Skip to main content

Ürolog Doktor Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatını Nasıl Yapar?

Çeşitli sağlık kuruluşlarında ve özel muayenehanelerde çalışan ürolog doktor hem erkek hem de kadınlarda idrar yollarını ilgilendiren hastalıklara bakar. Ayrıca erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına yol açan durumlar ile ilgilenir. Erkeklerde görülen cinsel işlev bozuklukları arasında erektil disfonksiyon, erken boşalma (prematür ejakülasyon), penis eğriliği ve priapizm (uzun süren ağrılı sertlik durumu) gibi rahatsızlıklar yer alır. Erektil disfonksiyon erkeklerde oldukça yaygın görülen bir durumdur ve özellikle ileri yaşlarda görülme sıklığı artar. Cinsel ilişki öncesinde penisin gerekli boyutlara ulaşamaması ya da sertliğinin yeterince sürdürülememesi ile kendini gösterir. Bu durumda uygulanabilecek birden çok tedavi seçeneği vardır. Üroloji bölümünde çalışan hekimler tarafından uygulanan medikal tedavi yöntemleri, hap kullanımı, enjeksiyon tedavisi ve vakum cihazlarını içerir. Bunun dışında ameliyat ile penil protez tedavisi de uygulanabilir.1 Bu tedavi yöntemlerinden özellikle ilaç tedavisi ve penil enjeksiyonlar tüm hasta gruplarında kullanılamaz. Örnek vermek gerekirse yakın zamanda inme veya kalp krizi geçirmiş bireylerde ve aktif kalp hastalığı bulunan kişilerde bu yöntemler sakıncalıdır. Bu durumda protez ameliyatı yapılır.

Ürolog Doktor Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatını Nasıl Yapar?

Protez ameliyatı yapılmadan önce erektil disfonksiyonu olan bireylerin bu tedavi için uygun olup olmadıkları belirlenir. Bunun için çeşitli test ve tetkikler yapılır. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapıldığı için anestezi bölümü tarafından da çeşitli testler istenebilir. Ameliyata uygun olan bireylerle yapılan görüşmeler sırasında ürolog doktor tarafından yapılan muayene ile protez çeşidi ve boyutu belirlenir. Protezler, penisin anatomik yapısına göre farklı çaplarda veya boylarda seçilebilir. Kullanılan mutluluk çubuğu tek parçalı veya üç parçalı olabilir. Ameliyat nadiren sadece bel altının uyuşturulduğu spinal anestezi ile de yapılabilse de genelde tamamen uyutularak yapılır. Ameliyat sırasında penisin alt kısmından küçük bir kesi açılır. Ardından protezler penis içinde bulunan ilgili boşluklara yerleştirilir. Üç parçalı protezlerde ameliyat sırasında protezin pompa parçası testis torbasına, rezervuar parçası ise karın içine implante edilir. Ameliyat prosedürü farklılık gösterdiği için tek parçalı protez ameliyatları genellikle daha kısa sürede biter. Üç parçalı protezlerde ise bu süre daha uzun olmakla birlikte ortalama olarak 1 saat sürer.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Protez ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonra dikkat etmeleri gereken birkaç önemli detay vardır. Ameliyat sonrası özellikle ürolog doktor tarafından söylenen önerilere uyulmalıdır. Ameliyattan sonra genellikle yaklaşık 6 hafta kadar cinsel aktiviteden uzak durulması önerilir. Üroloji hekimleri tarafından ameliyat sonrası ağrının hafifletilmesi için ilaçlar reçete edilebilir. Bazı durumlarda testise yapılan uzun etkili enjeksiyonlar, ağrının 48-72 saat kadar hissedilmemesine yardımcı olur. Hafif ağrı şikayeti birkaç hafta sürebilir. bu durumda hekim tarafından reçetelendirilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ameliyat sürecinde ve sonrasında en büyük risklerden birisi enfeksiyondur. Bu nedenle ameliyattan sonra çoğunlukla bir haftalık antibiyotik tedavisine başlanır. Üç parçalı penis protezi şişirilebilir yapıdadır ve ameliyattan 3-6 hafta kadar sonra implantın şişirilip indirilmesi ürologlar tarafından önerilebilir. Bu sayede protezin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olunur.2 Ameliyat sonrası süreçte hekimlerin tavsiyelerine uymak ve ağır egzersizlerden uzak durarak verilen ilaçları düzenli kullanmak, tedavi sürecine olumlu katkıda bulunur. Bu nedenle verilen öneriler iyi dinlenmeli ve önerilere uyulmalıdır.

Protez ameliyatı erektil disfonksiyonda sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu nedenle ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belli şartlar altında ödeme kapsamına alınmıştır. Bu kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilir ya da iletişim bilgilerimiz ile bize ulaşabilirsiniz. Mutluluk çubuğu tedavisi için uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler ürolog doktor randevusu alarak üroloji bölümüne başvurabilirler.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Ürolog Doktor Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatını Nasıl Yapar?
Ürolog Doktor Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatını Nasıl Yapar?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Mayıs 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.