibi ile kan akışını penise doğru yönlendirir ve geçici bir ereksiyon hâli oluşturur. Erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı bir çözüm sunan tek yöntem ise protez tedavisidir. Protez tedavisinde ameliyat ile penis içerisinde bulunan boşluklara penis protezi implante edilir. Bu protezler penis içerisine yerleştirildikleri için dışarıdan bakıldığında fark edilemeyen tıbbi cihazlardır. Başvurulan protezler genellikle tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir.

Tek parçalı protezler manuel olarak dik pozisyona getirilirken üç parçalı protezler, pompa vasıtasıyla aktifleştirilerek doğala en yakın şekilde sertleşmenin meydana gelmesine katkıda bulunurlar. Tek parçalı protezler uzun süre yeniden ameliyat gerektirmeden kullanım imkanı sunması ile avantajlı iken üç parçalı protezler doğal görünümlü sertleşme oluşturduğu ve sürekli sertlik hâli yapmadığı için tercih edilmektedir.

Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde kalıcı çözüm sunan tek tedavi yöntemi olan protezler kırk yıldan uzun süredir güvenle kullanılmaktadır. Protez ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılmakla birlikte nadiren sadece bel altının uyuşturulması ile de yapılabilmektedir. Tek parçalı protezler için ameliyat süresi daha kısadır. Üç parçalı protez operasyonu ise biraz daha komplike olmasına rağmen genellikle bir saat sürmektedir. Penisin alt bölgesine gerçekleştirilen ufak bir kesi sayesinde penis içerisindeki boşluklara protezler yerleştirilir. Son teknoloji hidrofilik kaplamaya sahip penil protez çeşitleri ameliyat sırasında veya sonrasında protez yüzeyine bakterilerin yapışmasına ve üremesine karşı koruyucu bariyer özelliği gösterir. Bu sayede ameliyat sonrası istenmeyen durumların başında gelen enfeksiyon riski de daha azdır. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir. Bu süreçte ameliyatı gerçekleştiren üroloji hekiminin tavsiyelerine uyulması ve önerilen ilaçların kullanılması ameliyat sonrası tedavi sürecini olumlu etkilemektedir. Özellikle sertliğimi koruyamıyorum ve sertleşme olmuyor diyen birçok kişi protez tedavisinden sonra istediği sonuca ulaşabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı şartların oluşması halinde ödeme kapsamına alınan erektil disfonksiyonda mutluluk çubuğu tedavisi Avrupa Üroloji Derneği tarafından da önerilen tedavi yöntemlerindendir. Bu şartlar ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Cinsel ilişkide sertliğimi koruyamıyorum diyen kişiler ise tedavi için mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 http://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertliğimi Koruyamıyorum Ne Yapmalıyım ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Sertliğimi Koruyamıyorum Ne Yapmalıyım ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 20 Mart 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.