Skip to main content

3 Parçalı Penil Protez ile 2 Parçalı Penil Protez Arasındaki Farklar Nelerdir

Uzun yıllardan bu yana erektil disfonksiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan penil protez, soruna kalıcı çözüm sunan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Cinsel işlev bozukluklarından bir tanesi olan erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu tedavisinde mutluluk çubuğu olarakda adlandırılan protezler ile başarılı sonuçlar almak mümkündür. Sertleşme probleminin sıklıkla tekrar etmesi halinde bir uzmana danışmak ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak önemlidir. Diyabet, hipertansiyon gibi sağlık sorunları cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle erektil disfonksiyon şikayeti ile kliniklere başvuran hastaların öncelikle tıbbi öyküsü alınır. Hastada kronik bir sağlık sorunu olması halinde o sağlık sorununun çözümüne yönelik tedaviye başlanır. Ardından ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, vakumlu sertleşme cihazı tedavisi, veya şok dalga tedavisi gibi tedavi yöntemlerine başvurulur. Basamak tedavilerden sonuç alınamaması halinde penil implantlar tercih edilir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir? Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sertleşme problemi erkeklerin büyük çoğunluğunu etkileyen bir sağlık sorunudur. Yaşam tarzı, bazı kronik hastalıklar, nörolojik ve/veya psikolojik sorunlar, anatomik problemler gibi faktörlerin etkisiyle pek çok erkek hayatının bir döneminde sertleşme sorunu ile karşılaşabilir. Sürekli tekrarlanan sertleşme problemi kişinin yaşam konforunu olumsuz etkileyebilir. Ancak günümüzde tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan mutluluk çubuğu yani penil implant soruna kalıcı çözüm sunar. Günümüzde hasta genel anestezi etkisindeyken operasyonla penise yerleştirilen tek parçalı (malleable), 2 parçalı ve 3 parçalı olmak üzere farklı çeşitlerde penil implantlar bulunur. Tek parçalı implantlar cinsel ilişki öncesinde el yardımıyla dik konuma getirilir. Tek parçalı penil implantlarda her zaman peniste bir miktar sertlik söz konusudur. 2 parçalı penil implantlar ise kısmi olarak şişirilebilir özelliktedir. Ancak bu implantların içerisinde rezervuar bulunmaz. Bu nedenle ilişki sonrasında penis tam olarak doğal görünüme kavuşamaz. Günümüzde en çok tercih edilen penil implant çeşitlerinden bir diğeri de 3 parçalı şişirilebilir penil implantlardır. 3 parçalı şişirilebilir implantların kullanılabilmesi için öncelikle penisin sertleşmeden sorumlu kısmına silindir, ereksiyonu sağlamaya yardımcı olan bir pompa ve karın kısmına da içinde sıvı yer alan bir rezervuar nakledilir. Cinsel ilişki sonrasında sıvı rezervuara geri döner ve böylece penis tekrar doğal görünümüne kavuşur. 2

ESWT Tedavisi Başarısız Olduğunda Penil İmplant Çözüm Olur mu?

Erektil disfonksiyon tedavisinde öncelikle oral yolla uygulanan ilaç tedavisi gibi birinci basamak tedaviler tercih edilir. Ancak ilaç tedavisi her hasta için uygun olmayabilir. Özellikle kalp ve damar hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları bulunan hastalarda ilaç tedavisi çeşitli yan etkilere sebep olabilir.1 İlaç tedavisinin başarısız olduğu ya da yan etkileri nedeniyle kullanılamadığı durumlarda ikinci basamak tedavilere geçilir. Bu tedaviler penisin içerisinde ilaç enjekte edilen enjeksiyon tedavisi, ESWT tedavisi yani penise özel cihazlarla şok dalga verilen tedavi yöntemi ve vakumlu sertleşme cihazı tedavisi olarak sıralanabilir. Erektil disfonksiyon sorunu bulunan ve kalıcı sertleşmeye doğal çözüm arayan hastalar için penil implantlar kalıcı çözüm sunar. Penil implantlar penise cerrahi operasyonla yerleştirilen cihazlardır. Farklı çeşitleri bulunan implantlardan hangisinin kullanılacağı hastaların tercihine ve genel sağlık durumuna bağlıdır. 3 parçalı implantlar doğal penis görünümüne en yakın implantlardır.

Sertleşme sorunu bulunan hastalarda kalıcı bir tedavi için uygulanan penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Konu hakkında daha fazla bilgi için sayfamızda yer alan Bilgi İsteme Formu yardımıyla bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları öğrenebilirsiniz.Referanslar

1 https://www.health.harvard.edu/mens-health/are-erectile-dysfunction-pills-safe-for-men-with-heart-disease
2 https://www.rigicon.com/homepage/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
3 Parçalı Penil Protez ile 2 Parçalı Penil Protez Arasındaki Farklar Nelerdir
3 Parçalı Penil Protez ile 2 Parçalı Penil Protez Arasındaki Farklar Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 30 Kasım 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.