Skip to main content

Üroloji Ne Demek ve Üroloji Hastalıkları Nelerdir

İdrar sorunları yaşayan kişilerin ve cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin merak ettiği sorulardan biri üroloji ne demek sorusudur. Üroloji yanlış bilinenin aksine sadece erkeklerin değil kadınların da başvurabildiği bir bölümdür. Hem erkek hem de kadınlarda idrar yollarında veya mesanede ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisinin yapıldığı bu branşta sadece erkeklerde erektil disfonksiyon, kısırlık gibi durumların da tedavisi ve takibi yapılır. İdrar yaparken yanma veya ağrı, idrarda kan görülmesi, idrar kaçırma, idrar akımında azalma, karnın alt kısmında ağrı gibi şikayetlerin oluşması durumunda üroloji bölümüne başvurmak gereklidir. Bunların dışında erkeklerde görülebilen kısırlık şikayetinde veya cinsel ilişkide sertleşmenin olmaması ya da yeterince sürmemesi gibi durumlarda yine üroloji hekimlerine danışılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunda taş, iyi huylu prostat büyümesi ve erektil disfonksiyon gibi durumlar, sık görülen ürolojik problemlerdendir. Özellikle erektil disfonksiyon, cinsel yaşamı etkilediği gibi yaşam kalitesinde de düşüşe neden olduğu için göz ardı edilmemelidir.1

Üroloji Ne Demek ve Üroloji Hastalıkları Nelerdir?

Erkeklerde sık görülen üroloji hastalıklarından biri olan iyi huylu prostat büyümesinin görülme sıklığı ileri yaşlarda artar. Prostat bezinin büyüyerek idrar yoluna baskı yapması sonucu, acil idrara çıkma ihtiyacı, idrar sonrası mesanede doluluk hissi ve idrar akımında zayıflama gibi şikayetler oluşur. Erektil disfonksiyon da yine ileri yaşlarda daha sık görülen, ancak her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Cinsel ilişkide iktidarsızlığa yol açan bu durumda tedavi için ilaçlar kullanılabileceği gibi penil protez ameliyatı da yapılabilir. İdrar yolu enfeksiyonları yine sık görülen ürolojik hastalıklardandır. Özellikle kadınlarda daha sık görülen bu durumda antibiyotik tedavisi yeterli olur. İdrar yolunda taş görülmesi, ciddi ağrılara yol açabilen bir durumdur. Bel ağrısı veya karın ağrısı gibi şikayetlere yol açabilen taşlara sahip olan kişiler üroloji ne demek ve ürolojide hangi tedaviler uygulanır gibi soruların cevaplarını araştırır. Üroloji bölümlerinde yapılan taş kırma, ESWT adı verilen şok cihazları ile yapılır. Bu sayede hastaların şikayetleri büyük ölçüde giderilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Mutluluk Çubuğu Nedir ve Penil Protez Çeşitleri Nelerdir?

Erkeklerde oluşan erektil disfonksiyonda görülen sertleşme sorunlarında kullanılan tedavilerden biri, protez implantasyonudur. Protez tedavisi, üroloji ne demek bilmeyen ve erektil disfonksiyonda hangi tedavilerin uygulandığını öğrenmek isteyen kişilerin merak ettiği bir yöntemdir. 40 yılı aşkın süredir sertleşme bozukluklarında güvenle kullanılan bu yöntemde, günümüzde en çok tek veya üç parçadan oluşan protezler kullanılır. Tek parçalı penis protezi sert gövdesi ve kolay kullanım imkanı nedeniyle tercih edilen bir protez çeşididir. Ekonomik açıdan uygun maliyetli olması ve uzun yıllar yeniden ameliyat gerektirmeden kullanmaya olanak tanıması sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilir. Sertleşmenin oluşması için tek parçalı protezlerin bükülebilen gövde yapısının elle dik pozisyona getirilmesi yeterlidir. Bir diğer protez çeşidi olan üç parçalı olanlar ise şişirilebilen pompa sistemine sahiptir. Testiste yer alan pompa parçasının birkaç kere sıkılması sonucu sertleşme oluşur. Protez ameliyatları, tek parçalı olanlarda ortalama olarak 30 dakika sürerken üç parçalı mutluluk çubuğu için bir saati bulabilir. Ameliyat sonrası üroloji hekimlerinin tavsiyelerine uyulması ve verilen reçetedeki ilaçların kullanılması, tedavinin tamamlanması için önemlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli koşullar altında protez tedavisinin önemli bir bölümü ödeme kapsamındadır. Bu ödeme kapsamı ile ilgili bilgi almak veya ödeme koşullarını öğrenmek için internet adresimizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. İdrar yolları veya sertleşme ile ilgili sorunları bulunan ve üroloji ne demek öğrenmek isteyen kişiler ise sağlık kuruluşlarından detaylı bilgi alabilirler.Referanslar

1 https://www.healthline.com/health/renal-and-urological-disorders

2 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Ne Demek ve Üroloji Hastalıkları Nelerdir
Üroloji Ne Demek ve Üroloji Hastalıkları Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Temmuz 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.