Skip to main content

A’dan Z’ye Peyronie hastalığı

Sertleşme sorununun tedavisinde mutluluk çubuğu operasyonları yaygın olarak kullanılır. Penil implant olarak bilinen penil protez tedavide kalıcı çözüm sunar. Sertleşme sorunu fiziksel, psikolojik ve çevresel pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan sertleşme sorunu dünya genelinde erkeklerin büyük çoğunluğu etkileyen önemli bir cinsel işlev bozukluğudur. Her yaş grubundaki erkeklerde görülmekle birlikte genellikle ilerleyen yaşla birlikte erkeklerde sertleşme sorunu ortaya çıkma riski artar. Yapılan bazı araştırmalara göre sertleşme sorunu dünya genelinde 40 yaşın üzerindeki her 5 erkekten 1’ini etkilemektedir.1 Penis eğriliği, diyabet, yüksek tansiyon gibi pek çok fiziksel sebep erkeklerde sertleşme sorunlarının görülmesine neden olabilir. Ayrıca sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi çevresel faktörlerle de erkeklerde sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Sertleşme sorununun tedavisinde öncelikle hastanın detaylı bir tıbbi öyküsü alınır ve ona uygun bir tedavi planlanır. İlaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakumlu sertleşme cihazı gibi basamak tedavilerden sonuç alınamayan durumlarda penil implantlar ile kalıcı çözüm mümkündür.

Peyronie Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel ilişkinin olması gerektiği gibi gerçekleşebilmesi için penisin sertleşmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte penisin şeklinde sorunlar olabilir. Penis eğriliği olarak da bilinen bu durum erektil disfonksiyon sorununun en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Penis eğriliği tıp literatüründeki adıyla Peyronie hastalığı, peniste eğrilik ile karakterize olan ve eğriliğe bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilen bir sağlık sorunudur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı araştırmalara göre Peyronie, çeşitli yaralanma veya travmalara bağlı olarak penisin iç yüzeyinde plak oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkar.2 Bu plak, penisin iç yüzeyinde fibrotik doku oluşmasına neden olur ve cinsel ilişki sırasında penisin dik şeklini almasını engeller. Peyronie belirtileri arasında cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişki olmaksızın peniste ağrı, penisin boyunun zamanla kısalması, bükülme, penis deformitesi gibi semptomlar sayılabilir.

Mutluluk Çubuğu ile Penis Eğriliği Tedavisi

Peyronie tanısında uzman doktor öncelikle hastayı fiziki olarak muayene eder. Ardından penise sertleşmesi amacıyla enjeksiyon yapılır ve ultrason yardımıyla penisteki plak oluşumu detaylı olarak görüntülenebilir. Peyronie tedavisinde medikal veya cerrahi olmak üzere farklı tedavi seçenekleri bulunur. Hastalığın derecesine bağlı olarak genellikle önce ilaç tedavisi ile başlanır. İlaçla birlikte vakumlu sertleşme cihazı ve enjeksiyon gibi tedavi seçenekleri de uygulanabilir. Bu tedavilere rağmen cinsel ilişkiyi bozacak düzeyde penis eğriliği bulunan hastalarda uzmanlar cerrahi olarak penise yerkeştirilen implantları önerebilir. Peyronie durumunda mutluluk çubuğu penis eğriliği düzeltmekten ziyade sertleşme sorununun çözümünü sağlamak için kullanılır. Sertleşme sorunu durumunda basamak tedavilerin olumlu sonuç vermediği hastalarda penil implant olarak da bilinen cihazlardan yardım alınır. Bu implantların tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Tek parçalı protezler bükülebilir bir adet silindirden oluşur. Hasta ilişki sırasında eli yardımıyla protezi kolaylıkla dik konuma getirir. Üç parçalı protezler ise şişirilebilir protezler olarak bilinen 1 adet silindir, pompa ve rezervuardan oluşan protezlerdir. Bu implantlar, içerisinde bulunan pompa yardımıyla şişirilir. Tek parçalı (malleable) implantlarda peniste cinsel ilişki olmaksızın da bir miktar sertlik vardır. Üç parçalı implantlarda ise penis doğal görünümüne daha yakındır.

Sertleşme sorunu tedavisi için uygulanabilecek penil protez işlemlerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Siz de detaylı bilgi almak için sayfamızda bulunan Bilgi İsteme Formu yardımıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar
  1. https://www.healthdirect.gov.au/erectile-dysfunction
  2. https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/p/peyronies-disease
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5715173/
  4. https://www.uptodate.com/contents/peyronies-disease-diagnosis-and-medical-management
  5. https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/peyronies-disease#treatment
  6. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peyronies-disease/diagnosis-treatment/drc-20353473
  7. https://www.auanet.org/guidelines-and-quality/guidelines/peyronies-disease-guideline

MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
A’dan Z’ye Peyronie hastalığı
A’dan Z’ye Peyronie hastalığı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 27 Şubat 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.