Skip to main content

Üroloji Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar ve Mutluluk Çubuğu

Sağlık kuruluşlarında bulunan üroloji uzmanı hekimler erkeklerde ve kadınlarda idrar yollarını, böbrekleri ve mesaneyi ilgilendiren hastalıklarla ilgilenir. Bunların dışında erkeklerde oluşan cinsel işlev bozukluklarına da üroloji bölümü bakar. Üroloji hekimleri kendi uzmanlık alanları içerisinde yer alan hastalıklarda gerekli tetkikleri yapar ve tedaviyi uygular. Hastalıkların tedavisinde ilaç kullanımına başlayabilen üroloji uzmanları, gerekli olması durumunda cerrahi operasyonlar da yapar. İdrarda kan görülmesi, işeme sırasında ağrı duyulması veya mesanenin boşaltılmasında zorlanma durumunda üroloji hekimlerine başvurmak gereklidir. Bunların dışında yan ağrısı, idrar kaçırma gibi durumlarda da üroloji hekimine başvurulmalıdır. Erkekler ise devam eden sertleşme sorunu ve erektil disfonksiyon durumunda üroloji bölümüne gitmelidir. Erektil disfonksiyon tedavisinde ilaçlar, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları kullanılır. Bu tedavilerden fayda görülmemesi durumunda ise penil protez implantasyonu olarak adlandırılan cerrahi operasyon yapılır. Üroloji bölümünü ilgilendiren bir diğer durum ise kadınlarda karın içi organların genital organdan aşağı doğru sarkmasıdır. Bu durumda da gerekli işlem üroloji uzmanları tarafından yapılır.1

Üroloji Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar?

Ürologlar çeşitli sağlık kuruluşlarında çalışırlar. Devlet hastaneleri, özel hastaneler ve tıp merkezleri ile özel poliklinik veya muayenehanelerde üroloji bölümünde görev alırlar. Bölüme başvuran kişilere şikayetlerine göre üroloji uzmanı tarafından çeşitli sorular sorulur. Özellikle tıbbi geçmiş ve başvuru şikayeti tanı konulmasında önemli olduğu için detaylı olarak sorgulanır. Hekimler başvuran kişilere fizik muayene yaptıktan sonra çeşitli tetkikleri isteyebilir. Birçok hastalığın tanısında kullanılan görüntüleme yöntemleri, kan tetkikleri, PSA testi ve idrar testleri ile birlikte diğer ürolojik tetkikler de yapılabilir. Tanının konulmasının ardından ise kişilere en uygun tedavi yöntemi başlanır. Başvuran kişilerin hastalığına göre ilaç tedavisi ya da cerrahi işlem gerekli olabilir. Bütün bu işlemler üroloji hekimleri tarafından yapılır. Erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunları üroloji hekimleri tarafından bakılan önemli bir sorundur. Erektil disfonksiyonda sertleşme sorunun tedavisinde Tadalafil, Vardenafil ve Sildenafil etken maddelerine sahip ilaçlar kullanılır. Ayrıca penil enjeksiyon ve vakum cihazları da sertleşme sorunu yaşayan erkekler için kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Ameliyatla penis protezi implantasyonu da sık kullanılan tedavi seçeneklerindendir.

Sertleşme Sorununa Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, enjeksiyonlar ve vakum cihazları cinsel ilişki öncesi geçici sertleşme oluşmasını sağlar. Sertleşme sorununun kalıcı tedavisi için ise mutluluk çubuğu olarak da bilinen protez tedavisi kullanılır. Protezler penis içerisine yerleştirilen ve dışarıdan fark edilmesi mümkün olmayan yardımcı tıbbi cihazlardır. Günümüzde en sık kullanılan protezler tek parçalı veya üç parçalıdır. Tek parçalı olan protezlerin iki tanesi peniste bulunan boşluklara yerleştirilir. Bu boşluklar normalde kan ile dolarak sertleşmenin oluşmasını sağlarken erektil disfonksiyonda işlevi bozulmuştur. Tek parçalı protezin gövdesi geniş bükülme açısına sahiptir ve bu sayede elle dik konuma getirilerek sertleşme oluşturur. Üç parçalı protezler ise pompa, rezervuar ve silindir parçalardan oluşur. Pompası testise yerleştirilen bu protezlerin rezervuar bölümü karın içine, silindir parçaları penisteki boşluklara yerleştirilir. Pompanın sıkılması sonucu rezervuardaki sıvı silindirlerin içine dolar ve sertleşme oluşturur. Bu protezler sürekli sertlik hissi oluşturmaması ve doğal görünümlü sertleşme imkanı sunması gibi nedenlerden dolayı üroloji uzmanı hekimlerden en çok talep edilen protez çeşitlerindendir.

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu, üroloji bölümünde gerçekleştirilen birçok tedavinin masrafını karşıladığı gibi erektil disfonksiyonda da belli şartların oluşması hâlinde mutluluk çubuğu tedavisinin önemli bir bölümünü karşılar. Bu şartları öğrenmek ve mutluluk çubuğu ile ilgili bilgi almak için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Erektil disfonksiyon ile ilgili daha detaylı bilgi için ise üroloji uzmanı hekimlere başvurabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-urologist


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar ve Mutluluk Çubuğu
Üroloji Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar ve Mutluluk Çubuğu
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 4 Nisan 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.