Skip to main content

Üroloji Muayenesi Nasıl Yapılır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Sağlık kuruluşlarına sertleşme sorunları ile yapılan başvuruda üroloji muayenesi sonucu erektil disfonksiyon tanısı konulabilse de bazen tetkikler istenebilir. Yapılan ek tetkikler ile muayene sonucu konulan tanı, doğrulanmış olur. Erektil disfonksiyon, cinsel ilişki sırasında yeterli sertleşmenin oluşmaması ya da ilişki için gerekli sertliğe ulaşılamaması demektir. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülme sıklığı artan bu durum, düzensiz beslenmeye nedeniyle aşırı kilo alma, yetersiz fiziksel aktivite, sigara veya alkol kullanımına bağlı da oluşabilir. Diyabet, hipertansiyon, omurilik hastalıkları gibi durumlarda da sertleşme sorunları meydana gelebilir. Bu sorunların giderilmesi için mutlaka üroloji hekimlerine danışılması gereklidir. Toplumda oldukça yaygın olarak görülen bu durumun çözümü için Avrupa Üroloji Derneği tarafından da önerilen tedavi yöntemleri kullanılır. Bu yöntemler arasında Silden*fil, Avan*fil, Tad*lafil gibi etken maddeleri içeren ve cinsel ilişki öncesi geçici olarak sertleşme oluşmasına katkıda bulunan ilaçlar yer alır. Bunlara ek olarak penil enjeksiyon ve vakum cihazları, tedavide kullanılan diğer yöntemlerdir. İlaç, enjeksiyon ya da vakum cihazları geçici süreyle sertleşme sorununu çözer. Bu nedenle birçok kişi tedavide kalıcı çözüm olan mutluluk çubuğu yöntemini tercih eder.

Üroloji Muayenesi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde cinsel işlev bozukluklarında üroloji polikliniğine başvurulmalıdır. Erken boşalma, sertleşme sorunları, penis eğriliği veya ağrılı ve uzun süren sertleşme gibi durumlara ürologlar tarafından müdahale edilir. Sertleşme sorunlarında tanı konulabilmesi için yapılan üroloji muayenesi oldukça önemlidir. Muayenenin önemli bir bölümünü tıbbi geçmiş ve cinsel yaşantı ile ilgili soruların sorulması oluşturur. Sorulan sorular sonucu erektil disfonksiyona neden olabilecek hastalıklar veya durumlar öğrenilir. Ayrıca sertleşmenin ne kadar sürdüğü ve sağlıklı bir cinsel ilişki için yeterli olup olmadığına dair de sorular sorulur. Muayene sırasında penis ve testis yapıları şekil ve boyut açısından değerlendirilir. Muayene sonrasına kesin tanının konulabilmesi için çeşitli testler istenebilir. Bu testler arasında kan ve hormon değerlendirmesi ile birlikte ultrason görüntüleme yöntemi de bulunur.1 Üroloji hekimleri, yapılan testlerin sonucunda erektil disfonksiyon tanısı konulan kişilerde tedaviye başlarlar. Medikal tedavilerin öncelikli olarak tercih edildiği sertleşme sorunlarında kişilerin ilaç kullanımının sakıncalı olması ya da tedavinin yetersiz kalması gibi durumlarda ameliyat önerilir. Ameliyatla yapılan penil protez tedavisi, erektil disfonksiyonda yüksek başarı oranına sahiptir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Protez implantasyonu uzun yıllardır ürologlar tarafından güvenle yapılan bir ameliyattır. Memnuniyet oranının yüksek olması nedeniyle mutluluk çubuğu olarak adlandırılan bu tedavi, ameliyatla penis içerisine yardımcı tıbbi cihazların yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Bu protezler penisin içinde bulunan boşluklara yerleştirildiği için dışarıdan bakıldığında herhangi bir fark oluşturmaz. Erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı çözüm olan penis protezi çeşitleri arasında en sık tercih edilenler tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir. Tek parçalı protezler yüksek bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilebilir veya bükülerek iç çamaşırı içerisine gizlenebilir. Bu sayede pratik bir kullanım sunan tek parçalı protezler, diğer protez çeşitlerine göre daha uygun ekonomik maliyete sahiptir. Ayrıca herhangi bir mekanik aksam içermediği için uzun yıllar boyunca kullanma imkanı da sağlar. Üç parçalı protezlerde ise bir pompa mekanizması yer alır. Testislere yerleştirilen pompanın sıkılması ile penis içindeki boşluklarda bulunan silindir protezler sıvıyla dolarak doğal görünümlü sertleşme oluşturur. Bu sayede sürekli sertlik hali oluşturmaz.2

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mutluluk çubuğu tedavisinde bazı şartların oluşması durumunda masrafların önemli bir kısmını kapsama altına almıştır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirler veya sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirler. “Erektil disfonksiyonda üroloji muayenesi nasıl yapılır” merak eden kişiler ise sağlık kuruluşlarına başvurarak bilgi alabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 Carson C. C. (2002). Urological and medical evaluation of men with erectile dysfunction. Reviews in urology, 4 Suppl 3(Suppl 3), S2–S8.

2 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Muayenesi Nasıl Yapılır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Üroloji Muayenesi Nasıl Yapılır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 15 Mayıs 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.