Skip to main content

Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu

Diyabet hastalığı vücutta birçok yapıya zarar verip fizyolojik işlevini bozarak Tip 2 diyabet belirtileri oluşmasına neden olur. Sık idrara çıkma ve çok susama, bulanık görme, damar hasarı, sinir hasarı Tip 2 diyabet belirtileri olarak en önemli hasarlar arasında yer alır. Sinir hücreleri hasarı geri dönüşümü olmayan bir hasar olduğundan vücuda belirli komutların iletiminde sıkıntılar meydana gelir. Cinsel uyarıların iletiminde sıkıntı olduğunda erektil disfonksiyon oluşur.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir

Sonradan oluşan şeker hastalığı yani Tip 2 diyabet, doğuştan bir insülin üretememe durumu değildir. Kişinin yaşam tarzı, beslenme yapısı ve genetik yatkınlığı sonucu yeterince insülin üretilmez. Hastalık sonucu oluşan dengesiz şeker yükseklikleri damarlara ve sinirlere zarar verir. Ereksiyon, sinirsel uyarım ve damarlara kan akışı ile alakalı olduğundan tip 2 diyabet belirtileri arasında erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu yer alır. Diyabet hastalarında sertleşme sorunu oldukça sık karşılaşılan bir sorundur ve tek kalıcı çözümü mutluluk çubuğu ameliyatı olur. Mutluluk çubuğu uygulamaları ile dışarıdan farkedilmeyecek şekilde kişi erektil fonksiyonunu geri kazanır. Farklı çeşitlerde mutluluk çubukları bulunduğu için ürolog muayenesi sonucunda kişiye uygun penil protez türü ve ebadı belirlenebilir.3

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Kişinin fiziksel yapısına uygun, farklı özellikte ve mekanik yapıda mutluluk çubuğu seçenekleri bulunur. Mutluluk çubuğu çeşitleri şöyle listelenebilir:

  • Tek Parçalı (Malleable) Mutluluk Çubuğu: Tek parçalı mutluluk çubukları malleable yani bükülebilir yapıya sahiptir. Kullanımı oldukça kolay olan tek parçalı penil protez, ilişki öncesi elle uygun pozisyona getirilir.
  • Hidrofilik Tek Parçalı (Malleable) Mutluluk Çubuğu: Tek parçalı mutluluk çubuğun hidrofilik bir katmanla kaplandığı hidrofilik tek parçalı penil protezler, cerrahi operasyon esnasında kolaylık sağlar. Hidrofilik yapıları sayesinde operasyon sırasında ve sonrasında enfeksiyon riskini azaltırlar.
  • Şişirilebilir 2 Parçalı Mutluluk Çubuğu: Şişirilebilir 2 parçalı penil protezler, doğal olmayan bir yapıya sahip olduklarından çok fazla tercih edilmezler. Yapısında sadece silindir ve pompa bulunur, rezervuar kısmı bulunmadığından genişlemeye imkan tanımazlar.
  • Şişirilebilir 3 Parçalı Mutluluk Çubuğu: Şişirilebilir 3 parçalı penil protezler, silindirler, rezervuar ve pompa kısımlarından oluşur. İlişki öncesinde pompa birkaç kez sıkılarak rezervuardaki sıvı silindirlere iletilir ve ereksiyon sağlanmış olur. İlişki sonrasında pompadaki sıvı tekrar rezervuar haznesine döner ve gevşeme sağlanır.
  • Genişleyen Şişirilebilir 3 Parçalı Mutluluk Çubuğu: Genişleme özelliğine sahip 3 parçalı penil protezler, enine veya hem enine hem boyuna genişleyebilen çeşitlere sahiptir. Kişinin fiziksel yapısına uygun olarak dar çaplı enine genişleyebilen protez çeşitleri mevcuttur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uygulanacak protezin çeşidine göre mutluluk çubuğu ameliyatı farklı şekilde gerçekleştirilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat, küçük cerrahi kesiler ile yapılır. Tek parçalı protez ameliyatında penis altından küçük bir kesi ile corpus cavernosum kanallarına iki adet tek parçalı protez silindir yerleştirilir. Tek parçalı protez ameliyatı ortalama yarım saat sürdüğünden enfeksiyon riski az olan bir operasyondur. 3 parçalı penil protez ameliyatlarında ise karnın alt tarafı, penis üzeri ve testis torbasına küçük kesiler yapılır. Penis üzerine yapılan keside corpus cavernosum içerisine silindirler, alt karındaki kesinin içerisine rezervuar, testis torbasına yapılan kesi içerisine de pompa yerleştirilir. Şişirilebilir 3 parçalı mutluluk çubuğu ameliyatı ortalama 1 saat sürer. Genellikle hidrofilik kaplamalı silindirler kullanıldığından ameliyatlarda enfeksiyon riski oldukça düşüktür.

Penil protezlerin büyük bir çoğunluğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alır. SGK’nın ödeme şartları, mutluluk çubuğu çeşitleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizin Bize Ulaşın kısmında yer alan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://dergipark.org.tr/en/pub/amj/issue/1751/21583?publisher=ybu

2 http://file.lookus.net/androlojibulteni/Mart-2005-20.Say%C4%B1.pdf#page=10

3 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_2013_54_158_163.pdf

4 https://jag.journalagent.com/scie/pdfs/KEAH-46338-RESEARCH_ARTICLE-SIMSEK.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu
Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 22 Ağustos 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.