Skip to main content

Venöz Yetmezliği Nedir ve Sertleşme Sorunu Tedavisi

Cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunlarına yol açan sebeplerden birisi venöz yetmezliği durumudur.

Bu durum kanın kalbe geri dönmesinde bozulmaya neden olur. Toplardamarlarda bulunan ve kanın akım yönünün kalbe doğru olmasını sağlayan ve geriye kaçmasını önleyen kapakçıkların bozulması sonucu venöz yetmezlik oluşur. Venöz yetmezlik olan hastalarda genellikle cinsel ilişkide sertleşmeyi yeteri kadar sürdürememe öyküsü olsa da bu hastalarda erektil kapasitenin değerlendirilmesi için en iyi yöntem ilaçla penil ereksiyonun uyarılmasına verilen yanıtın gözlenmesidir.1 Yapılan doppler ultrasonografi yöntemi ile hem atardamarlardaki hem de toplardamarlardaki kan akışı kontrol edilir. Bu sayede venöz yetmezliğe bağlı erektil disfonksiyonun tanısı konulabilir.2 Erektil disfonksiyon, venöz yetmezliğin sonucunda oluşabildiği gibi hipertansiyon, tip 2 diyabet ve obezite gibi hastalıklarda da görülebilir. Cinsel ilişkide sertleşme sorunlarının görüldüğü bu durumda tedavi amacıyla peniste sertleşme sağlayan çeşitli haplar, penis içi enjeksiyonlar, negatif basınç ile çalışan vakum cihazları ve mutluluk çubuğu gibi yöntemler kullanılır.

Venöz Yetmezliği Nedir?

Venöz yetmezlik toplardamardaki kapakçıkların işlevlerinin bozulmasına bağlı olarak kanın kalbe geri akışında bozulma görülmesidir. Prostatın tamamının çıkarıldığı radikal prostatektomi ameliyatı sonrasında sinir iletiminin kesintiye uğraması sonucu erektil dokunun hasar görmesine bağlı olarak venöz yetmezliği ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda ise cinsel ilişki için sertleşmenin yeterince sürdürülememesi gibi problemler oluşur.4 Venöz yetmezlik sadece radikal prostatektomi sonrasında değil, psikolojik stres, testosteron eksikliği, ilaç yan etkisi ve diyabet gibi kronik sistemik hastalıklar sonucunda da meydana gelebilir.5 Venöz yetmezlik sonucu oluşan sertleşme sorunlarında ise öncelikle avanafil, sildenafil ve tadalafil etken maddelerini içeren ilaçlar veya penis içine yapılan ilaç enjeksiyonu yöntemi kullanılır. Cinsel ilişki öncesi geçici sertleşme oluşmasına yardımcı olan bu yöntemlerin dışında vakum cihazları da kullanılan bir diğer yöntemdir. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri kalıcı çözüm sunmadığı için birçok kişi penil protez implantasyonu yöntemini tercih eder. Bu yöntemde ameliyat ile penis içerisindeki boşluklara yardımcı protezler yerleştirilir ve istenilen anda sertleşmenin oluşması sağlanır.

Venöz Yetmezliği Yaşayanlarda Sertleşme Sorunu Tedavisi Olarak Mutluluk Çubuğu

Erkeklerde venöz yetmezlik erektil disfonksiyonun oldukça yaygın görülen sebeplerinden birisidir.5 Tüm tedavi yöntemlerinden fayda görülmediği için seçilecek tedavi yöntemi de oldukça önemlidir. Sertleşme sorunlarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan penis protezi yöntemi venöz yetmezliğe bağlı oluşan erektil disfonksiyonda da uygulanır. Bu tedavide protezler çoğunlukla genel anestezi altında yapılan ameliyat sonucunda penis içerisine yerleştirilir. Yerleştirilen protezler vücut içinde kaldığı için dışarıdan bakıldığında fark edilmezler. Ameliyatlarda en sık tercih edilen protez çeşitleri tek parçalı ya da üç parçalı olanlardır. İki protez çeşidinin de birbirine üstünlük sağladığı çeşitli avantajları vardır. Tek parçalı protezler mekanik bir aksam içermediği için çoğunlukla ikinci bir ameliyat gerektirmez ve görece daha ekonomik maliyete sahiptir. Erkeklerde venöz yetmezliği sonucu oluşan sertleşme bozukluklarında kullanılan üç parçalı protezler ise doğal görünümlü sertleşme oluşturur ve sürekli sertlik hissine neden olmaz. İki protez çeşidinin de kullanımı kolaydır. Tek parçalı olanların gövdesi elle dik konuma getirilebilirken üç parçalı protezlerde sertleşme için pompa mekanizmasının sıkıştırılması gereklidir.

Üroloji hekimleri tarafından yapılan mutluluk çubuğu ameliyatı masraflarının önemli bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenebilir. Hangi durumlarda masrafların ödendiği ile ilgili daha fazla bilgi için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Erektil disfonksiyona neden olabilen venöz yetmezliği ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler ise sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.Referanslar

1 https://doi.org/10.1111/j.1464-410X.1988.tb05066.x

2 https://uptodate.com/contents/evaluation-of-male-sexual-dysfunction

3 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

4 https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2009.01437.x

5 https://doi.org/10.1038/sj.ijir.3900943


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Venöz Yetmezliği Nedir ve Sertleşme Sorunu Tedavisi
Venöz Yetmezliği Nedir ve Sertleşme Sorunu Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 30 Mayıs 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.