Skip to main content

‘Sildenafil’ Kullanımı, Faydaları ve Penil Protez Alternatifi

“Sildenafil nedir, nasıl kullanılır? Ereksiyon sorunlarına karşı penil protez tedavisi ile nasıl bir etkileşim içindedir? ve diğer tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Giriş: ‘Sildenafil’ Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Erektil disfonksiyon (ED), cinsel ilişkide tatmin edici ereksiyonun sağlanamama ya da sürdürülememe durumu olarak tanımlanabilir. Sildenafil, erektil disfonksiyon bozukluğunda oral olarak kullanılan bir ilaçtır. İlk olarak 1998 yılında Pfizer isimli firma ile piyasaya sunulmuştur. Sildenafil, piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren hastalar için ciddi bir çıkış yolu olmuştur. Sildenafil ile ilgili merak edilen her şeye detaylı olarak makalemizde yer verilmiştir1.

Sildenafil’in Etki̇ Mekanizması ve Avantajları

Sildenafil’in etki mekanizması şu şekildedir: CGMP spesifik fosfodiesteraz tip 5’in güçlü bir inhibitörüdür. Düz kaslarda CGMP konsantrasyonunu arttırır ve nitrik oksitin gevşetici etkisini arttırır.  Nitrik oksit cinsel uyarı ile salınır, guanilat siklaz aktivasyonunu arttırır ve CGMP sentezine neden olur. Bu durum düz kasların gevşemesini sağlar, kan akışını hızlandırır. Bu şekilde sertleşme ve sertleşmenin uzun sürmesi sağlanmaktadır.

Sildenafil, doğrudan erektil disfonksiyon bozukluğu yaşayan erkeklerde tedaviye yönelik kullanılan bir ilaçtır. Sertleşmenin sağlanamaması ya da sertleşmenin istenilen süre boyunca devam etmemesi halinde kullanılır, sertleşmeyi sağlar ve sertleşme süresini uzatarak hastanın şikayetlerini giderir.

Yan Etkiler ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sildenafil tedavi edici etkilerine ek bir takım yan etkilerde göstermektedir:

 • En yaygın rastlanan yan etki baş ağrısıdır. Bulantı, sıcak basması, yüz kızarması, hazımsızlık, sersemlik hissi ve görme bozuklukları yaygın görülen yan etkilerdendir.
 • Çeşitli alerjik reaksiyonlar aniden ortaya çıkabilir. Nefes alma zorlukları, göz kapağı, dil, damak ve yüzde şişme gözlenebilir.
 • Göğüs ağrıları, kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu, yüksek kan basıncı, baş dönmesi, baygınlık hissi, idrarda kanlanma gibi az rastlanan yan etkilerin rastlanması halinde ilacın kullanımı bırakılmalı ve en yakın hastaneye başvurulmalıdır.

Sildenafil kullanımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Doktor talimatları: Sildenafil kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Doktorunuz sağlık durumunuzu değerlendirerek size uygun olup olmadığını bildirecektir.
 • İlaç etkileşimleri: Sildenafil birçok ilaç ile etkileşim oluşturabilir ya da etkinliklerini değiştirebilir. Bu sebeple kullanılan diğer ilaçların doktora mutlaka bildirilmesi gerekmektedir.
 • Kalp sağlığı: Sildenafil kan damarlarını genişletir ve ereksiyonu sağlar. Fakat kalp problemleri olan kişilerde ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple kalp rahatsızlığı olan bireyler sildenafil kullanmadan önce kesinlikle doktora danışması gerekmektedir.
 • Göz problemleri: Sildenafil kullanımı bazen görme problemlerine (renklerin soluk görünmesi, bulanık görme)  neden olabilir. Eğer daha önce göz ile ilgili bir problem yaşadıysanız, retina ile ilgili bir hastalığınız varsa doktorunuza bildirmeniz gereklidir.
 • Nitrat ilaçları: Kalp hastalığının tedavisinde kullanılan nitrogliserin benzeri nitrat türevi ilaçların sildenafil ile kullanımı kan basıncında ciddi düşüklüklere neden olabilmektedir. Bu nedenle bu ilaç grubu ile kullanımı önerilmemektedir.
 • Alkol ve uyuşturucu maddeler: Sildenafil alkol ve uyuşturucu maddelerle etkileşime girerek yan etkilerin artmasına neden olur. Bu sebeple sildenafil kullanımı sırasında alkol ve uyuşturucu maddelerden kaçınmanız tavsiye edilir.

Sildenafil kullanırken bu önemli noktalara dikkat etmek, güvenli ilaç kullanımı ve beklenen etkinin gerçekleşmesini sağlar. Ancak yine de ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktor kontrolünde ve yine doktor önerisi ile kullanılması en iyisidir.

Penil Protez Tedavisi ve Sildenafil’in Önemi

Penis protezi tedavisi, sertleşme problemleri söz konusu olduğunda ilaç, penil enjeksiyon gibi tedavi yöntemleri kişiye fayda sağlamadığı zaman kullanılan bir tedavi yöntemidir. Penis protezi, mutluluk çubuğu olarak ta bilinmektedir.

