Skip to main content

Üroloji Doktoru Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Çeşitli sağlık kuruluşlarında ve muayenehanelerde çalışan üroloji doktoru olan hekimler erkek cinsel işlev bozukluklarıyla ilgili birçok konuda hizmet verirler. Ayrıca hem kadın hem erkeklerde idrar yolları ve mesaneyi (idrar kesesi) ilgilendiren durumlarla da ilgilenirler. Üroloji branşında çalışan hekimlere ürolog da denir. Hem erkek hem kadın hastalar özellikle idrarda kan görülmesi, idrar yaparken kanama veya ağrı, idrar kaçırma ve mesaneyi boşaltmada zorlanma gibi şikayetlerde üroloji bölümüne başvurulmalıdır. Bunun dışında bel ve yan ağrısı gibi durumlarda da üroloji hekimlerine gidilebilir. Erkek hastaların ise erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunları oluşması durumunda ürologlara başvurmaları gerekebilir.1 Üroloji hekimleri bu şikayetler ile gelen hastalara, önce tıbbi geçmişlerini öğrenmek için gerekli sorular sorar ve sonrasında muayene eder. Ayrıca gerekli olması durumunda tanı koyabilmek için çeşitli tetkikler ister. Bu tetkikler başvuran kişilerin şikayetlerine göre kan tetkiki, idrar testi veya çeşitli görüntüleme yöntemlerinin birini ya da birkaçını içerebilir. Yapılan tetkiklerin sonucunda tanı konularak tedavi işlemi yapılır.

Üroloji Doktoru Nedir ve Hangi Hastalıklara Bakar?

Erkek infertilitesi (kısırlık), ürolojik onkoloji (idrar yollarında veya mesanede kanserler), idrar yolu taşları, kadın ürolojisi, böbrek nakli, pediatrik üroloji (çocuk ürolojisi) gibi birçok farklı alanda çalışan üroloji doktoru vardır. Ürologlar idrar yollarını ve prostat bezini ilgilendiren inkontinans (idrar tutamama), yatak ıslatma, prostat bezinde büyüme, böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonu ve kanser (prostat, böbrek, testis, mesane) gibi hastalıklara bakar. Ayrıca Peyronie hastalığı (peniste eğrilik) ve erektil disfonksiyonda da ürologlara gitmek gereklidir.1 Özellikle erektil disfonksiyon günümüzde yaygın görülen bir durumdur. Tüm dünyada 150 milyondan fazla kişinin erektil disfonksiyonu olduğu tahmin edilirken 2025’te ise bu sayının 322 milyona ulaşacağı düşünülmektedir.2 Diyabet, hipertansiyon, obezite, omurilik hastalıkları, multiple skleroz, hipertiroidi, hipotiroidi gibi birçok durum sertleşme sorununa yol açar. Ayrıca sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketimi de tetikleyici rol üstlenir. Erektil disfonksiyonu tedavisi üroloji hekimleri tarafından yapılır. Tedavide Avrupa Üroloji Derneği rehberinde yer alan ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları veya penil protez implantasyonu kullanılır.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan protez implantasyonu uzun yıllar boyunca erektil disfonksiyonda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tek parça veya üç parçadan oluşan protez çeşitleri günümüzde yaygın olarak kullanılır. Penis içerisinde yer alan boşluklara implante edilen bu protezler dışarıdan bakıldığında fark edilmedikleri için kullanan kişiye gizlilik imkanı sunar. Geniş bükülme açısına sahip bir gövdesi olan tek parçalı protezler, elle dik konuma getirildiğinde sertleşme oluşturur. Pompa mekanizması ile şişirilebilir yapıda olan üç parçalı protezler ise pompanın şişirilmesi ile çalışır. Pompanın birkaç kez sıkıştırılması ile karın bölgesinde bulunan rezervuardaki sıvı, özel tüpler vasıtasıyla penis içerisindeki silindir parçaların içine doğru akar. Bu sıvının hacmi ile birlikte sertleşme oluşur. Protez ameliyatı üroloji doktoru tarafından yapılır. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Nadiren sadece bel altı uyuşturularak da ameliyat tamamlanabilir. Ameliyat süresi protez tipine bağlı olarak değişebilir. Tek parçalı protezlerde süre ortalama yarım saat iken üç parçalı penis protezi için bu süre ortalama 1 saati bulabilir.

Erektil disfonksiyonda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mutluluk çubuğu için belli şartlar altında kısmi ödeme yapmaktadır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi edinmek için sitemizdeki iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz ya da “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Erektil disfonksiyon ile ilgili daha fazla bilgi almak için ise üroloji doktoru olan hekimlere başvurabilirsiniz.Referanslar

1 https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-urologist

2 Ayta, I. A., McKinlay, J. B., & Krane, R. J. (1999). The likely worldwide increase in erectile dysfunction between 1995 and 2025 and some possible policy consequences. BJU international, 84(1), 50–56. https://doi.org/10.1046/j.1464-410x.1999.00142.x

3 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Pocket-Guidelines-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Doktoru Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Üroloji Doktoru Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 5 Mayıs 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.