Skip to main content

Araştırma Hastanesi – Üroloji Doktorları ve Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşme sorunu olarak bilinen erektil disfonksiyon tedavisi araştırma hastanesi – üroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen muayene ve tetkiklerin ardından yapılabilir. Penil protez ve cinsel gücü artıran ilaçlar özellikle erektil disfonksiyon tedavisinde en çok başvurulan tedavi yöntemleridir.

Araştırma hastanesi – üroloji doktorları ve Sertleşme Sorunu

Erektil disfonksiyon bazen geçici ve kısa süreli olarak yaşanırken bazen de genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Sertleşme ve iktidarsız problemlerinin tıbbi olarak nitelendirilmesi için en az altı ay boyunca bu şikayetlerin devam ediyor olması gerekir. Erektil disfonksiyon problemleri çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenler aşağıda şöyle sıralanmıştır:

 • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi etkenler sebebiyle bozulan dolaşım sağlığı.
 • Kalp ve damar sağlığına bağlı hastalıklar.
 • Düzenli olarak kullanılan ilaçların yan etkileri.
 • Strese bağlı olarak gelişen ruhsal problemler.
 • Beslenmeye bağlı olarak gelişen sağlık sorunları.

Genel sağlığı etkileyen problemler dolayısıyla gelişen sertleşme ve iktidarsızlık problemleri doğru yaklaşım ve tedavi ile iyileştirilebilir. Mutluluk çubuğu adı ile bilinen penil protez veya cinsel gücü artıran ilaçlardan destek alabilir cinsel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.(1)

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

En çok merak edilen erektil disfonksiyon nedir sorusunun ardından nasıl tedavi edilir sorusu yanıtlanabilir. Mutluluk çubuğu kısa bir operasyonla penise yerleştirilen ve penisin erekte olmasını sağlayan aparatın ismidir. Mutluluk çubuğu erektil disfonksiyon probleminin kalıcı çözümü olabilir. Penil protez özellikleri bakımından üç farklı gruba ayrılmaktadır. Mutluluk çubuğu çeşitleri aşağıda şu şekilde sıralanmıştır:

 • Tek parçalı (bükülebilir) penil protez
 • İki parçalı (şişirilebilir) penil protez
 • Üç parçalı (şişirilebilir) penil protez olarak sınıflandırılır.

Tek parçalı (bükülebilir) mutluluk çubuğu: Malleable olarak da isimlendirilen penil protez çeşidi en basit yapılı ve genelde ilk kullanılmaya başlanan mutluluk çubuğu çeşididir. Araştırma hastanesi – üroloji doktorları tarafından kontrol ve muayenelerin ardından hastaya uygun olması halinde önerilir. Sürekli erekte halde olması bakımından dezavantajlıdır.

İki parçalı (şişirilebilir) penil protez: Şişirilebilir penil protez çeşididir ve tek parçalı mutluluk çubuğundan farklı olarak sürekli sertleşmiş halde bulunmaz. Tam olarak indirme sağlanamadığı için bazen konforsuzluk yaşansa da  bu gibi durumlarda araştırma hastanesi – üroloji doktorları tarafından gerekli müdahaleler yapılabilir.

Üç parçalı (şişirilebilir) penil protez: Diğer penil protezlerden farklı olarak hem şişirilebilir hem de ilişki sonrası rahatça inebilir. Ayrıca rezervuar bulundurmasıyla da diğer mutluluk çubuğu çeşitlerinden ayrılmaktadır.(2)

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı erektil disfonksiyon tedavisinde gerçekleştirilen oldukça kolay bir operasyondur. Penil protez ameliyatı ortalama olarak bir saat civarı sürmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen mutluluk çubuğu ameliyatında kasık ve testis torbasına birer küçük kesi yapılır. Bunun dışında herhangi bir kesme ve doku kaybı gibi bir işlem gerekmemektedir. Penisin anatomik yapısı, hastanın şikayetleri ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak en uygun mutluluk çubuğu hastanın penisine ameliyatla implant edilir. Penil protez ameliyatı sonrasında hastalar genellikle aynı gün taburcu edilebilirler. Ancak araştırma hastanesi – üroloji doktorları hastanın durumunda bir hassasiyet tespit etmesi durumunda bir gün daha gözlem altında tutulabilirler. Penil protez ameliyatı sonrası ilk bir ay civarı hastanın penisinde morarma, şişlik, ağrı görülebilir. Daha sonraki dönemde zamanla geçmesi beklenir. Penil protez operasyonundan sonra ortalama olarak bir ay boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ancak bu süreç geçtikten sonra hastalar ereksiyon, orgazm gibi tüm cinsel işlevlerini yerine getirebilir hale gelmektedir. Penil protez çeşitlerinin büyük kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun ödeme kapsamındadır. SGK’ nın ödeme koşulları ve penil protez tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.(3)

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1:https://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Uploads/files/TUYK_SUNUM_14_kasim_sertifikasyon.pdf

2:https://www.researchgate.net/publication/337992846_EREKTIL_DISFONKSIYONA_YAKLASIM_KILAVUZU

3:https://doi: 10.5798/diclemedj.0921.2016.02.0677


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Araştırma Hastanesi – Üroloji Doktorları ve Sertleşme Sorunu Tedavisi
Araştırma Hastanesi – Üroloji Doktorları ve Sertleşme Sorunu Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 28 Ağustos 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.