Ereksiyon Sorunlarına Karşı Penil Protez Tedavisi̇nin Avantajları

Penis protezi tedavisi ereksiyon sorunları yaşayan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu sorunlar, penis protezleri ile kalıcı olarak çözülebilmektedir. Bu durum kişinin ve partnerinin sağlıklı bir cinsel hayat yaşamasını, fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan daha konforlu ve mutlu bir hayat sürmelerini sağlar. Diğer avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal ve kontrollü ereksiyon sağlar,
 • Dışarıdan fark edilmez,
 • İlaç kullanımına gerek kalmaz,
 • Cinsel tatmini arttırır,
 • Uzun ömürlüdür, genellikle 10 yıl veya daha uzun süreler kullanılmaktadır. Bu durum uzun vadede maliyet açısından etkin bir çözüm sağlar.

Sildenafil ve Penil Protezle Kıyaslanması

Penil protez tedavisi, ilaç tedavisinden başarılı geri dönütler alınamadığı takdirde uygulanmaktadır. Penil protez tedavisi, kişinin erektil disfonksiyona bağlı şikayetlerinin kalıcı olarak giderilmesini sağlamaktadır.  Genç hastalarda genellikle penil protez tedavisi tercih edilmez, semptomlar ilaçlar ile giderilmeye çalışılır. Ancak yaşı ilerlemiş hastalar için ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda penil protez tedavisi uygulanır.

Sildenafil Kullanırken Penil Protezin Avantaj ve Dezavantajları

Hastalar genellikle ilaç tedavisinden olumlu yanıt alamadığı durumlara penil protez yöntemine başvururlar.

Erektil disfonksiyon bozukluğu yaşayan erkekler için oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Avantajlar cinsel yaşamın normal ilerlemesi ile özgüven eksikliği hissinin giderilmesi ve sertleşme probleminin çözülmesi şeklindedir. Rigicon, erektil disfonksiyonu (ED) tedavi etmek için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyan erkekler için Infla10® üç parçalı şişirilebilir penis protezlerini sunmaktadır. Infla10® silindirleri fibrotik dar korporal anatomiler için tasarlanmış olup, bu özel hasta tipinde şişirilebilir penil protez implantasyonu için bir seçenek yaratmaktadır.

Penil protez tedavisi cerrahi bir işlem olduğundan diğer tüm cerrahi işlemler gibi bir takım dezavantajlar barındırır. Operasyonun başarısız olması, kanama, enfeksiyon gibi bazı riskler bulunmaktadır. Bazen protezlerin değişmesi ya da ek operasyonlar gibi bazı ekstra zorluklarda yaşanabilir. Protezlerin maliyetleri, cihaz fiyatlarının oldukça yüksek olması dezavantajlar arasında sayılabilir.

Penil Protezin Sildenafil Kullanımına Etkisi

Penil protez, erektil disfonksiyon sorunu yaşayan erkeklerde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Sildenafil ise sertleşme sorununu geçici olarak tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Penil protez kullanımıyla birlikte sildenafil kullanımı çoğunlukla önerilmez. Çünkü penil protez, penisin doğal olarak sertleşmesini sağlar ve sildenafil gibi ilaçlara ihtiyaç duyulmaz.

Penil protez ile sertleşme sorunu çözüldüğü için sildenafil kullanımı gereksizdir. Ayrıca, sildenafilin penil protez üzerinde herhangi bir ek etkisi veya faydası olmayacağı için kullanımı riskli olabilir. Bu nedenle, penil protez kullanan bir kişi sildenafil veya diğer erektil disfonksiyon ilaçlarını kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışarak önerilerini takip etmelidir.

Sildenafil İlaçlarının Penil Protez İle Kullanımı

Cerrahi tedavi yöntemleri genellikle hastalar tarafından ilk tercih edilen yöntemler arasında yer almaz. Sildenafil, semptomları giderme konusunda yeterli geldiği takdirde hastalar penis protezi taktırma gereksinimi duymazlar. Penil protezi takılmış kişilerin tedavisi kalıcıdır. Ancak sildenafil  penil protezi taktırmış kişiler tarafından kullanılmak istenirse bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

Sonuç: Ereksiyon Sorunlarında Sildenafil ve Penil Protezin Yeri

Erektil disfonksiyon bozukluğu yaşayan bireyler için uygun görülmüş birçok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemleri ilaç tedavileri ve ilaç dışı tedavi yöntemleri olarak sınıflandırılabilmektedir. İlaç tedavisinde kullanılan ilk ve en etkili yöntemlerden birisi sildenafil  tedavisidir. Aynı şekilde ilaç dışı tedavide en sık kullanılan ve kesin çözüm olan tedavi yöntemi penil protez yöntemidir. Bu iki yöntem hastalar tarafından oldukça kullanılan ve olumlu anlamda etkileri oldukça görülen yöntemlerdir.

Penil protez tedavileri, erektil disfonksiyon bozukluğu olan erkekler için etkili bir seçenektir. Mutluluk çubuğu tedavilerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’nin ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://acikerisim.uludag.edu.tr/bitstream/11452/18528/1/29_1_4.pdf

2 https://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-subkronik-olarak-fluoksetin-hci-uygulanan-erkek-ratlarda-sildenafil-sitratin-kardiyovaskuler-sistem-uzerine-etkileri-36662.html

3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5603624/

4 https://www.rigicon.com/infla10/

5 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf

6 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1017674

7 https://uroturk.org.tr/urolojiData/Books/71/75-79.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
‘Sildenafil’ Kullanımı, Faydaları ve Penil Protez Alternatifi
‘Sildenafil’ Kullanımı, Faydaları ve Penil Protez Alternatifi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Ekim 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.