Tip 2 Diyabet ve Tip 1 Farkı Nelerdir ve Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur Mu?

Diyabet ülkemizde ve dünyada sağlıksız yaşam koşullarıyla artan kronik bir hastalıktır ancak Tip 2 diyabet ve Tip 1 farkı birçok kişi tarafından bilinmemektedir Diyabet tanısı alan bireylerde Tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki çeşit diyabet türü vardır. Aşağıdaki paragrafta bu farklar sizler için detayları ile birlikte yazılmıştır.

Tip 2 Diyabet ve Tip 1 Farkı Nelerdir ve Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur Mu?

Tip 1 diyabet insüline bağlı oluşan genellikle çoğunluğu çocuklar olmak üzere 30 yaş altındaki bireylerde meydana gelen bir diyabet türüdür. Tip 2 diyabet ise beslenme alışkanlıklarına ve çevresel şartlara bağlı olarak ileri yaşlarda gelişen diyabet türüdür. Tip 1 diyabette pankreasta insülin üretilmez tip 2 diyabette ise üretilen insülin hücre içine girip glikoz metabolizmasını düzenleyemez. Tip 1 diyabetin oluşumunda aile öyküsü otoimmün sistem gibi faktörler dikkate alınır. Tip 2 diyabetli bireylerde ise genellikle yaşam tarzına bağlı olarak diyabet oluşmuştur ve obez ya da fazla kilolu bireylerin tip 2 diyabet riski daha yüksektir. Tip 1 ve tip 2 diyabetin en önemli farkı ise tip 1 diyabette hastalar hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için dışarıdan insülin hormonu almak zorundadır. Tip 2 diyabet ise diyabete uygun beslenme tedavisi ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileşebilir. Tip 2 diyabette hastalar metformin ve türevi ilaçlarla diyet tedavisini destekleyebilirler. 1

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Tip 2 diyabet hastası erkeklerde erektil disfonksiyon sorunları görülebilir. Erektil disfonksiyon problemi yaşayan bireylerin sertleşme problemi mutluluk çubuğu kullanımı ile çözülebilir. Tip 2 diyabet ve Tip 1 farkı  olarak erektil disfonksiyonun genellikle tip 2 diyabete bağlı olarak gelişmesi gösterilebilir. Penis protezi adlandırılan mutluluk çubuğu çiftlerin cinsel problemlerini çözmek için en çok başvurduğu ürünlerdendir. Mutluluk çubuğunun en çok kullanılan üç farklı çeşidi vardır. Bu protez çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tek parçalı (bükülebilir) penis protezleri
  • İki parçalı şişirilebilir penis protezleri
  • Üç parçalı şişirilebilir penis protezleri olmak üzere üçe ayrılır.

Hastalar tarafından Tip 2 diyabet ve Tip 1 farkı  kadar mutluluk çubuklarının çeşitleri de merak edilmektedir.Tek parçalı penil protezleri diğer protez türlerine göre daha ekonomiktir. Tek parçalı mutluluk çubuğu takılan erkeklerin penisi hep sert haldedir. Bireyler cinsel ilişkiye girecekleri zaman elleri ile penise yön verirler. İlişki sonunda da aynı şekilde yön değişikliği yaparlar. Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan bir diğer mutluluk çubuğu çeşidi ise iki parçalı şişirilebilir penis protezleridir. İki parçalı penil protezleri rezervuar içermezler ve cerrahi müdahale sırasında tek kesi işlemi sonrası uygulanabilirler. Üç parçalı şişirilebilir penis protezleri ise rezervuar içerirler. Protez pompa özelliği sayesinde enine ve boyuna büyüyebilir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu olarak bilinen penis protezi küçük bir cerrahi işlemle takılır. Cerrahi operasyon ise protez türüne, hastanın erektil disfonksiyon öyküsüne ve uzman hekimin yaklaşımına göre değişiklik gösterebilir. Eğer hastada diyabet varsa Tip 2 diyabet ve Tip 1 farkı  ilaç tedavisinde devreye girer.Operasyon sırasında kan şekerinin dengede olması için Tip 2 diyabet ve Tip 1 farkı olarak birinde enjeksiyonla insülin verilirken diğerinde kan şekerini dengeleyici ilaç verilir. Mutluluk çubuğu ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Genellikle protezler penisin üzerine, testisin altına ve karnın alt  tarafına atılan küçük kesiler yardımıyla yerleştirilir. Penis protezi yerleştirme ameliyatlarında kan ve doku kaybı meydana gelmez. Protezin uygun şekilde yerleştirilmesinin ardından operasyon bitirilir.

En çok merak edilen sorulardan birisi olan Penil protez operasyonları genellikle bir saat civarı sürer. Hastalar aynı gün taburcu olabilir veya doktorun gerek görmesi halinde hastanede bir gün istirahat halinde tutulabilir. Operasyondan sonraki üç dört hafta skrotum ve penis çevresinde ağrı, morarma ve şişlik gözlenebilir. Bu şikayetlerin ilerleyen dönemlerde de devam etmesi durumunda muhakkak doktorunuza danışmalısınız.Penis protezi ameliyatlarından sonra hastalar eski cinsel yaşamlarına rahatlıkla dönebilirler. Hastalar orgazm ve boşalma gibi cinsel fonksiyonları gerçekleştirmede bir problem yaşamazlar. Siz de diyabet ve buna bağlı olarak gelişebilen erektil disfonksiyon problemlerinin tedavisi için doktorunuza başvurmayı unutmayın. Daha fazla detaylı bilgi için bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1 https://www.turkdiab.org/admin/PICS/files/Diyabet_Tani_ve_Tedavi_Rehberi_2019.pdf

2 https://www.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Tip 2 Diyabet ve Tip 1 Farkı Nelerdir ve Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur Mu?
Tip 2 Diyabet ve Tip 1 Farkı Nelerdir ve Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur Mu?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 24 Ağustos 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.