Skip to main content

Üroloji Randevu Nasıl Alınır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Cinsel ilişki sırasında sertleşme problemi yaşayan erkekler üroloji doktorundan üroloji randevu alabilirler. Erkeklerdeki cinsel işlev bozukluklarıyla üroloji bölümü ilgilenir.

Sertleşme bozuklukları cinsel ilişki öncesi penisin yeterli sertliğe ulaşamaması ya da sağlıklı bir cinsellik için gereken süre boyunca sertliğin sürdürülememesi şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilen bu durum sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve yetersiz fiziksel aktiviteye bağlı da görülebilir. Obezite, hipertansiyon, diyabet, multiple skleroz gibi hastalıklarda sertleşme sorunlarının görülme oranı fazladır. Tıpta erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan bu durum toplumda oldukça yaygındır. Bu nedenle araştırmacılar bu konuda çok sayıda çalışma yapmıştır ve yapılan çalışmalar Avrupa Üroloji Derneği tarafından derlenerek bir rehber haline getirilmiştir. Oluşturulan bu rehbere göre erektil disfonksiyonda en faydalı tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları ile birlikte mutluluk çubuğu tedavisi yer alır. Diğer tedaviler cinsel ilişki öncesi kullanıldığı ve geçici süreyle sertleşme oluşturduğu için mutluluk çubuğu tedavisi günümüzde de sık tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

Üroloji Randevu Nasıl Alınır?

Erektil disfonksiyon tedavisi üroloji polikliniklerinde yapılır. Tedaviyi düzenleyen hekimlere ürolog adı verilir. Ürologlar erkeklerde cinsel işlev bozuklukları dışında hem erkek hem kadın hastalarda idrar yollarını ve mesaneyi ilgilendiren hastalıklar ile de ilgilenir. Bu nedenle talebin oldukça yoğun olduğu bu bölüm için üroloji randevu almak isteyen kişiler bazen zorlanabilir. Üroloji bölümüne randevu almanın birkaç farklı yolu vardır. Ülkemizde merkezi hekim randevu sistemi (MHRS https://www.mhrs.gov.tr) aracılığıyla hem mobil uygulamadan hem de internet sitesi üzerinden randevu almak mümkündür. Merkezi hekim randevu sistemine giriş yapmak isteyen kişiler uygulama ya da internet sitesi üzerinden giriş yapabilirler. Daha önce kaydı olmayan kişiler e-devlet üzerinden giriş yapabilir ya da üye olarak yeni şifre belirleyebilirler. Merkezi hekim randevu sistemi dışında bir diğer yol ise ALO 182 randevu hattını aramaktır. Bunun için sabit hat ya da cep telefonları üzerinden 182’yi tuşlamak yeterlidir. Ayrıca çeşitli özel sağlık kuruluşları ve muayenehaneler merkezi randevu sistemine kayıtlı olmadığı için sadece kurum telefonunun aranması ile randevu vermektedir. Bu durumda randevu alınmak istenen kurumun telefon numarasının aranarak randevu için gerekli bilginin verilmesi yeterlidir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ve mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan penil protez tedavisi kırk yılı aşkın süredir kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde tıbbi yardımcı cihazlar, penis içerisinde bulunan kanallara yerleştirilir. Penis içerisinde iki adet bulunan bu kanallara corpus cavernosum denir. Protezlerin en çok kullanılan çeşitlerinden birisi olan tek parçalı protezlerden iki tanesi corpus cavernosum kanallarına implante edilir. Diğer bir protez çeşidi olan üç parçalı penis protezi ise pompa, rezervuar ve iki adet silindir parçadan oluşur. Silindir parçalar corpus cavernosum kanallarına implante edilirken rezervuar kısmı karın içine, pompa ise testise yerleştirilir. Tek parçalı protezler herhangi bir mekanik aksam içermez ve elle bükülebilir gövdesi dik konuma getirilerek kullanılır. Üç parçalı protezler ise şişirilebilir pompa mekanizmasına sahiptir. Pompanın sıkıştırılması ile rezervuarda bulunan sıvı silindir parçaların içerisine dolar ve sertleşme oluşturur. Erektil disfonksiyonda tedavi için üroloji doktorundan üroloji randevu alınması gereklidir. Üroloji bölümünde sertleşme sorunu yaşayan kişilerin bu tedavi için uygun olup olmadıkları değerlendirilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erektil disfonksiyonda mutluluk çubuğu tedavi masraflarının önemli bir kısmını ödeme kapsamına almıştır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanabilir veya “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Sertleşme sorunlarında üroloji doktorundan üroloji randevu almak için MHRS veya ALO 182’yi kullanabilir ya da randevu almak istediğiniz kurumu telefonla arayabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://www.mhrs.gov.tr

2- https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Randevu Nasıl Alınır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Üroloji Randevu Nasıl Alınır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Mayıs 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.